Камерата Galaxy Note 10+ беше избрана за најдобра во 2019 година

Резултати на фотографии и видеа, според ДxO Марк

Според проценката спроведена од DxO Mark, Galaxy Note 10+ 5G го надмина Huawei P30 Pro во просек, иако беше за неколку поени пониско

DxOMark, страница која обезбедува рејтинг за квалитет на сликата за телефони со фотоапарати, само објави детални резултати од анализата од камерите на задната и од предната страна. Galaxy Note 10+ 5G и паметен телефон Samsung стигнете до врвот на списокот со најдобри фотоапарати за паметни телефони на страницата, направете 113 поени и го надмина стариот лидер, Huawei P30 Pro. Galaxy Note 10+ беше претставен пред јавноста минатата недела во Newујорк со три задни фотоапарати и сензори за длабочина Време на летање (3D ToF).

За проценка и анализа на прегледи на фотоапарати за паметни телефони, инженерите од DxOMark снимајте и проценете повеќе од 1500 тест слики и повеќе од 2 часа видео во контролирана лабораториска околина и природни сцени од затворен и надворешен простор со употреба на основните поставки на фотоапаратот.

Резултати на фотографии и видеа, според ДxO МаркРезултати на фотографии и видеа, според ДxO Марк

На задната камера, камера Galaxy Note 10+ 5G носејќи 3 камери на задниот дел, 12 MP главна ширина, променлива решетка f / 1.5-2.4, Двоен пиксел и ОИС, 12 MP секундарни телефонски леќи со отвор f / 2.1 ОИС; а третиот има ултра широк леќа (123 °), 16 MP и отвор f / 2.2. За ефекти во длабочина, комплетот е опремен со сензор Time of Flight (ToF 3D). Предната камера има 10 MP со отвор f / 2.2. Двоен пиксел и запишете 4К.

Додека резултатите се генерално слични на Galaxy S10 + 5G, некои подобрувања во алгоритмот за обработка го подобрија исклучителниот квалитет на сликата забележан претходно. Samsung.

Тест за висок контраст на Galaxy Note 10+ 5GФотографија со висок контраст за тестирање со Galaxy Note 10+ 5G (слика: DxO Mark)

За фотографии, фотографии Galaxy Note 10+ 5G достигнете го нивото 118, се најде на второто место на рангирањето на страниците, само еден бод зад себе Huawei P30 Pro, што достигнува 119 интерпункција. Како компензација, Galaxy Note 10+ оди подалеку Зенфон 6 пред камерата постигна, постигнат 99 постигнат привремен гол Зенфон 6 примени 98 интерпункција.

Печати максимална вредност во анализата на перцепцијата на деталите во надворешна слика, Galaxy Note 10+ 5G Тој е на врвот со исклучителни перформанси во добра осветленост, со општо добро дефинирани сложени области. Единствен исклучок е губењето детали во темните области во сцените со висок контраст кога главниот предмет е близу до камерата. Исто така, позадината е малку помека ако фотоапаратот користи поставување на отворот за широк ф / 1.5 lens.

Слична екстерна слика за тестирање DxOMark со Galaxy Note 10+Галакси Забелешка 10+ 5G Надворешен тест. (Слика: DxOMark)

Кога нивото на светлина паѓа, тогаш Забелешка 10+ 5G ракувајте со текстура и компензација на бучава и некои подобрувања направени од Samsung малку подобрена на S10 5G во услови на слаба осветленост.

тоа Забелешка 10+ добива 88 за боја, одличен резултат во боја. Иако поентата заостанува S10 5G, лидер на класи во оваа категорија, Galaxy Note 10+ 5G продолжува да се одвива многу добро, со генерално точен баланс на бело и пријатно прикажување на бојата во сите услови на осветлување. Боите се многу светли на фотографиите на отворено, и иако високите нивоа на заситеност во светли услови може да бидат премногу силни за некои вкусови, не постои негирање дека се појавува вистинскиот тон.

Друга точка што добива многу добар резултат е Auto Focus, каде што добива вредност од 99 Galaxy Note 10+ 5G постигнете извонредни резултати за автоматски фокус, кој е брз, точен и сигурен во сите услови на осветлување. Најновиот уред од Samsung според вкупниот резултат за автофокус од 99 поени за S10 5G, и само една точка зад главниот уред во оваа категорија (на пример, P30 Pro и iPhone XS Max).

Според DxOMark, Note 10+ има слични резултати со iPhone XS Max.Тестирајте во затворено и при слаба осветленост со Galaxy Note 10+ (Слика: DxO Mark)

Други важни проблеми како што се слаба светлина на фотографии и видеа и некои проблеми со нив Режим Боке намалете ја конечната вредност на Белешка 10+, но неговите предности го направија првиот во вкупниот просек, како паметен телефон со најдобар сет на фотоапарати во 2019 година. Доколку сакате да ги проверите сите технички и компаративни детали со други уреди. Висок крај, Можете да го проверите директно на веб-страницата DxOMark.

Прочитајте исто така