Кои се менуваат помеѓу OnePlus 6T и OnePlus 6? Споредба и разлики

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Новиот паметен телефон OnePlus 6T е конечно официјален! Разговаравме за тоа во неколку ново објавени статии:

Единствено што недостасува е да се разјаснат аналогии и разлики помеѓу OnePlus 6T (нов модел) и OnePlus 6 (стар модел).

И во оваа статија ќе одговориме на вашите сомнежи и прашања за да ги разбереме јасно и прецизно што се менува помеѓу овие два паметни телефони.

Да не губиме време и да видиме веднаш сличности и разлики помеѓу OnePlus 6T и OnePlus 6.

Споредба помеѓу OnePlus 6T и OnePlus 6

Што имаат заедничко?

Процесор: и двајцата го монтираат чипот „Snapdragon 845“ со Adreno 630 GPU. Иста изведба, исти работни фреквенции

RAM меморија: дури и RAM меморијата е иста, 6 или 8 GB

Екран: AMOLED за двата, ист панел без квалитативни разлики

Внатрешна меморија: нема MicroSD за двата модели

Софтвер: двата паметни телефони се монтираат на OxygenOS ажурирани на Android 9 Pie. OnePlus 6T има некои дополнителни функции и гестови, но наскоро овие карактеристики ќе пристигнат и на OnePlus 6

Камера: ниту камерата се менува помеѓу двата смартфони. Едноставно OnePlus 6T има режим „ноќен“ за фотографирање во особено ниски или тешки светлосни услови, но оваа функционалност ќе пристигне и на OnePlus 6

Бои: и двата смартфони се достапни во иста боја, затоа Mirror Black и Blacknight Midnight. Без свила бела боја

Физички копчиња: истото важи и за уредување на физичките копчиња (моќност, волумен и лизгач)

IP68: ниту е водоотпорен

Безжично полнење: ниту еден од нив не го поддржува, но за возврат тие имаат брзо полнење

Кои се разликите?

Разликите помеѓу двата смартфони се малку, но некои од нив се доста релевантни и интересни. Ајде да ги видиме подолу.

Дизајн: уредите изгледаат исти естетски, но не се. На задната страна, OnePlus 6T го губи сензорот за отпечатоци, кој сега поминува под дисплејот. Фронтално, тогаш, на OnePlus 6T изрез станува многу помал (капка) и помалку наметлив. Екранот на OnePlus 6T е малку подолг и со резолуција од 2.340 x 1.080 наместо 2.280 x 1.080). Сè уште зборувајќи за дизајн, OnePlus 6T има малку помали рамки и е полесно да се одржи

Стакло: OnePlus 6T е заштитен од Gorilla Glass 6, OnePlus 6 од Gorilla Glass 5. Не се менува многу, но треба да биде поотпорно

Безбедност: и за двата уреди имаме отклучување на лице, но OnePlus 6T го има сензорот за отпечатоци од прстот под екранот (а не на задниот дел)

ЛЕР за известување: присутен на OnePlus 6, отсутен на OnePlus 6T

Пристаништа: нема 3,5 мм аудио приклучок за OnePlus 6T, присутен наместо на OnePlus 6

Димензии: OnePlus 6T е малку потежок (185г наспроти 177g) од OnePlus 6T. Говорејќи за димензии, OnePlus 6T мери 157,5 x 74,8 x 8,2mm, додека OnePlus 6 ги мери 155,7 x 75,4 x 7,75мм. Како што се очекуваше, OnePlus 6T е полесно да се одржи

Софтвер: како што се очекуваше OnePlus 6T има некои дополнителни и понови софтверски функции на OnePlus 6, но сите од нив ќе пристигнат и на OnePlus 6 со идни ажурирања. Овие се вести за интерфејс, камера, навигација и многу повеќе

Батерија: оди од 3300 mAh на 3700 mAh на OnePlus 6T. Загарантира скоро 9 часа екран на вклучено

Цена: цената на OnePlus 6T се зголемува во однос на онаа на OnePlus 6. Не многу, но има и мал пораст: сега започнува од 559 евра, додека во минатото започна од 519 евра за основната верзија

Заклучоци

Во заклучок, не многу новости, но дефинитивно овој OnePlus 6T, со оглед на тоа чини половина од горниот опсег, тоа е многу интересно за многу корисници кои сакаат да менуваат телефони без да ги трошат сите свои плати, додека сè уште имаат врвен хардвер во секој поглед.

