Кориснички жалби за корисници на „Галакси“ за брчки и слабо корисничко искуство

Galaxy Fold  Akan Bekerja pada Verizon dan Sprint (Laporan)

Белешка на уредникот: Ажурирано на 02:50 ET со извештај за издржливост на видео Galaxy Samsung Fold.

Исклучувач кој тврди дека го добил новиот Samsung Galaxy Fold сподели неколку важни детали за тоа што можеме да очекуваме, и тие звучат доста проблематично за телефон од 1,980 долари.

Кредит: Samsung

(Кредит на слика: Samsung)

Говорејќи на страницата за следење на Самсунг Самсунг денес (27 март), тој што открива дека забележа дека папката Галакси нема да се склопи целосно рамно. Кога уредот е преклопен, според протокот, има поголем јаз во близина на шарката отколку на крајот. Таа личност изгледот го споредува со обврзувачки.

Кога ќе се отвори Galaxy Fold, има јасно видливи набори што ги одделуваат двете страни на уредот, според протокот на SamMobile. Меѓутоа, кога двата екрани се осветлени и осветленоста е поставена поголема од 70 од 100, лицето вели дека преклопот е скоро невозможно да се види. Тоа рече, кога таа личност ќе го помести прстот во преклопот, јасно се чувствува, дури и кога екранот е широк отворен, ќе замине.

Без разлика дали е случајно или не, Самсунг денес објави свое видео кое го покажува процесот на тестирање на издржливост за Галакси Фолд. Додека изјавата што ја придружува видеото ја нагласува количината на ригорозно тестирање низ кое треба да помине Galaxy Fold, таа не експлицитно се справува со видливи извештаи за преклопување.

Покрај тој проблем, во видеото има и некои загриженост што протекоа со тоа колку брзо софтверот Samsung може да препознае дека состојбата на телефонот е сменета од затворена состојба, единечен екран во отворена состојба, двоен екран. Според предавателот, има задоцнување во апликацијата да препознае промена од еден дисплеј на друг, што во некои случаи, може да трае „неколку секунди“.

ПОВЕЕ: Samsung Galaxy Fold: Спецификации, цена, датум на издавање и повеќе

Се разбира, надворешниот екран може да се користи независно од внатрешниот екран и според проток, ќе ви овозможи целосно искуство со паметни телефони што ќе ви овозможи да користите апликации, да играте игри и многу повеќе. Исто така, можете да создадете две почетни страници на двата екрани и да имате разни апликации на кои може брзо да им се пристапи.

Од страната на изведбата, лицето му рече на SamMobile, не треба да очекувате голема разлика во начинот на кој работи уредот во однос на Galaxy S10, бидејќи и двајцата ќе работат со истиот процесор Qualcomm Snapdragon 855. Лицето не ги спомна перформансите на камерата на слушалката и другите карактеристики.

Планирано е Galaxy Fold да влезе во полиците на продавниците на 26 април, што значи дека часовникот скока. Со помалку од еден месец, Samsung треба брзо да го реши овој проблем со бавноста – и да ги убеди корисниците дека свиткувањето нема да претставува проблем за неговиот телефон скоро 2.000 долари.