Игра XP XP го потврдува успехот на eSports во Бразил

CS feminino - final / Divulgação: Game XP

Игра XP 2019 во Рио де Janeанеиро прими 95.000 посетители во текот на четири дена. Со многу атракции на располагање, главниот настан е дури и со првенството Контра-штрајк: Глобален навредлив (CS: GO), Виножито Шест опсада и шоу од Лига на легенди. Спорот, во кој се претставени најдобрите екипи во земјата, ја исполнува арената и инсистира на тоа дека конкурентските електронски игри навистина паѓаат по вкус и спортски календар на Бразилците.

Мулти милијарди долари глобален пазар на еСпорт

Глобалниот пазар на еСпорт ќе достигне 1 милијарда американски долари за прв пат во 2019 година. Изјавата дојде од Newузуу, компанија специјализирана за анализа на игри и еСпорт. Од тоа вкупно, околу 82% (897,2 милиони американски долари) потекнуваат од медиуми, рекламирање и права на спонзорство – според извештајот.

Повеќе од успешни кај набудувачите, конкурентните електронски игри станаа вистински машина за готовина за сопственици на тимови, сопственици на брендови и про-играчи, професионалните играчи ја нарекуваат. И сè уште има луѓе кои велат дека видеоигрите не даваат иднина.

Во однос на глобалните гледачи, податоците од Newzoo проценуваат вкупно 453,8 милиони гледачи на eSports за оваа година. Гледачите ширум светот се поделени помеѓу луѓето кои често консумираат ваква содржина (201,2 милиони) и повремени гледачи (252,6 милиони). Обидот да се одржи повремената публика е еден од предизвиците на 2020 година за вклучените компании.

А што е со Бразил во ова сценарио?

Виножито 6 во играта XP - Мелиса Круз Косети

„Бразил порасна побрзо од Северна Америка во потрошувачката на електронски спортови“. Изјавата доаѓа од Мија Кампос, извршен директор на CBCS CS: GO) „Гледаме повеќе од нив, секако не во иста количина, но имаме брзина да ја трошиме оваа содржина и вклученоста е многу поголема од нив“, објасни тој.

Сепак, според извршната власт, еСпортс во земјата пред да се случи поизолирано, во мала конкуренција расфрлана и без јасна периодичност. Директорот рече дека на Бразил му е потребно малку подолго за да се истакне од јавноста во ова сценарио поради неколку фактори, на пример: недостаток на големи објавувања на медиуми; инфраструктурни проблеми поврзани со квалитетот на Интернет; трошоците за купување на добар компјутер за професионализација како играч; и други

„Минуваме низ крива која е мејнстрим кривата eSport, што е многу интересно да се види, затоа што мислам дека во нашата заедница многумина мислат дека еСпорт може да заврши“, рече директорот. „Денес се подобри, особено со брендовите кои развиваат гејмер производи да одговараат на оваа ниша“.

CS Femaleенски - соопштение за печатот: XP игра

Како што рече самиот извршен директор на CBCS, неколку производители на хардвер и додатоци за компјутер и видео игри го следат пазарот за конкурентни игри на милијардер. Освен што повремено создаваат свои лиги, овие компании имаат и специјални линии на производи за гејмери ​​и про-играчи. Некои дури и спонзорираат тимови.

За директорот за маркетинг на HyperX LATAM, Фабио Ботало, тимот што се приближува е многу важен за разбирање на потребите на играчите и фокусирање на неколку производи за да им служи на оваа специфична публика.

„Кога HyperX беше гејмерски оддел на Кингстон, ние бевме нови во eSports и игравме игри воопшто“, рече Ботало. „Во бразилската стратегија, оваа размена е фундаментална за одгледување на марката. Играчот е првата личност која може да знае дали вашиот производ е добар или не. “

Контра-штрајк го преживува времето и конкурентите

CS-Game-XP / соопштение за медиуми: CBCS

Беше многу честа појава во кафулињата преку Интернет низ целата земја во раните 2000-ти и години подоцна, стрелците на интернет преку интернет Контра напад (CS, за интимни), особено кај доцните CS 1.6, може да се смета за првиот онлајн стрелец на тимот што стана популарен ширум светот.

По прилично мрачен период во земјата, особено со доаѓањето на конкурентни титули и недостаток на вложување на Valve во заедницата за игри, оваа серија добива нов здив со Контра-штрајк: Глобален навредлив (CS: GO)

Миа Кампос изјави дека CS помогна да се отвори вратата, особено во Бразил, за популаризација на еСпорт и дека една од целите на CBCS беше да се одржи ова достигнување.

„Бразилците од CS роден колку да се обедини шампионската игра, што се случува нередовно во оваа земја, како и да се вклучат повеќе луѓе “, објасни тој. „Потоа се обидуваме да се концентрираме и да обезбедиме структура што ја обезбедија и другите развивачи (за нивната игра) CS. Бидејќи нема ваква работа од Valve, преземаме иницијатива. “

CS во играта XP - обелоденување: Игра XP

Во моментов, осум екипи се дел од CBCS во моделот на франшиза за споделување приходи. Продуцентот вложува годишна сума за шампионатот, што се одржува три пати годишно (7 недели во групни фази, две недели полуфинале и финале). Инвестицијата направена за да се гарантира конкуренција, за следните пет години (минимум), е 2,3 милиони американски долари.

Дел од оваа сума е наменета за бонуси за учество во клубот. Како резултат, овие осум тима не треба да плаќаат за да се приклучат, како што е често случај во овој деловен модел во странство.

Партнерскиот тим добива месечна сума за да ги одржува своите активности. Тие се здружуваат за да формираат првенство и затоа имаат удел и во предностите на натпреварот. „Имаме играчи да покажат дека првенството функционира, а играчите нè натераа да имаме место да се натпреваруваме официјално и на структуриран начин. Ова е добитна ситуација “, објасни директорот.