ИФА 2019: Samsung го најавува својот солиден Galaxy Tab Active Pro со S Pen

IFA 2019: Samsung announces the rugged Galaxy Tab Active Pro with S Pen

Samsung најави зголемување на Galaxy Tab Active 2 на IFA 2019 во Берлин. Galaxy Tab Active Pro е опремен со функционалност S Pen, Dex режим и многу голема батерија.

Поврзано читање: Sony се враќа на компактен мобилен со Xperia 5

Samsung Galaxy Tab Active Pro: Спецификации и одлики

Samsung Galaxy Tab Active Pro доаѓа со 10-инчен екран со резолуција од 1,200 x 1.920 пиксели. Овој таблет е исто така измешан со режимот DeX што му овозможува да функционира како компјутер кога е поврзан на надворешен екран. Тој нуди посебен режим на ракавици и влажна функција на допир, додека панелот содржи 500 јазови на осветленост. Таблетот е опремен со S Pen, кој е вкотвен во горниот лев агол.

Samsung Galaxy Tab Active Pro беше објавен на IFA 2019

Со спортска сертификација IP68 и физичките копчиња што се наоѓаат под екранот се користат за навигација. Покрај тоа, компанијата исто така тврди дека таблетот може да издржи паѓа од 1,2 метри. Во однос на перформансите, Samsung сè уште не го објавил името на процесорот. Сепак, врз основа на различни протекувања, може да се процени дека има процесор Qualcomm Snapdragon 710. Ова е комбинирано со 4 GB RAM меморија и 64 GB складирање што може да се прошири до 128 GB преку микроSD картичка.

Galaxy Tab Active Pro, исто така, нуди задна камера од 13 MP и 8MP селфи снајпер. Вклучен е и капацитетот на батеријата од 7.600 mAh, додека сè уште нема новини за поддршка за брзо полнење. Овој таблет работи Android 9 Pie надвор од кутијата и ветува навремено ажурирање на софтверот за четири години.

Samsung Galaxy Tab Active Pro: Цена и достапност

Galaxy Tab Active Pro е лансиран со цена од 600 € (47.600 фунти) и 670 евра (53.200 фунти) за верзијата LTE. Willе биде достапен од 1 октомври во Германија, но нема информации за неговото започнување во Индија.