Како да преземате апликации Immuni на Android и iPhone – ДИРЕКТНИ ЛИНКИ

Апликацијата Immuni е достапна за преземање на Android и iOS

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Достапна апликација Immuni: еве како и каде да ја преземете на Android и iPhone. Како да ја преземете апликацијата Immuni на вашиот телефон: само неколку едноставни чекори. Еве како да го направите тоа

Апликацијата Immuni е достапна за преземање на Android и iOS

имун, италијанската апликација за помош против нови коронавирусни инфекции, е подготвена за преземање за iPhone и Android во соодветните продавници.

Еве ги чекорите што треба да ги следите за да ја преземете и испробате сега.

Како да ја преземете апликацијата Immuni на Android

Преземањето на апликацијата Immuni на вашиот паметен телефон Андроид е многу едноставно.

Само поврзете се на оваа страница или побарајте „Имуни“ во рамките на Google Play Store.

Постапката што треба да се следи е класична, истата што обично ја користите за да инсталирате нови апликации на уредот: штом ќе се најде апликацијата, само притиснете го копчето “Инсталирај” и ќе завршиш, апликацијата Immuni ќе се појави на главниот екран на паметен телефон и ќе бидете подготвени да го користите.

Како да ја преземете апликацијата Immuni на iOS

Што се однесува до iOS, постапката овде е исто така класична: само поврзете се на официјалната страница на Immuni на Apple App Store или побарајте го клучниот збор „Immuni“.

После тоа, сè што треба да направите е да го притиснете копчето “Земи” и потврдете го вашиот идентитет користејќи ги класичните методи, од лозинката на Apple ID до Touch ID, минувајќи низ лична карта.

Како да ја преземете апликацијата Immuni на паметните телефони Huawei со HMS

Ако имате паметен телефон Huawei или Honor без услуги на Google, наскоро ќе ја најдете апликацијата Immuni директно Галерија на Huawei. Во моментов, сепак, не е достапно за преземање.

Кој може да ја преземе апликацијата?

Секој може да го преземете, но за момент, инфраструктурата за следење е активирана само во некои региони.

Особено, во моментот кога експериментирањето првично ќе вклучува само 4 региони, тоа е Пуugа, Марче, Абрузо и Лигурија.

Како работи Имуни

Како што знаеме, тоа е апликација која ќе помогне во справувањето со епидемиите, почнувајќи од онаа на СОВИД-19. Основната цел е да се предупредат потенцијално заразените корисници што е можно поскоро, дури и кога тие се асимптоматски или кога искусуваат благи симптоми.

За следење на контакти со потенцијални нови заразени лица, програмата ја користи систем направен од кодови генерирани случајно од паметни телефони, разменети помеѓу сите уреди преку заштеда на енергија Bluetooth врски кога паметните телефони доаѓаат во близок контакт.

Имуни се грижи за сè автоматски благодарение на новите API за локализација, претставени од Google на Android и Apple од iOS. Корисникот ќе мора да интервенира само во два случаи:

  • во случај на продолжен контакт со случај откриен како позитивен, тој ќе добие известување што го предупредува за ризикот
  • ако се развијат симптоми на вирус или се откриени позитивни од здравствениот систем, тој може да одлучи да ги пријави во рамките на апликацијата, со што ги алармира контактите на целосно анонимен начин

Како што веќе неколку пати рековме, апликацијата не користи GPS ниту други функции што можат да ја загрозат приватноста на корисниците.

Што е со приватноста?

Треба да биде безбеден од следниве причини:

  • Податоците никогаш не го напуштаат паметниот телефон, освен хипотезата во која корисникот е позитивен на Covid-19 по прегледот. Сепак, дури и во оваа хипотеза одлуката за испраќање на податоци на серверот е единствено и исклучиво на корисникот
  • Апликацијата не собира лични податоци што ви овозможуваат да го идентификувате идентитетот
  • Апликацијата не собира податоци за геолокација
  • Податоците зачувани на паметниот телефон се шифрираат
  • Сите податоци ќе бидат избришани што е можно поскоро и во секој случај најдоцна до 31 декември 2020 година
  • Податоците се зачувуваат на серверите во Италија и управуваат со јавни субјекти; Министерството за здравство ги проверува податоците

Кога ќе биде достапен за сите?

Забрани непредвидени околности, апликацијата треба да биде достапна за сите во првите десет дена од јуни.

Заклучоци

Па што ќе правиш? Дали ќе ја преземете апликацијата Имуни на вашиот паметен телефон?

Ако имате сомнежи, не заборавајте да ги прочитате одговорите на најчесто поставуваните прашања на веб-страницата Immuni.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!