Како да го смените гласот во „Асистент“ на Google

Променете го гласот на Асистент на Google

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Конечно е можно да се смени гласот на Google Assistant на Android: еве како. Асистентот на Google има нов алтернативен глас во Италија: како да го активирате

Променете го гласот на Асистент на Google

Доаѓаат големи вести Google Voice Assist (Google Assistant) исто така во Италија: за неколку часови, всушност, тоа е можно сменете го класичниот глас на асистентот во целосно нов. Ајде да откриеме како да го направиме тоа подолу сменете го гласот на Google Assistant и активирајте ја новата.

Нов влез на Google Assistant во Италија

Благодарам на WaveNet технологија базирана на DeepMind, од денес исто така италијанските корисници (покрај германски, француски, холандски, норвешки, корејски, јапонски, англиски) имаат можност да изберат нов глас додека користат Google Assistant.

Треба да се напомене дека вестите се во фаза на реализирање, тогаш ќе бидат потребни неколку дена да стигнат до сите вклучени корисници, но сепак гледаме како да ја искористиме оваа пријатна вест што ја објави Гугл.

Да му дадете нов глас на Асистентот на Google сè што треба да направиме е:

  • стартувајте го Google Assistant на Android
  • оди на Подесувања на Асистент на Google
  • оди во категоријата Асистент и од тука изберете Асистент за глас
  • сега само треба да ги изберете новите елементи, кои ќе бидат обележани со различни бои (без индикации за полот, што може да влијаат на изборот)

Во Италија ќе можеме изберете само помеѓу 2 артикли, додека во САД се достапни 11 различни гласови.

Конечно, посочувам дека од сега па натаму, Гугл ќе додели случајно еден од двата гласа на кого ќе му се овозможи Асистент за прв пат. Корисниците потоа ќе одат во Поставки и ќе го активираат гласот што го сакаат.

За жал во моментот на мојот паметен телефон Андроид оваа новина сè уште не е достапна.

Што мислите за тоа?

Известете ми во коментарите на крајот на статијата и пред сè, дозволете ми да дознаете која ставка сте ја одбрале за вашиот личен асистент на телефон.

Извор: Гугл

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!