Здраво продадовте на AT&T? Плутон се враќа на планетата, цената на iPhone 11 и + | Фабрика за ТЦ

Здраво продадовте на AT&T? Плутон се враќа на планетата, цената на iPhone 11 и + | ТЦ Фабрика 3

Дојде време за друго издание на TC On-Call, каде ги споделуваме насловите од минатата недела за да можете да останете на врвот на сите важни работи на едно место.

Во овој број гледаме дека Apple конечно постави датум за воведување нов iPhone, Samsung официјално го направи доаѓањето на Galaxy Note 10. Во Бразил, AT&T може да го купи Хаи, новиот Motorola One Zoom и Moto E6 Plus се протекоа, а Плутон повторно се нарекува планета од шефот на НАСА.

Дали сте iousубопитни? Потоа, видете го нашето резиме подолу!

iPhone 11: Детали, цена и датум на објавување


Здраво продадовте на AT&T? Плутон се враќа на планетата, цената на iPhone 11 и + | ТЦ Фабрика 3

Епл го одбележува официјалниот датум на објавување на нивниот нов iPhone. Со настанот закажан за 10 септември, останува само една недела да ги кажеме сите детали за новата слушалка официјално, но како и во претходните години, малку е да се каже.

Новите iPhone 11, 11 Pro и 11 Pro Max беа мета на многу протекување во последните неколку недели, така што можеме да добиеме добра идеја за тоа што ќе се случи.

Она што е ново за ова издание на TC Duty е цената што треба да се наплаќа за нив, почнувајќи од 750 долари за iPhone 11, 1.000 долари за iPhone 11 Pro и 1.100 долари за iPhone 11 Pro Max.

Видовме и фотографии од неколку случаи кои го потврдуваат трговското име на слушалката и доволно простор за подрачјето на задната камера, така што ако сте во група која се уште се надева дека дизајнот не се остварува, треба да започнете со прилагодување.

Детали за Моторола Еден Зум и Повеќе Мото Е6 Плус слики


Здраво продадовте на AT&T? Плутон се враќа на планетата, цената на iPhone 11 и + | TC фабрика 4

Едно зумирање е следното големо издание на „Моторола“, по многу протекување во последните неколку недели. За разлика од One Vision и One Action, сепак, тој нема да биде врзан за проектот Android One, донесувајќи апликации и услуги од Amazon како Alexa.

Оваа недела гледаме повеќе слики и детали за уредот, потврдувајќи како изгледа со „домино“ четворокреветна камера на задниот дел, изрез на капки на екранот, опции за боја, и комплетната фотографија и обработка што ќе бидат испратени.

Големата вест од претходното истекување беше батерија од 4.000 mAh, многу поголема од очекуваната, а за спецификациите на фотоапаратот, со главен сензор за бленда f / 1.7 и преден сензор од 25 мегапиксели. Цената ќе биде и малку поповолна, што е 400 евра.

Протекоа и Moto E6 Plus, кој требаше да го зафати пазарот во сива, црвена и вино. Уредот изгледа прилично добар за влезен модел, но сè уште немаме детали за процесорот, складирањето или резолуцијата на камерата.

Слики од екранот на Mate 30 Pro, кој доаѓа со Android, но без услуги на Google


Здраво продадовте на AT&T? Плутон се враќа на планетата, цената на iPhone 11 и + | ТЦ Фабрика 5

Глупостите меѓу Кина и Соединетите држави се далеку од готово, а се чини дека Huawei е избран за жртвен јарец во овој спор. По многу неизвесности, заклучување и блокирање, на Кина уште еднаш му е забрането користење на услугите на Гугл во идните изданија, и најверојатно ќе влијае на продажбата на „Мате 30“, што е предвидено да биде објавено на 19 септември во Германија.

Овој уред протече многу во последниве денови, засилувајќи го присуството на многу широк изрез на предниот и кружниот модул каде се наоѓаат четирите задни камери, како и технички детали како што е присуството на Кирин 990 и Андроид 10 кои веќе работат во фабриката.

