Како да инсталирате камери на Google на Xiaomi, OnePlus, Samsung и други

Cara memasang kamera Google di Xiaomi, OnePlus, Samsung dan lainnya 1

Во Google Android Мора да се направи важна разлика: основниот софтвер за оперативен систем е едно, отворен извор, а комерцијалниот софтвер е друга. Веќе неколку години, Google ги донесе повеќето од своите апликации во Play Store како надворешна услуга базирана на Услуги на Google Play.

Меѓу нив се и servicesвездени платформи, како Gmail, но исто така и помалку основни како часовникот и самата апликација за калкулаторот. Целосниот список денес е доста долг и затоа што меѓу нив се вклучени најмалку 5 години Google камера независно.

Камера на Google, или GCam, како што се нарекува во заедницата Android на Интернет, тој е компатибилен само со уредите Pixel. Тековната состојба е тие да користат Android 9 Pie, па затоа е ограничен на оригиналните Pixels, Pixel 2, Pixel 3 и најновата Pixel 3a.

Зошто да се грижам?

Пикселните камери се најдобри во мобилната фотографија во моментот. Обработката е различна од онаа што се наоѓа на уредите „Епл“ или „Хуавеи“, уште една одлична референца. Дури и да е така, ако сакате слики кои се прилично кул, со одличен серијал контраст и со поголема чувствителност на чувствителност на светлина, ова е софтвер што можете да го пробате подобрување на квалитетот на сликата без да потрошите ниту едно евро. И, ако ви се допаѓаат резултатите, соработувајте со група.

Во зависност од верзијата што ја инсталиравме и мобилниот телефон каде што го сторивме, ќе прифатиме некои режими на сликање или други, или тие ќе бидат целосно компатибилни или ќе успеат во одреден момент. Исто така е можно дека направената слика се појавува со добра количина артефакти.

GCam на Xiaomi, OnePlus и многу повеќе

Дизајн и камера OnePlus 7 Pro

За среќа, заедницата таму Развивач на XDA работеле на адаптација или пристаништето од камерите на Google да бидат компатибилни со разни паметни телефони Андроид

Списокот е долг и, ние ретко имаме искуство идентично со Пиксел квалитетот на некои слики вреди да се проба. Уредите кои имаат приоритетна компатибилност се рефлектираат во списокот со линкови до нивните теми – на англиски јазик – каде што е наведен статусот на секоја имплементација. Досега тие се како што следува:

 • Асус: ZenFone 3, ZenFone 5Z, ЗенФон 6, ZenFone Max Pro M1, ZenFone Max M2 и ZenFone Max Pro M2
 • Итно: PH-1 Суштински телефон
 • Гугл, како што е јасно, сите: Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 3 и Pixel 3 XL
 • Со почит: Преглед на честа 20
 • HTC: HTC 10, HTC U11, HTC U12 + и HTC U Ultra
 • Хуавеи: P30 Pro
 • ЛеЕко: Ле 2, Ле Макс 2 и Ле Про3
 • Леново: K6 и варијанти, P2, ZUK Z2 Pro и ZUK Z2 Plus
 • LG: LG G4, LG G5, LG G6, LG G7 ThinQ, LG Q7, LG V20 и LG V30
 • Моторола: Moto G5, Moto G5 Plus, Moto G5S, Moto G5S Plus, Moto G7, Moto G7 Plus, Moto X4, Motorola One и Motorola One Power
 • Нокиа: Nokia 5, Nokia 6, Nokia 7.1, Nokia 7 Plus, Nokia 8, Nokia 8.1
 • Нубијан: Црвена магија 3
 • Онепулс: OnePlus One, OnePlus 2, OnePlus 3 и 3T, OnePlus 5 и 5T, OnePlus 6 и 6T, Oneplus 7 и 7 Pro
 • Опозицијата: Рено 10x зум
 • малку: Пофофон Ф1
 • Razer: Разновидни телефони и Razer телефони 2
 • Реалност: Реалми 2 Про и Реалми 3
 • Редми: видете Ксиооми, подолу
 • Samsung: Галакси А7, Галакси А8, Галакси А50, Galaxy A70, Galaxy S7, Galaxy S8, Galaxy S9, Галакси S10 и Галакси S10 +
 • Xiaomi и Redmi: Mi 4C, Mi 5, Mi 5S, Mi 6, Mi 8, Mi 8 SE, Mi 8 Lite, Mi 9, Мојот 9т/ Редми К20, Мојот 9Т Про/ Redmi K20 Pro, Mi 9 SE, Мојот А1, Мојот А2 и Мојот А3, Mi A2 Lite, Mi Max 3, Mi 2S, Mi Mix, Mi Note 3, Redmi 3S, Redmi 4A, Redmi 4X, Redmi 4 Prime, Redmi 5A, Redmi Note 3, Redmi Note 4, Redmi Note 5, Redmi Note 5 Pro, Redmi Note 5 Plus, Redmi Note 7, Redmi Note 7 Pro и Redmi S2

Од складиштето на датотеката за инсталација .apk компатибилен – мора да ја одобрите инсталацијата од надворешен извор – ова може да биде збунувачко за новодојденците, тие имаат полесна колекција каде што се само некои пристаништето постабилен од разни развивачи вклучени за различни верзии на апликации на Google. Така, оттаму, ако верзијата не е целосно функционална на нашиот уред, можеме да го пробаме претходниот или друг развивач.

Во принцип, лесно е за една апликација да работи подобро ако нејзините карактеристики се одржуваат од еден телефон на друг, и тие ќе го сторат тоа кај повеќе слични телефони. На пример, со адаптацијата на Xiaomi од еден пазар на друг. На пример, Redmi K20, кој се дистрибуира исклучиво во Азија, пристигнува во Европа и се продава како Mi 9T. Истата работа ќе се случи, очигледно за неколку дена, со верзијата Pro.