Контрола на Xiaomi Mi A4 концепт Откривајќи го екранот со ударни дупки и камерата со четири дела

Xiaomi Mi A4 Concept Render Mengungkap Layar Punch-Hole dan Kamera Quad

Кинески производител на телефони Ксиооми планира наследник на серијата Android One Mi A поддржана од смартфоните на Google. Тоа Xiaomi Mi A4 ќе биде лансирана како надградба на Mi A3 минатата година во наредните месеци. Иако деталите во врска со Mi A4 не се многу појасни во моментот, новиот концепт од уредот го направи на Интернет. Mi A3 во Индија минатата година беше во основа Mi CC9 Lite кој беше преработен од Кина, но наместо MIUI, тој работи со акции на Android. Исто така, се очекува претстојниот Mi CC10 повторно да биде лансиран како A4 Mi во Индија. Mi A3 разочара многу корисници во однос на спецификациите на хартијата поради функцијата на екранот HD +, но Xiaomi успеа да ги импресионира сите со цената на слушалката. Постојат шпекулации дека Xiaomi можеби нема да ја продолжи серијата Mi A.Не забележувајте дека ова е концепт на изведувачи и Xiaomi не обезбеди официјална потврда за истата работа.

Xiaomi Mi A4 може да биде повторно брендиран CC10 Mi уред

Најновиот рендерирање на Mi CC10 и Mi CC10 Lite излего на Интернет и покажа огромно подобрување во дизајнот на двата уреди. Пренесување на концептот Mi CC10 изгледа прилично извонредно за опсегот на паметни телефони со среден опсег. Претстојниот Mi CC10 е прикажан со модерен дизајн на изглед на рамки и дупка во горниот лев агол за куќиштето на предната камера. Дупката на камерата е прилично мала, а рамката е исто така многу тенка. Целокупниот дизајн на паметниот телефон дава врвно чувство.

Mi CC10 се очекува да користи AMOLED панел заедно со Full HD + резолуција. Овој уред исто така ќе го зачува скенерот за отпечатоци од прстот на екранот за биометриска автентикација.

Задниот дел на концептниот уред го покажува истиот бел градиент како и постарата серија Mi CC9. Овој уред се гледа со употреба на задно поставување на четири фотоапарати кои опфаќаат четири сензори во кружен модул. Исто така, постои LED блиц што седи одделно под модулот на фотоапаратот.

И покрај тоа што рендерите се само концептни цртежи, ќе биде интересно да се види дали Xiaomi го носи истиот дизајн за дизајн како CC10 серијата во индиската A4 Mi серија. Премиумниот дизајн дефинитивно ќе ја направи серијата Mi A4 попривлечна за сегментите кои обично работат со поедноставни дизајни и гради.

Xiaomi Mi A3: Спецификации и одлики

Да запамети, Xiaomi Mi A3 напојува со процесор Qualcomm Snapdragon 665 кој е спарен со 6 GB RAM меморија и работи со оперативниот систем Android One. Овој уред нуди 6.08-инчен супер AMOLED панел со резолуција на HD + екран. Системот за камера вклучува главен сензор од 48MP, ултра широк сензор 8MP и сензор за длабочина од 2 MP. На предната страна има селфи камера од 32 MP. Уредот е заробен од батерија 4030mAh со поддршка од брзо полнење од 18W.