Дури и со мал зелен робот, тој мора да биде изграден на системот AOSP на Google без услуги, што значи дека корисниците треба да се префрлат на други начини за инсталирање на апликации. Ова е слично на она што се случи со линијата Нокиа Х од Мајкрософт.

Сè уште треба да почекаме уште две недели за да видиме дали состојбата се подобрува или дали Huawei ќе го искористи ново воведениот план „Хармониос Б“ порано од очекуваното.

Galaxy Note 10 пристигнува во Бразил за 6.800 УСД


Здраво продадовте на AT&T? Плутон се враќа на планетата, цената на iPhone 11 и + | ТЦ Фабрика 6

Нашата последна смена беше да разговараме за подароците и периодот пред продажбата на телефонскиот период. Galaxy Note 10 во Бразил, а конечно и официјално во понеделник.

Покрај потврда за она што ексклузивно го откривме, имаме и официјална цена која ќе ја наплаќа Samsung, останувајќи во рамките на очекуваната маржа. Galaxy Note 10 е дел од 5.300 американски долари, додека Galaxy Note 10 Plus може да се најде за 5.700 долари или 6.800 долари, во зависност од количината на складирање.

АТ & Т може да го купи Хаи


Здраво продадовте на AT&T? Плутон се враќа на планетата, цената на iPhone 11 и + | ТЦ Фабрика 7

Не од денес дека Ои има сериозни финансиски проблеми, бара судско закрепнување во 2017 година и сè уште не е надвор од дупката. Очигледно, излез од кризата во компанијата ќе биде целосна продажба на своите средства на американскиот АТ & Т, кој во Бразил го има СКО.

Самиот AT&T официјално го коментираше ова прашање, истакнувајќи го неговиот интерес за завршување на трансакцијата во 2019 година, но тоа зависи од промените во законот за вкрстена сопственост. Со толку многу прашања разгледани во Сенатот, останува да се види дали претседателот airејер Болсонаро може да го исполни барањето на претседателот на АТ & Т и да ја продолжи оваа дискусија во наредните неколку месеци до декември.

Ветото на Болсонаро против законот за Факел вести беше откажано


Здраво продадовте на AT&T? Плутон се враќа на планетата, цената на iPhone 11 и + | ТЦ Фабрика 8

Говорејќи за Претседателот на Републиката, Болсонаро виде дека неговото вето од законот за „Фајл њуз“ беше откажано од конгресите на Домот и Сенатот оваа недела. Законот ќе се применува во случаи кога корисникот знае дека информацијата е лага, но ги споделува за да му наштети на имиџот на кандидатот на изборите, што резултира со 2-8 години затвор.

Сè уште нема рок да стапи на сила законот, а се очекува да биде направена комисија за понатамошно анализирање на функцијата на законот и нејзините одредби, затоа што не постојат регулативи за тоа како ќе се применува законот и кои фактори ќе утврди дали веста е погрешна или не, покрај знаењето за тоа од оние што ја споделуваат.

Шефот на НАСА ја разгледува планетата Плутон


Здраво продадовте на AT&T? Плутон се враќа на планетата, цената на iPhone 11 и + | TC фабрика 9

Theивотот на научниците за соларен систем не е лесен, особено во однос на Плутон. Од 2006 година го свртивме аголот за тоа дали да се смета најдалечното тело на нашиот систем како планета.

И се чини дека дури и консензусот на научната заедница да го направи „планетоиден“ или џуџеста планета не може да го убеди шефот на НАСА, Jimим Бриденштајн, кој за време на прес-конференцијата категорично изјави дека смета дека Плутон е деветтата планета на планетата. сончевиот систем затоа што „тоа е начинот на кој тој учи“.

Изјавата предизвика возбуда во научната заедница затоа што Бриденштајн не беше научник за кариера, достигнувајќи ја позицијата директор на НАСА за номинацијата на Доналд Трамп во 2017 година.

Покрај тоа, правилата донесени во 2006 година за да се утврди што ќе се смета за планета, беа широко прифатени од јавноста, а ниту еден натпревар не го даде откажаниот началник на НАСА.