Инсталирајте ја Play Store на паметните телефони Xiaomi со MIUI 10

Инсталирајте ја Play Store на паметните телефони Xiaomi со MIUI 10

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Како да ја инсталирате продавницата на Google Play на сите паметни телефони Xiaomi со MIUI 10. Инсталирајте ја Play Store и апликацијата Google на кинескиот Xiaomi MIUI

Play Store на Xiaomi MIUI 10

Само што купивте Смартфон Xiaomi од Кина? Твојата Телефонот Xiaomi го монтира ROM или кинескиот фирмвер а со тоа и ја нема Play Store?

Нема проблем!

Во овој водич ќе видиме како да ја инсталирате продавницата на Google Play на вашиот телефон Xiaomi со кинески ROM и MIUI 10 оперативен систем.

Водичот е ажуриран во јануари 2019 година и тестиран на Redmi Note 7, затоа совршено работејќи и со најновите смартфони Xiaomi и најновите верзии на MIUI.

Значи, ако само го вклучивте паметниот телефон Ксиооми е никаде не ја гледате продавницата за Play од Гугл, не мора да се грижите на кој било начин. Навистина, на крајот на упатството ќе бидете уште посреќни што сте го однеле вашиот телефон од Кина бидејќи ќе заштедите многу пари.

Во неколку едноставни чекори што можете преземете и инсталирајте ја продавницата со апликации на Google и сите услуги на Гугл, што ќе ви овозможи да преземате апликации како GMail, YouTube, Асистент на Google и сите апликации што ги сакате.

Но, да не се изгубиме во непотребен џагор и да одиме директно до точка. Ние гледаме како да преземате и инсталирате Google Play Store и сите услуги на Google на сите паметни телефони Xiaomi со MIUI 10 (очигледно само оние со кинески фирмвер, бидејќи оние што го монтираат Глобалниот ROM веќе имаат инсталирано Play Store).

Преземете Play Store за паметни телефони Xiaomi со кинески MIUI

Чекорите што треба да ги следите за да ја постигнете вашата цел се неколку и едноставни.

Сè што треба да направите е:

  • преземете ОВАА ПОДГОТОВКА
  • испратете го на некој начин на вашиот паметен телефон Xiaomi (исто така можете да го преземете директно од вашиот телефон)
  • отворете го менаџерот за датотеки Xiaomi (веќе присутен на вашиот паметен телефон)
  • инсталирајте ја датотеката
  • стартувајте ја ново инсталираната апликација
  • ќе се отвори волја програма за автоматска конфигурација со многу кинески списи и големо сино копче: притиснете го синото копче и како со магија автоматската конфигурација ќе започне на англиски јазик. Едноставно ќе треба да ја следите автоматската постапка и да ја потврдите инсталацијата на различните апликации што ќе ви ги предложат програмата. Во основа е прашање на правење неколку кликања, ништо повеќе.

Откако ќе заврши постапката (трае околу 2 минути), ќе го пронајдете Google Play Store е инсталиран на вашиот паметен телефон Xiaomi со MIUI 10.

Сè што треба да направите е да го започнете, најавете се со вашите податоци на Google и ќе бидете максимално подготвени да ја користите Play Store на вашиот паметен телефон. Вие преземете ги сите ваши апликации без никакви ограничувања или проблеми.

Водич за видео

Еве видео кое ќе ви помогне во упатството во случај на потреба (следете го видеото од втората 0:44 затоа што делот што го пронајдовте НЕ работи, затоа јас ве натерав да преземете друга датотека АПК што наместо тоа работи, наспроти онаа што ја предлага видеото).

https://www.youtube.com/watch?v=g-ljZGkU15w

Заклучоци

Со овој нов водич заклучивме.

Во случај на сомнежи или прашања, оставете коментар на крајот на статијата и ние ќе ви одговориме што е можно поскоро.

Јас лично успеав да ја инсталирам продавницата на Google Play на мојот Remi Note 7 без проблеми, но ви стојам на располагање во случај на потреба.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!