Како да имате икони во лентата за известување на Xiaomi и MIUI со изрез

Известувањата секогаш се присутни до износот на Xiaomi и MIUI

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Дали сакате да ги прикажете иконите во лентата за известување на паметните телефони Xiaomi со MIUI и изрез? Еве го конечното решение: Известувања за изрез за MIUI

Известувањата секогаш се присутни до износот на Xiaomi и MIUI

Xiaomi и изрез: еве како да овозможите постојани известувања во лентата за статус.

Ако сте купиле еден во изминатите неколку месеци Смартфон Xiaomi со изрез на екранот дефинитивно сте забележале присуство на а досаден проблем: на иконите за нотификација во лентата за статус исчезнуваат по неколку секунди автоматски.

Практично, поради присуството на изрез на екранот, Xiaomi одлучи да автоматски скријте ги иконите со апликации од лентата за известувања по неколку секунди од нивниот изглед.

Ова во основа значи тоа губите една од најинтересните и ценети карактеристики што ги наоѓаме на паметните телефони со Android, тоа е, можноста за брзо гледање какви известувања добивме и да комуницираме со нив за неколку моменти.

И големиот проблем е што, неколку месеци по појавата на овој проблем и покрај поплаките на корисниците на Xiaomi, компанијата сè уште не најде решение за да реши сè и да ги задоволи своите клиенти (можноста за трајно прикажување на секое известување на лентата за статус, веднаш до изрез, сега е во фаза на бета-тест, но функцијата сè уште не е достапна за секого).

За среќа, иако, каде Xiaomi не пристигнува независни програмери пристигнуваат: всушност, едно италијанско момче објави фантастична апликација на Play Store која, и покрај некои мали грешки кај младите, ви дозволува решавање на проблемот со нотификациите што исчезнуваат на Xiaomi и MIUI со изрез.

И во оваа статија ќе одиме десно за да видиме како работи апликацијата Известувања за изрез за MIUI, достапно бесплатно на Play Store и реално мора да ги има за сите сопственици на паметни телефони Xiaomi со MIUI и изрез.

Да не губиме време и да одиме веднаш да ги откриеме сите детали и тајни на оваа програма.

Известувањата за Notch за MIUI го решаваат проблемот со икони за нотификација што недостасуваат

Како што се очекуваше, првото нешто што треба да направите е преземете ја апликацијата DAL PLAY STORE.

Е ‘ Бесплатно, дури и ако е можно префрлете се на верзијата PRO со цел да го поддржи инвеститорот во својата работа директно преку набавка во апликација.

Тоа рече, како што се очекуваше Известувања за изрез за MIUI дозволува да трајно прикажувајте икони за известување на лентата за статус веднаш до изрез. Користете ја програмата е едноставен, но еве неколку корисни совети како да го искористите тоа:

  • преземете ја апликацијата од Play Store
  • кога ќе заврши преземањето, оневозможи приказ на дојдовни известувања госвен системот MIUI влегува во Подесувања | Известувања и лента за статус
  • стартувајте ја апликацијата и доделете ги потребните дозволи
  • од екранот со апликации, Добраја поставив позицијата на иконите за известување дејствувајќи на оската X и Y (можете да ја промените големината на иконата). Во моментот за жал не постојат предефинирани претходно наместени во зависност од телефонот, затоа ќе мора да направите некои тестови за најдете ја идеалната локација икони во лентата за известувања
  • штом сè е поставено, заштедете и нема да мора да правите ништо друго.

Од овој момент конечно иконите за нотификација ќе останат во лентата за известувања MIUI на вашиот Xiaomi уред, точно таму каде што треба да бидат.

Неколку бубачки од младоста

Како што се очекуваше, апликацијата е фантастична, но сепак не е совршена. Меѓу грешките што се наоѓаат, посочувам:

  • за да ги видите резултатите од прилагодувањата што сте ги примениле, ќе мора да ја затворите апликацијата секој пат и да ја рестартирате
  • во режимот на пејзаж може да се појават ситуации во кои известувањата се преклопуваат, на пример со часовникот
  • понекогаш кога гледате видео на YouTube, известувањата остануваат трајно дури и кога треба да исчезнат.

Тоа е за мали грешки што ќе се реши брзо од страна на инвеститорот, сигурен сум.

Кои паметни телефони се компатибилни?

Сигурно овие телефони Xiaomi се компатибилни со апликацијата. Сепак, апликацијата веројатно работи и со други кои не се на списокот, само тестирајте ја за да дознаете.

-Покофон Ф1
-Xiaomi mi8 lite
-Xiaomi mi9
-Xiaomi mi max 3
– Xiaomi mi8
– Xiaomi redmi note 5 про
– Xiaomi redmi Note 6 про

Заклучоци

И еве сме со овој водич за тоа како прегледувајте ги иконите за известување во лентата за статус на паметните телефони Xiaomi со MIUI и изрез. Чекајќи да пристигне официјалната фикс од Xiaomi, ова е несомнено најдоброто решение за сите: тоа е многу лесно, бесплатно, не бара корен, отклучи подигнувач или друго.

Па за што мислите Известувања за изрез за MIUI? Willе се обидете со оваа програма да ги решите проблемите на икони за известување на вашиот паметен телефон Xiaomi со изрез?

Известете ги во коментарите на крајот на статијата!

ИЗВОР

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!