Инсталирајте го Android Q на кој било уред што поддржува Project Treble

Инсталирајте го Android Q на кој било уред што поддржува Project Treble

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Како да ја тестирате и инсталирате најновата верзија на Andorid, Q, на сите компатибилни уреди од најновата генерација кои го поддржуваат Проектот Требл. Помош и преземање на Android Q на сите паметни телефони

Инсталирајте го Android Q на кој било уред што поддржува Project Treble

Веќе неколку месеци првите бета верзии на најновата верзија на Android станаа реалност. Android Q достапен е само на некои уреди официјално, но мора да знаете дека е можно да се инсталираат на сите паметни телефони што ги поддржуваат Проект Трабл, алатка што овозможува г.извршувам слики на системот без оглед на прилагодувањата што ги спроведува производителот.

Само искористување на оваа функција за сите geek луѓе, да затоа што постапката што ќе ја видиме во овој напис не е за секого, ви овозможува да инсталирајте Android Q на скоро сите неодамнешни уреди сè додека:

 • Ние го имаме Отклучен подигнувач (Затоа, нема Huawei, Honor и Nokia)
 • Мора да ажурирајте ADB и Fastboot до најновите верзии достапни со кликнување тука
 • Паметниот телефон мора да има барем Android 9 Pie или Android 8 / 8.1 ажуриран во Pie со изолација VNDK и систем како корен.

Велејќи дека можеме да почнеме да го знаеме тоа ќе ги избришете сите податоци на уредот, а потоа ќе направите резервна копија.

Инсталирајте го Android Q на сите уреди со Проектот Treble

 • Поврзи се уредот на компјутер
 • Потврдете дека уредот е компатибилен со Проектот Требл внесување на командата и ако е погрешно, не можете да продолжите:
  adb shell getprop ro.treble.enabled
 • Сега потврдете дека има поддршка за вкрстена верзија со внесување потврда дека во делот namespace.default.isolated делот постои вистинскиот запис. Во спротивно, не можете да продолжите:
  adb shell
  cat /system/etc/ld.config.28.txt | grep -A 20 "[vendor]"
 • Проверете дали систем-како-корен:
  adb shell
  cat /proc/mounts | grep -q /dev/root && echo "system-as-root" || echo "non-system-as-root"
 • Мора да разберете која GSI верзија преземете од оваа адреса со внесување на командата:
  adb shell getprop ro.product.cpu.abi
 • Рестартирајте го во режимот подигнувач:
adb reboot bootloader
 • Овозможи режим Потврден говорник за Android (AVB) пишување:
fastboot flash vbmeta vbmeta.img
 • Сега мора да го сторите тоа Ресетирање на партиција во системот:
fastboot erase system
 • трепкаат верзијата на GSI претходно преземената:
fastboot flash system system.img
 • огради сега партицијата за кориснички податоци:
fastboot -w
 • Конечно рестартирај паметниот телефон:
fastboot reboot

Бидејќи постапката е ризична, не правете го тоа ако не знаете што правите, но ако сте гек, резултатот сигурно ќе биде одличен.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!