Кодакони против 5G во Италија: еве што се случува

Кодаконите сакаат да го блокираат 5G во Италија

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Кодаконите велат НЕ до 5Г и ги поканува градоначалниците да забранат нови растенија. Затоа Codacons сака да блокира 5G во Италија: што треба да знаете

Кодаконите сакаат да го блокираат 5G во Италија

Се чини неверојатно, но за жал се е точно.

Додека целиот свет напорно работи за ширење на 5G мрежите, во Италија Codacons зазема страни против новата брза мрежа и ги поканува градоначалниците на 8000 општини да ја блокираат инсталацијата на антените.

ПРОЧИТАЈТЕ ДА:

Но, ајде да видиме во детали зошто Кодаконите заземаат страни против 5G и обидете се да разберете што ќе се случи.

Кодакони против 5G: зошто?

Како што се очекуваше, Кодаконите заземаат страни против 5G и испрати писмо до 8000 градоначалници Италијанците за забрани инсталација на нови 5G системи.

Откако градоначалникот на Сканзано Jonонико не рече за инсталациите на нови системи што се однесуваат на мрежите 5G, Кодаконс исто така зазема јасна позиција, поканувајќи ги италијанските градоначалници да го следат примерот на нивниот колега од Базиликата.

Причината би била директно поврзана на здравствените ризици на корисницитеочигледно поврзано директно со инсталацијата на новите антени.

Конкретно, претседателот на Кодаконите, Карло Риенци утре ќе испрати писмо до 8000 италијански градоначалници прашувајќи непосредно суспендирање на 5G тестирање во очекување на научни докази.

Во моментов, научните докази не можат да обезбедат со апсолутна сигурност отсуство на ризици на нејзиниот здравствен фронт за граѓаните. Во вакви ситуации се применува принципот на претпазливост, што ја става заштитата на населението како примарен интерес, исто така затоа што градоначалниците би биле првите субјекти повикани да одговорат за каква било штета предизвикана од технолошките структури овластени од администрациите.

Второ една од најважните италијански здруженија кои се занимаваат со правата на потрошувачите, инсталацијата на нови уреди за употреба на мрежите од петта генерација мора да остане во мирување, барем додека AIRC, здружението за истражување на карцином, го изрази своето мислење за можни здравствени ризици.

Одговорот на Астел

Во меѓувреме Астел (здружението што ги здружува италијанските телефонски оператори) повторува дека инсталациите се овластени од Министерството за економски развој и смета дека барањето е немотивирано за суспендирање на инсталациите, бидејќи како што произлезе од истражувањето спроведено од независно тело признато од Европската унија и СЗО, јасно е отсуство на штетни ефекти за радиофреквенции до 300 GHz.

Што ќе се случи сега?

Тешко, многу тешко да се каже.

Сигурната работа е тоа мрежата 5G во Италија нема да има лесен живот, или барем тој нема да го има на почеток.

Willе се обидеме да разбереме што ќе се случи во иднина, надевајќи се дека официјално ќе се изрече дека 5G антените не се лоши за здравјето и дека следствено, брзата мрежа 5G (како и во остатокот од светот) може да се шири и во Италија.

Ние ќе ја ажурираме статијата веднаш штом ќе имаме вести за тоа (се надеваме позитивни).

Извор | Кодакони

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!