Интел штотуку го дизајнираше најлесниот светски лаптоп 15,6 инчи во светот

Intel baru saja mendesain bersama laptop gaming 15,6 inci teringan di dunia

Интел штотуку го дизајнираше најлесниот светски лаптоп 15,6 инчи во светот

МАГ-15

Intel се здружи со Eluktronics да дизајнира кој моментно е најлесниот светски лаптоп со 15,6 инчи во светот. Ако никогаш не сте слушнале за Елуктроника, тоа не е проблем. Сепак, тие се многу помали облеки во споредба со некои очигледни имиња со кои Интел може да работи МАГ-15 лаптопите формираат прилично интересен избор, под претпоставка дека можете да го добиете.

Најголемата точка на продажба е веројатно колку е лесна. Тежи само 1,88 кг кога се целосно конфигурирани, импресивни броеви со кои многу други лаптопи за игри се борат да одговараат. На пример, Razer Blade 15 Advanced тежи до 2.21kg. MSI GS65 Стелт, кој стана еден од најтенките лаптопи за игри во светот, веројатно е близу 1,9 килограми.

Но, додека МАГ-15 можеби нема супер-командантна супериорност над Стелт ГС65 во однос на тежината, сепак успева да го сруши во Батерија 94Wh внатре во споредба со единицата Стелт од 82Wh. Севкупно, не е мала работа да се спакува толку голема батерија во оваа тенка и лесна шасија.

Еве општ опис на спецификациите:

  • IPS дисплеј 15,6 инчи 1.920 x 1.080 пиксели 144Hz
  • Intel Core i7-9750H процесор (2.60GHz, 12MB L3 кеш)
  • 16 GB RAM DDR4-2666
  • NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q
  • 512 GB Intel 660p NVMe PCIe SSD
  • Батерија 94Wh
  • 356,36 x 233,43 x 20,32 мм
  • 1,88 кг

Шасијата се состои од легура на црн магнезиум, со мали пластични ленти од страната за да се овозможи да помине безжичниот сигнал. Со оглед на раката на Интел во дизајнирањето на МАГ-15, не е изненадување што го поддржува и најновиот Wi-Fi 6 стандарден и опремен со Intel 660p SSD.

Истата ги проверува повеќето од вистинските кутии за премија лаптопи, исто така, со веб-камера за IR, со поддршка за Виндоус Здраво, А стаклена топка, фонд механичка тастатура со позадинско осветлување RGB по клуч. За среќа, bezel е исто така прилично тенок, но веб-камерата се наоѓа таму каде што треба да биде, оној погоре.

Опциите за портата и конекторот се исто така добри, вклучително и еден громови 3, еден HDMI 2.0, еден USB 3.1 (Gen 2) Type-A, два USB 3.1 (Gen 1) Type-A и посветен приклучок за Етернет. Покрај тоа, има 4-во-1 SD читач на картички и специјален аудио аудио и микрофон на пристаништето. Јас секогаш се жалам на одредени лаптопи кои немаат лаптопи Гром пристаниште 3 или а читач на картички, но МАГ-15 ги има и двете.

Наведените спецификации ќе бидат наплатени 1.799 УСДили околу 2.498 УСД.

За жал, најголемиот проблем сега е веројатно достапноста. МАГ-15 во моментов не е испратен во Сингапур, иако можете технички да користите услуга за испорака, ако навистина ја сакате. Сепак, таа треба да биде достапна од други трговци на мало веднаш по патот, па можеби ќе сакате да внимавате на меѓународниот превоз.

Извор: Елуктроника