Имуни, апликацијата да ги следи инфекциите со коронавирус во Италија

Имуни, апликацијата да ги следи инфекциите со коронавирус во Италија

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Коронавирус: апликацијата избрана за следење на инфекции е официјална. Willе се вика „Имун“. Како работи? Дали е задолжително да го преземете? Еве што треба да знаете

“Имунолошка” апликација

Сега е официјално: Италија исто така ќе има своја апликација за да ги следи инфекциите со коронавирус.

Програмата ќе се вика „Имун“ и НЕ ќе биде задолжително да го преземете, иако се плашам дека многу јавни места ќе бараат тоа да дозволи пристап.

Во секој случај, да не губиме време и да ја откриеме апликацијата „Имуни“, која наскоро ќе пристигне во Италија и на нашите паметни телефони.

Како работи апликацијата „Имуни“?

Па, како и секоја друга програма што ја имаме на нашите телефони, би рекол.

Испушта бесплатно на паметниот телефон, започнувате, се регистрирате и од тој момент не мора да правите ништо друго, ако не остави Bluetooth.

Од тој момент апликацијата ќе ви овозможи трагате во контакти што сте ги оствариле со други луѓе и ќе ги известиме навреме дали треба да стапиме во близок контакт со Коронавирус позитивни луѓе. На ист начин, тој ќе ни испрати известување ако во минатото стапивме во контакт со лице кое тестирало позитивно во наредните денови, за да можеме да се ставиме во изолација за спротивстави на ширењето на вирусот.

За жал до денес нема прецизни информации за функционирањето на апликацијата и бараните дозволи, но всушност откако ќе се инсталира и активира, системот треба периодично да испраќа уникатен и анонимен код за идентификација (лична карта) преку паметен телефон кој може да биде земени од други телефони во близина кои исто така ја користат истата апликација во рок од неколку метри.

Кога еден од корисниците што инсталирале апликација Immuni, преку истите, известува дека се позитивни за COVID-19тука е системот автоматски предупредуваат луѓе кои биле некако близу до него во претходните денови, обезбедување можност за изолирајте се во карантин и овозможи блокирање на ширењето на Коронавирус кај други луѓе.

Покрај ова, програмата исто така ќе интегрира еден вид „здравствен дневник“ во кои корисникот може да внесува информации за нивното здравје од ден на ден.

Да, практично е како да имате шпион во џеб (кој ќе има пристап до евиденцијата на нашите лични податоци? Дали тие ќе бидат безбедни?), но барем на хартија се користи за заштити нè од коронавирусни инфекции.

Дали е апликацијата „Имуни“ потребна за само-сертификација?

Во налогот потпишан од комесарот Аркури, не се споменува дигитална само-сертификација, но од некои гласини се чини дека апликацијата Immuni исто така ќе ја има оваа функција.

‘Llе видиме дали оваа одлика ќе биде додадена во програмата во иднина. Може да биде стимул за корисниците да преземаат.

Кој ја разви апликацијата „Имуни“?

Апликацијата е развиена од Лажици за стартување италијански (милански).

Компанија веќе е силно присутна на пазарот за апликации во iOS, но и добро позната благодарение на развој на познатата апликација за игра во живо квиз покрај другите во фитнес-секторот и пошироко.

Апликацијата е развиена во соработка со Медицинскиот центар Санагостино од Милано (CMS).

Кога ќе биде достапен?

Апликацијата ќе се користи во фаза 2.

Затоа, неговата реална употреба ќе зависи од тоа кога ќе биде можно да се започне со олеснување на ограничувањата што се применуваат во моментот.

Аркаури прецизира дека алатот ќе биде тестиран во некои пилот-региони, пред да се прошири на целиот багажник.

Што е со нашата приватност?

Добро прашање.

Во моментот нема информации за управување со нашата приватност.

Тоа го знаеме само Имуни ќе се потпре на основните принципи што ги идентификува Европската унија за да гарантира почитување и приватност на податоците за корисниците.

Но, кој ќе има пристап до податоците? Дали податоците ќе бидат вистински анонимни? Што ќе прават со нашите податоци? Willе се користат само Bluetooth или други сензори за паметни телефони? Кои дозволи бара апликацијата да работи?

Овие се сите прашања на кои можеме да одговориме само откако програмата е достапна за преземање.

Со кои паметни телефони е компатибилен „Имун“?

Апликацијата „Имуни“ ќе биде објавена и за iOS (преку AppStore) и за Android (преку Play Store), но она што е фундаментално е тоа апликацијата нема да биде задолжителна, но ќе биде предложена од Владата како систем на ВОЛАНИЈА.

Па кој сака да го инсталира може да го стори тоа за да може да им помогне на другите и на самиот себе во контакт трага, додека оние што не сакаат да го сторат тоа, можат да се ослободат од инсталацијата.

Проблемот е во тоа ако најмалку 60% од Италијанците не користат програма „Имуни“, ова ќе биде практично бескорисно во пронаоѓањето на ширењето на вирусот.

Исто така, да не заборавиме сè системот се заснова на фактот дека корисниците ја декларираат вистината и не „заборавај“ да го ажурираш своето здравје. Дури и еден корисник кој не ја кажа вистината, ќе биде доволен да го урне целиот систем.

Накратко, од моја гледна точка има малку премногу недостатоци во овој систем, но се надевам дека не сум во право.

Што мислите за оваа апликација? Дали ќе ја преземете кога е достапно? Известете ги во коментарите!

ИЗВОР 1

ИЗВОР 2

ИЗВОР 3

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!