Инсталирајте ги апликациите на Google и Play Store на Huawei P40: КАКО ДА СЕ ДА ГО ПРАВИТЕ?

huawei-p40

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Дали е можно да се инсталира Google Play Store на Huawei P40? Како да се направи? Еве сè што треба да знаете за да инсталирате апликации на Google на вашиот паметен телефон

Продавница на Google Play на Huawei P40

Го купивте нов паметен телефон Huawei P40? Честитки, ова е одлична набавка!

Huawei P40 всушност тоа е уред кој нуди одлична вредност за парите, модерен дизајн, врвен хардвер и кој во секој случај го произведува сигурна компанија како Хуавеи

Овој паметен телефон, сепак, има само еден голем проблем: внатре во него нема продавница на Google Play, како што недостасуваат сите Апликации на Google (Gmail, YouTube, Google Maps) и сите други).

Па ако само имаш купивте Huawei P40 и ја барате продавницата на Google Play да преземам апликации, игри и програми, жал ми е што ќе ти кажам, но НЕ ќе го најдете.

Зошто нема Google Play Store на Huawei P40?

Едноставна: поради спорот меѓу американската влада и Хуавеи, кинеската компанија повеќе не може да користи американски софтвер на нивните паметни телефони (но исто така и на таблетите, компјутерите и слично да ја кажат вистината).

Како резултат на тоа, Хуавеи сепак може инсталирај Андроид сами паметен телефон, бидејќи оперативниот систем е со отворен извор, но не можат да инсталираат услуги на Google, бидејќи тие точно се во сопственост на Google.

Ова објаснува зошто на вашиот Huawei P40 нема Play Store и ги нема сите класични апликации на Google.

Може ли да ги инсталирам апликациите Play Store и Google на Huawei P40?

Сув одговор: ДА

Нема официјален начин да го инсталирате, но постои алтернативен процес кој ви овозможува да го направите тоа имајте ја Google Play Store (и сите апликации на Google) на вашиот паметен телефон.

Оваа алтернативна постапка може да се заглави преку ноќ, но сè додека работи, јас предлагам да го пробате.

Како да инсталирате Google Play Store и апликации на Google на Huawei P40?

Едноставно: прочитајте го ова водич што ние напишавме и тестиравме>

Водичот е напишан за P40 Lite, но исто така работи одлично на овој паметен телефон.

За неколку минути ќе можете да го опфатите блокот на Google и ќе го имате Играј продавница на вашиот паметен телефон, со сите поврзани услуги на Google.

Водичот НЕ ја поништува гаранцијата на вашиот паметен телефон и, како што можете да видите, тоа е исто така погоден за неискусни корисници.

Само одвојте 5 минути време, прочитајте го, следете ги едноставните упатства и ќе можете да ја постигнете вашата цел без поголеми проблеми и тешкотии.

Ако упатството престане да работи

Ако поради некоја причина го возите не работи (како што се очекуваше, тие би можеле да ја блокираат преку ноќ), можете да ја испробате оваа алтернатива која е апсолутно безбедна и сигурна> Huawei телефон без Play Store? Обидете се со TrovApp.

Овој алтернативен водич НЕ ви дозволува да инсталирате апликации и услуги на Google на вашиот паметен телефон, но сепак ви дозволува да преземете ги сите апликации брзо и лесно кои обично се присутни на Play Store и кои наместо тоа Тие НЕ се наоѓаат во рамки на Huawei AppG Gallery.

Заклучоци

Со овој водич би рекол дека сме завршиле.

За какво било сомневање или прашање, оставете коментар на крајот на статијата и ние ќе ви одговориме што е можно поскоро.

Се надевам дека ви помогнав инсталирајте ја Play Store и сите апликации на Google на вашиот паметен телефон.

Huawei P40

Пред да го затворите овој напис, два збора на паметниот телефон.

На дисплеј е 6.1 ″ панел со OLED технологија и FHD + резолуција, поддржува HDR10 + и DCI-P3 технологија за совршена репродукција на бои и има Стапка на освежување од 90Hz.

За разлика од поголемите модели, рабовите не се криви. Во горниот лев дел се наоѓа дупката во предниот фотографски сензор кој исто така ќе се грижи за отклучување со препознавање на лицето.

Процесорот на одборот е Кирин 990 со поддршка на 8 GB RAM меморија LPDDR5 е 128 GB внатрешна меморија UFS 3.1, проширување преку Нано СД.

На задниот дел го наоѓаме простории кој има три сензори:

  • 50 мегапиксели OIS f / 1.9 главна камера – 1 / 1.28 “
  • 16 мегапикселна ф / 2.2 камера со широк агол
  • 8 мегапикселна камера за зумирање OIS 3X
  • Предна камера од 32 мегапиксели + сензор за длабочина

Благодарение на функцијата AI Golden Snap тие ги подобруваат фотографиите: доволно е само еден допир да се замоли АИ да ги отстрани минувачите од фотографиите, да ги отстрани рефлексиите од површините или да ги фати најдобрите најдобри моменти на спортска акција или израз на лицето. Благодарение на сензорот TOF можете да скенирате вистински предмет и да создадете 3Д модел што ќе можете да го додадете на вашите фотографии или видеа.

Подобрете го сензор за отпечатоци што се наоѓа под дисплејот а секторот е исто така подобрен поврзаност што сега исто така се потпира на: мрежна поддршка 5G SA / NSA, BT 5.0 aptXtm, WiFi 6, GPS со двојна фреквенција, GLONASS, GALILEO, NFC чип и USB C 3.1 порта за полнење и видео излез.

За USB портата C за полнење, батерија тоа е од 3800 mAh и поддржува полнење на SuperCharge до 22,5W. Поддршка има за безжично полнење и обратно полнење безжично.

Willе пристигне со EMUI 10.1 на одборот, базиран на Android 10, кој го интегрира она што се гледаше во претходните модели – вклучително и мобилните услуги Huawei, апликацијата галерија и Huawei Share – и се подобрува во поедноставеното корисничко искуство. Пристигнува и новиот гласовен асистент Еј Селија.

Телото е бесконечно заштитено со сертификација IP53 за да се спротивстави на прскањето, но не и на нуркање.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!