Извршниот директор на „Амазон“, effеф Безос, само купи имот во ЛА со рекорд од 165 милиони американски долари, како за вашата недела?

Amazon CEO Jeff Bezos has created a record with a new deal in Los Angeles when he bought the Warner Estate for $165 million (roughly Rs 1,178 crore), The Wall Street Journal reported.

Главниот извршен директор на „Амазон“, effеф Безос, постави рекорд со новата зделка во Лос Анџелес кога го купи „Ворнер имот“ за 165 милиони долари (приближно 1.178 РС), објави Вол Стрит Journalурнал.

Ова е најголемата зделка за домување во областа на Лос Анџелес, бидејќи претходниот рекорд беше поставен минатата година за договор вреден околу 150 милиони американски долари кога извршниот директор на медиуми, Лахлан Мардок, го стекна Чартвел, регионот Бел-Ер.

Според извештајот во „The Verge“, имотот на Ворнер што го купил Безос е распространет на девет хектари во Беверли Хилс.

Дизајниран во 1930-тите години за Jackек Ворнер, кој беше поранешен претседател на Борс на Ворнер, Ворнер имот се појави по скоро 10 години работа.

Исто така, прочитајте: effеф Безос беше тужен за клевета од дечкото момче Лорен Санчез

Овој имот има тераса, куќа за гости, тениско игралиште и терен за голф.

Додека договорот може да изгледа премногу скап за обичните луѓе, можеби не е премногу мизерно за Безос со чиста вредност од 131,9 милијарди долари.

Дека извршниот директор на „Амазон“ го купи „Ворнер имот“ од магнат на медиуми, Дејвид Гефен.

Претходно оваа година, Безос, наводно, потрошил околу 80 милиони долари на неколку станови во ујорк.

Исто така, прочитајте: effеф Безос додаде 13,2 милијарди долари на своето богатство за само неколку минути