Играњето стрелците му штети на мозокот: Еве студијата што го докажува тоа

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Според последните истражувања, играњето стрелците го оштетува мозокот

Истражувањето, спротивно на другите, покажува како сивата материја на оние кои играат игри со стрелачи од прва личност е инфериорна во однос на другите гејмери

Иако истражувањето е направено само натаму примерок од 97 лица и податоците не можат да се споредат со други слични студии направени на стотици луѓе, i Снимањето видео игри ќе има штетно влијание врз мозокот.

Тоа е Канадски универзитет да се потврди дека стрелач во прва личност, на пример, ние спомнуваме „Повик на должност“ или други такви наслови, тие би можеле да предизвика оштетување на мозокот во старост ако играат деца.

Всушност, ако од една страна има неколку истражувања за тоа што велат поинаку, ова истражување, спроведено на а примерок од помалку од 100 лица, откри дека сива материја на гејмерите возрасни кои играле игри со стрелачи од прва личност како деца, тоа беше квантитативно помалку.

Студијата вели дека треба да ги натераме децата да играат помалку од стрелците и акционите игри, бидејќи тие предизвикуваат намалување на сивата материја во хипокампусот. Всушност, овој вид на видео игри ќе ја стимулира областа на мозокот познат како кауматско јадро кое обработува функции како што се видот и движењето и доколку се користи интензивно, тоа ќе доведе до едно атрофија на хипокампусот.

Значи, иако истражувањата се направени само на многу мал број луѓе, а треба да се тестираат на примероци на илјадници корисници, подобро е да се намали потрошувачката на овие игри.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!