Колку чини да се произведе Galaxy S10 +? Еве ги деталите парче по парче

 Колку чини да се произведе Galaxy S10 +?  Еве ги деталите парче по парче

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Колку чини да се произведе Galaxy S10 +? Еве ја реалната цена на Galaxy S10 и S10 + за Samsung сметајќи ги само нето трошоците за производство на сите компоненти

Колку чини да се произведе Galaxy S10 +? Еве ги деталите парче по парче

Galaxy S10 само за неколку дена официјално ќе пристигне на пазарот, но некои веќе го демонтираа парче по парче и го анализираа темелно. Навистина ако сакате да знаете колку чини да се произведат Galaxy S10 и S10 + на Samsung подолу, ќе ги најдете сите детали.

Трошоците за производство се официјални што предвидуваат физичка конструкција на уредот, како што се склопување, купување и производство на делови и маркетинг.

Шест разни модели на iPhone, ние ги знаеме добро, како и старите модели на Самсунг Галакси и секако и за Галакси S10 + во овие денови нејзината цена е соблечена и анализирана парче по парче.

Според извештајот на TechInsignts причината за поскапувањето во однос на претходната генерација се должи на зголемувањето на трошоците за производство во основата со материјали што влијаат 420 долари за верзија со 8 GB RAM меморија и 128 GB внатрешна меморија па со убав 30% повеќе од претходната верзија.

Јасно е дека 420 долари се поврзани со едноставен хардвер, за производство на Galaxy S10 +, но има и многу други трошоци што треба да се направат како што се студија за дизајн, планирање, истражување и развој, маркетинг и сите останати.

На дисплеј со дупката е најскапо парче со 86,50 долари, проследено со СОЦ Егзиносот со 70,50 долари, за да се напомене дека чини 10 долари помалку од неговиот претходник, а потоа на најнискиот чекор на подиумот го наоѓаме трокреветна задна камера со 56,50 долари.

Потоа ќе го најдеме мемоари кој чинеше 50,50 $ и а модул за телефонска мрежа што чини 31,50 долари и конечно модул за батерија и полнење тие отпаѓаат на уште 36,50 долари.

Оваа бројка, според тоа, не дозволува да знаеме колку точно заработува Samsung за секој Galaxy S10 +, но во секој случај приходите треба да бидат многу високи.

Сепак е интересно анализирајте колку чини едноставен хардвер, ако само да го споредиме со трошоците на другите паметни телефони како што се iPhone и слично.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!