Како да пробате да споделите близу сега, AirDrop за Android

Во близина Сподели како работи

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

AirDrop на Google конечно пристигна: како работи во близина Share и како да се тестира во бета фаза. Еве го упатството за обид сега да споделите близу

Во близина Сподели како работи

Конечно, тука сме: Функција за споделување во близина на Android е подготвена за објавување пред пошироката јавност.

Сè уште не е достапно за секого, но неговото објавување е скоро врз нас и со нашите упатства може да се обидете веднаш верзијата со Android на Apple’s AirDrop само јавете се Сподели во близина.

Без да губиме време, затоа, ајде да видиме веднаш како брзо да го пробате Споделувањето во близина, методот за брзо споделување што го разви Google за Android, како одговор на директниот ривал на Apple, AirDrop.

Како работи близу Споделување?

На исклучително начин едноставен, јасно и непосредно, исто како што очекувавте од таква услуга.

Опцијата за споделување преку блиското споделување се чини всушност прозорец за споделување, до копчето за копирање на избраната содржина: интерфејсот со опции може да се разликуваат засновано на содржина што имате намера да ги споделите.

Методот е компатибилен со кој било вид датотека, вклучително и јас врски и твитови.

На првиот почеток, ќе го праша корисникот рачно активирање преку интерфејс преку кој да одлучите со кои уреди да комуницираат во режимот „Скоро споделување“ и да го поставите различни параметри споделување. Во пракса тоа е многу постапка слично на поставување на Bluetooth конекцијата.

Начинот на комуникација „Сподели споделување“ претпоставува дека има други овозможени уреди на иста услуга: исто така во овој контекст е можно рачно да се одлучи за видливост од другите корисници кои користат блиско споделување.

Размена на датотеки помеѓу уредите ја следи истата постапка од тоа што се случува преку Bluetooth: уредот што прима ќе добие еден известување за прифаќање, штом еднаш ќе се даде, ќе се изврши со пренесување на датотеката.

Добиените датотеки ќе дојдат отворено поинаку врз основа на видот на самата датотека, сите сè уште ќе се чуваат во папката Преземања.

Сите многу едноставни и брзи, како што се очекуваше.

Како да пробате да го споделите сега?

Можноста за пристап до близу Споделување е во моментов резервирани до корисниците кои имаат се приклучи на програмата за бета тестирање Услуги на Google Play: можете да се запишат оди на оваа страница.

Откако ќе се придружите на бета верзија, ќе мора да почекате да го овозможи Google преку сервер новата опција за споделување.

За жал во моментот функционалноста е објавена само на многу малку корисници: ќе мора да почекаме пред да можеме да ги допреме вестите со раце и конечно можеме разменувајте датотеки помеѓу уредите со Android безжично.

ИЗВОР

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!