Коронавирус и набавки од Кина: што навистина ризикувате?

Коронавирус и набавки од Кина

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Коронавирус: Дали е опасно да се купат од Алиекспрес, Геарбест, Вова, ishел и други кинески страници? Дали парцелите од Кина пренесуваат Коронавирус? Еве што треба да знаете

Коронавирусни парцели од Кина

Коронавирус: Колку е ризично да се купи од Кина? Ја оценуваме ситуацијата.

Ако не се чувствувате како да го читате целиот напис и сакате да одите нагоре, можам да ви кажам дека НА МОМЕНТ изгледа така купувањето производи од Кина НЕ е ризично.

Значи, ако сакате да купувате од веб-страници како Алиекспрес, Геарбест, Вова, ishелба, СЕГА, можете да го направите тоа и не треба да ризикувате.

Ако, од друга страна, имате повеќе време да се посветите на овој напис, ве советувам да продолжите со читање за да разберете какви ризици ризикувате со купување производи од Кина во овој период на светска експлозија на Коронавирус.

Просторија

Со оглед дека Коронавирус беше официјално откриен пред само неколку недели, во моментот нема 100% одредени информации со оглед на тоа што ситуацијата постојано се развива и пред сè имајќи предвид дека Кина чува скриени многу суштински информации за да се знае и порази овој вирус.

Имајќи го ова, информациите подолу треба да бидат точни и веродостојни, со оглед на тоа што доаѓаат од извори како што се центрите за контрола и превенција на болести и италијанското Министерство за здравство.

Како што веќе споменавме, сепак, сите овие информации може да варираат во случај кога треба да се појават нови податоци за вирусот и неговата опасност.

Коронавирус: каков ризик ако купам од Кина?

Како што се очекуваше, ЗА СЕГА не треба да ризикувате ништо.

Како е можно?

Едноставно: досега се чини дека инфекцијата се јавува само од личност до личност, главно преку малите капки плунка или слуз што се испуштаат во текот на една кивање или кашлица. Во пракса, вирусот се пренесува како вообичаен грип.

Врз основа на што Центри за контрола и превенција на болести, Коронавирусот е генетски вирус многу сличен на САРС и МЕРС и затоа има многу низок опстанок на површините.

Накратко, ова значи дека ако пакет е заразен од оние што го спакувале, го испраќаат или транспортираат, вирусот умира за кратко време и не може да ве инфицира во моментот кога ќе го отворите, особено ако се земе предвид дека од моментот на пратката до онаа на отворањето на пакувањето, минуваат најмалку 10-15 дена.

Во моментот, според тоа, ризиците од ширење на вирусот преку производи или пакети испорачани од Кина се чини дека се многу ниски, особено ако тие морале да се соочат со денови или недели патување на собна температура.

Засега, згора на тоа, не се пријавени случаи на контактна инфекција со стока увезена од Кина каде било во светот.

Накратко, можете да продолжите да нарачувате тивко: примањето на парцели од Wish или AliExpress нема да ве изложи на каква било опасност.

Како што веќе се очекуваше, ќе ја ажурираме статијата во случај на нови информации или детали.

Пред да ја затворам статијата, би сакал да ви оставам уште неколку информации за овој Коронавирус.

Кој е новиот Коронавирус

Откриено на 9 јануари 2020 година во Кина, на 2019-nCoV коронавирус потекнува од градот Вухан.

Геномската секвенца на вирусот е веќе извлечена и објавена, за да се овозможи здравствените организации да го препознаат и да ги преземат потребните мерки на претпазливост.

Коронавирусни симптоми: што се тие?

Симптомите наликуваат на оние на обичен грип и вклучуваат треска, кашлица и тешкотии во дишењето, со можни сериозни компликации.

Не бидете вознемирени, бидејќи тие се исти симптоми на обична настинка или лош удар на воздухот. Ваквите симптоми стануваат загрижувачки откако биле во близок контакт со некој кој е потврден со вирусот во последните две недели.

Коронавирусен лек и вакцинирање

Во моментот за жал не постои специфичен лек за Коронавирус, но третманот се заснова на симптомите на пациентот и може да биде многу ефикасен.

Мерки на претпазливост на коронавирус: како да се заштитите?

Препораки за заштити се од новиот Коронавирус се исти што треба да се донесат за вообичаени респираторни заболувања:

  • Не ги допирајте очите, носот или устата со неизмиени раце
  • Измијте ги рацете често со сапун и вода и тријте најмалку 20 секунди
  • Користете средства за дезинфекција врз основа на алкохол секогаш кога е можно
  • Користете ја маската во случај на грип
  • Избегнувајте контакт со луѓе кои имаат симптоми слични на оние на пневмонија или обична настинка

Исто така се препорачува да се избегнувајте близок контакт со луѓе кои покажуваат симптоми на респираторни заболувања.

Коронавирус Италија број за итни случаи

Во Италија бесплатен број 1500 да се контактира доколку се појават симптоми како што се висока температура, сува кашлица, болки во грлото и отежнато дишење.

Ажурирана карта за ширење на Коронавирус во светот

Еден е достапен за неколку дена ултра детална и ажурирана мапа во реално време на епидемијата на Коронавирус е ви овозможува да гледате и следите случаи на дневна основа.

Картата е составена само од случаи заверени од различни извори, вклучително и СЗО, ЦДЦ на САД, ЕЦДЦ Кина ЦДЦ (CCDC), NHC и DXY.

Контролната табла, со која може да се консултира бесплатно преку оваа адреса, има за цел да и овозможи на јавноста појасен преглед на тековната состојба и развојот на епидемијата, со транспарентни податоци.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!