Кажете му збогум на измама на Интернет: Еве го софтверот што ги одмаздува

https://techiemoe.com/wp-content/uploads/2020/07/Кажете-му-збогум-на-измама-на-Интернет-Еве-го-софтверот.jpg

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Кажете му збогум на измама на Интернет: Еве го софтверот што ги одмаздува

Наречете го анти-измама софтвер кој ќе ви помогне да ги пронајдете измамите на Интернет

На веб има многу важни и сигурни вести но не е тешко да се отвори а веб-страница или скролувајте го временската рамка на Фејсбук и најдете интересни вести со самото место на наслови, но тоа во реалноста тие кријат измама зад нив. Ако некои страници направија измами за живот, видете Гнасни кој ги измислува вестите и прави сатира да ги натера луѓето да се смеат, додека други тоа го прават за профит и затоа има и такви што се мобилизираат да најдат решение. Тука се роден е вистински анти-измамен софтвер.

После тоа Фејсбук најави заложба на анализирајте ги вестите и да обезбеди повратна информација за вистинитоста на истите, веќе се две екстензии достапни за Chrome и Firefox што ви дозволува да дознајте какви измами се во реално време.

Детектор на Bs, со Bs што значи срање, ги анализира врските што ги прикриваат вестите и веднаш ви овозможуваат визуелни повратни информации за точноста на истата со прикажување мал транспарент. Ова е можно затоа што прикажаните врски се споредуваат со база на податоци каде се знае дека има измама и затоа корисникот е предупреден со пораката:

Оваа страница се смета за несигурен извор

Исто така Ројтерс создаде свој алгоритам за проверка на вестите на Твитер, се вика Новини Трагач и ви овозможува автоматски да го анализирате потокот на Твитер, во потрага по измами.

На измами ќе ги класифицира за:

  • Лажни вести: Извори кои прават приказни за здраво растение како шега.
  • Сатира: Извори кои даваат хумористичен коментар за тековните настани во форма на лажни вести.
  • Искривени извори: Извори што генерираат пропаганда со искривување на вистинската вест.
  • Хипотеза на заговор: Извори што се промотори на добро познати теории на заговор.
  • Гласини: Извори кои создаваат гласини, инсинуации и непроверени тврдења.
  • Државни вести: Извори во репресивни држави кои работат под владини санкции.
  • Несакана наука: Извори кои промовираат псевдоуки, метафизика, натуралистички грешки и други научно сомнителни тврдења.
  • Мразам група: Извори кои активно промовираат расизам, хомофобија и други форми на дискриминација.
  • Клибајт: Извори кои имаат за цел да генерираат приходи од рекламирање преку Интернет и се засноваат на сензационалистички наслови или волшебни слики.
  • Продолжете со претпазливост: Извори што можат да бидат сигурни, но чија содржина бара дополнителна верификација.

Може да го преземете Bs Detector бесплатно за Chrome и Firefox со кликнување на следниот линк:

Преземете детектор на Bs за Chrome

Преземете го детекторот Bs за Firefox

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!