И на која страна сте? Подобро за OnePlus 6T или OnePlus 6 според вас? Известете ги во коментарите на крајот на статијата!

Се надевам дека ги разјаснив сите ваши сомнежи за OnePlus 6T и разликите со OnePlus 6.

Пред да заклучите, некои други iosубопитства за уредот.

Цена на Amazon OnePlus 6T

Ова се цените на паметните телефони во Италија:

  • Полноќно црно со 8 GB RAM меморија и 128/256 GB ROM a 589 € е 639 €
  • Огледало црно со 6/8 GB RAM меморија и 128 GB меморија a 559 € е 589 €

Повисоко од минатото, но сепак многу пониско од конкуренцијата.

Може да го купите и натаму Амазон до загарантирана минимална цена, достапна од 6-ти ноември:

Во сите случаи ќе има Италија 24 месеци гаранција и паметните телефони не се бренд.

OnePlus 6T објавен во Италија

Паметниот телефон ќе пристигне во Италија од 6 ноември, како што се очекуваше. Willе биде достапен и преку Интернет и во физички продавници на Mediaworld (за прв пат).

Некои информации за OnePlus 6T

OnePlus 6T е новиот предводник од кинеската компанија, со Qualcomm Snapdragon 845, 6,41 ″ FHD + AMOLED дисплеј со Gorilla Glass 6 и изрез, отпечатоци од прсти и двојна камера од 16MP + 20MP. Италијанско издание на 6 ноември со почеток од 559 €.

Помалку од шест месеци по лансирањето на OnePlus 6, кинеската компанија се врати со новиот OnePlus 6T. Вториот модел има повеќе RAM и ROM од својот претходник, но тој се забележува главно за дизајн затоа што го поседува помал степен и поголем, малку повеќе издолжен дисплеј. Покрај тоа, OnePlus 6T има и сензор за отпечатоци од прсти под дисплејот, безбеден како традиционален сензор и способен за отклучување на паметниот телефон за околу една третина од секундата.

Осврнувајќи се на главните технички карактеристики, треба да се забележи дека OnePlus 6T има 6,41 AMOLED дисплеј инчи Full HD + (2340 x 1080 пиксели) 19,5: 9 д Корнинг горила стакло 6, мал чекор напред од 6,3-инчниот AMOLED (2280 x 1080 пиксели) што се користи во OnePlus 6. Тој исто така поддржува осветленост до 600 гниди, густина на 402 PPI.

На одборот наоѓаме процесор Qualcomm Snapdragon 845, GPU Adreno 630, до 8 GB RAM и 256 GB меморија, батерија од 3700 mAh со брза полнење и дво-задна камера со главен сензор од 16MP + 20MP. OnePlus воведе и еден нова функција за да им помогне на корисниците да направат подобри фотографии во услови на слаба осветленост: Nightscape, кој користи комбинација на HDR, оптимизација на детали, стабилизација на повеќе рамки и намалување на бучавата за подобри снимки дури и во текот на ноќта.

Потоа, тука е функцијата Студиско осветлување, HDR, режимот на портрет, супер бавно движење од 1080p и 240fps или од 720p и 480fps, поддршка за леќи на Google.

Предната камера наместо тоа, има резолуција од 20 MP.

OnePlus 6T ќе се продава со Android 9.0 Pie и најновата верзија на корисничкиот интерфејс на Oxygen OS. Што недостасува? Аудио приклучок и поддршка за microSD картички.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!