Конами не се откажува да направи конзола игра | Игра игра

Konami Tidak Menyerah untuk Membuat Game Konsol

Конами тврди дека компанијата не се откажала од развој на нови игри за конзоли и покрај тоа што мобилната игра имала огромен успех, рече Масами Сашо, европски претседател на Конами. „Дури и со излегувањето на новата платформа, ние веруваме дека конзолите за игри во највисока категорија се најважни“, рече Сашо. „Ние предизвикуваме иновативни идеи и технологии во нашите конзоли за игри и ги применуваме на други уреди, така што ќе продолжиме да работиме на нашите конзолни игри“. Конами одбележува петта година по ред на раст и покрај тоа што ослободи неколку конзола игри, вклучувајќи ги годишните рати на ПЕС.

Сашо рече дека компанијата не е целосно подготвена да објави нови записи во франшизите „Silent Hill“ и „Metal Gear Solid“. Компанијата во последниве неколку години се фокусираше главно на наслови на мобилни телефони Pro Evolution Soccer стана единствената голема игра на конзоли во редовната работа. Сашо исто така откри дека компанијата има многу проекти што не беа објавени во гасоводот, а овие проекти се засноваат на глобално позната IP адреса. “Ние, исто така, планираме да го зголемиме нашето портфолио. Покрај титулите со повеќе уреди за ПЕС и Ју-Ги-О, планираме да работиме на проекти со други IP-адреси што се познати на глобално ниво во блиска иднина.”

Јапонскиот гигант го прослави својот 50-ти роденден минатата година, а неодамна ги надгледуваше некои од најпопуларните класични франшизи вклучувајќи ги Castle Castle и Contra. Сепак, сè уште нема планови за заживување на популарните франшизи на Metal Gear Solid и Silent Hill. Metal Gear Solid 5: Phantom Pain повторно беше објавен во 2015 година, но Хидо Којима го напушти Конами подоцна истата година за да постави свое студио за развој на игри. Серијата направи камбек минатата година со спин-оф на Метал Gear Survive, но играта не мина добро кога станува збор за прегледите.

Помина многу време од последната игра на Silent Hill, која беше објавена уште во 2012 година. Сепак, Конами навистина го ажурираше својот трговска марка на Silent Hill, што доведе до шпекулации дека оваа серија може да се врати, но досега нема официјални детали. , а играта на Silent Hills Hideo Kojima беше откажана. Само времето ќе ја одреди иднината на Конами, но досега изгледа дека компанијата е задоволна од титулата на мобилниот телефон и повременото објавување на конзолата. Меѓутоа, ако зборовите на Сашо беа сериозно сфатени, можеби можеби, Конами се надеваше дека се врати во развојот на конзолата „Трипл-А“.

Извор: Gl.biz