Зошто Android го уништува Apple во дизајнот на паметен телефон

The future is bright for Android! (Photo: Samsung Galaxy Zero concept AndroidLeo)

Режимот на iPhone 11 на паметните телефони се очекува да започне за околу еден месец, ако најновото протекување е нешто што се случува. Ова лансирање ќе биде на исто ниво со претходните изданија на Apple и iPhone и претстојните настани, ќе видиме дека брендот Cupertino носи обвивки на iPhone 11, iPhone 11 Max и iPhone 11R. Додека именувањето на iPhone сè уште не е утврдено, се чини дека конечниот дизајн е завршен и со тоа, ќе видиме дека дизајнот се повторува три години. Значи, уште една година треба да се натпреваруваме со паметни телефони кои изгледаат многу слични на iPhone X; последниот револуционерен дизајн на компанијата.

Кога Apple го лансираше iPhone X, постави нови стандарди за тоа како би можеле да изгледаат паметните телефони и иако позицијата се сметаше за дизајн маана или компромис од постигнување на вистински дизајн на цел екран, тој беше строго копиран од ривалот Андроиди ширум светот. Првата половина на 2018 година, кога брендот Андроид сите доаѓа со ужасен извиткан екран, кој дебитираше од Apple; но во втората половина од годинава имаше драстични промени.

Производителот „Андроид“ одлучи дека копирањето на „Епл“ не е во нивен интерес и правење модификации и туркање на индустрискиот дизајн до нејзините граници беше она што беше оправдано. NEX Vivo беше еден од првите паметни телефони што фрли изрез и тргна кон дизајнирање на сите екрани затоа што успешно додаде поп-ап-камера на горниот дел од паметниот телефон. Ова му дава на слушалката многу чист дизајн и драстично го зголемува процентот на екранот до каросеријата. Ова е добредојдена промена и OPPO Find X беше лансиран со сличен дизајн на камерата.

VIVO NEX

Во 2019 година, производителите на Андроид одлучија дека се случи тренд на изрез и тие веруваат дека можат успешно да лансираат мобилни телефони без оваа функција. Со поминато скоро една година од NEVVVVVO, брендот Андроид започна со лансирање на паметни телефони кои се во прилог на буџетот со појавувачки фотоапарати. И, ако скокачкиот механизам ве загрижува, Samsung и Honor воведуваат пресеци на екранот. Иако ова не е чисто решение споредено со скокачките камери, Samsung и Honor успеаја да ми направат што е можно помало, така што кога гледам филмови или играм игри, оваа одлика не е одвраќање. .

Сафи-поп-ап-камерата е толку успешна што се користи на OnePlus 7 Pro, еден од најпродаваните смартфони со Android во светот. Продажбата на OnePlus е доказ за овој факт и сега се чини дека OnePlus ќе го одржи овој дизајн во OnePlus 7T Pro. Што се однесува до камерата со ударни дупки, таа не е прифатена како поп-ап-камера, но има некои од најдобрите уреди оваа година – серијата Honor 20, Samsung Galaxy S10 и новоотворената Galaxy Note 10; последната што ја има една од најпознатите најтенок камери со ударни дупки досега.

Huawei Mate X доби многу награди на MWC 2019.

Додека „Епл“ продолжува да се држи со шипки за бонбони дизајнирани за iPhone, Samsung и Huawei преземаат пресметани ризици и возат дизајни на паметни телефони на вистински футуристички уреди. Samsung Galaxy Fold и Huawei Mate X се првите два комерцијално достапни телефони за преклопување што се лансираат низ целиот свет и иако не се подготвени за премиерно време, тие наскоро. Се чини дека Samsung го реши проблемот и Huawei е подготвен да го лансира Mate X; и двајцата ќе бидат лансирани следниот месец. Фактот дека Samsung и Huawei ги покажаа своите производи покажува дека тие гледаат иднина далеку од она што Apple го има во моментов и изгледа светла.

Додека Ајфоните можат да се кредитираат за формирање паметни телефони денес, тие исто така играат игри што се премногу безбедни и со тоа што не преземаат ризици, тие го попречуваат растот на развојот на паметните телефони. Можеби „Епл“ има план поради извештаите кои кружат дека тврдат дека „Епл“ ќе се подготви да лансира таблет за виткање со 5G во 2021 година.

Со Android кои веќе имаат смартфони со виткање екрани, звучници на екранот, сензори за отпечатоци на екранот и камери на екранот, иднината е светла за зелените. Вистинското време да станете обожавател на Android сега.

Еве видео од концептот Galaxy Zero кој е вклучен во областа на можностите:


Кликнете на Deccan Chronicle Technology and Science за најновите вести и прегледи. Следете нè на Фејсбук. Твитер.