Коронавирус: тука е ажурираната LИВО мапа

Коронавирусната мапа ажурирана LИВО

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Ажурирана мапа на Коронавирус: дознајте со потврдени податоци за случаи и други информации во реално време. Проверете го ширењето на Коронавирус во реално време

Коронавирус се шири мапа

Еве ние: како што сите сега се плашевме Коронавирусот пристигна во Италија и во овие часови биле потврдени неколку случаи кај нас. И за жал, бројот на заразени со Коронавирус е предодреден да расте, не само во Италија, туку и во целиот свет.

Ако сте исто така загрижен за Коронавирус и сакате да го следите неговото ширење низ целиот свет во реално време (Вклучувајќи ја и Италија), во овој напис ви препорачувам апсолутно безбедна и сигурна страница која ви дозволува следете ја ситуацијата во живо, ажурирани во реално време, минута по минута.

Без да губите премногу време, ако сакате да ги следите броевите и ширењето во реално време на Коронавирус низ целиот свет, можеш откријте theИВО ИВО мапа на Коронавирус

>>> ТУКА

Интерактивната мапа беше развиена од а група научници од американскиот универзитет Johон Хопкинс (во Мериленд), чии податоци се собрани од различни извори и се дистрибуираат скоро во реално време, за потврдени случаи на зараза, смртни случаи, хоспитализација и број на лица поделени по земја.

Изворите на податоци потекнуваат од: СЗО, ЦДЦ, ЕЦДЦ, НХЦ и ДХЈ и тие се апсолутно сигурни и безбедни.

Се разбира, оваа мапа нема да ви помогне да се одбраните од Коронавирус, но ќе ви овозможи да останете ажурирани во реално време за бројот на заразени лица, закрепнените и ќе ви помогне да разберете каде вирусот се шири најмногу.

Коронавирус во Италија: мапата на инфекции на Google My Maps

Да се ​​чуваат случаи на инфекција од Коронавирус во нашата земја, Гугл подготви еден интерактивна мапа кој известува, град по град, потврдени се сите случаи Италија.

Картата е достапна на оваа адреса.

Податоците се однесуваат на она што го комуницирале соодветните региони: веднаш штом ќе има регион пријавува информации за пријавени инфекции, податоците се пријавени на страницата и се проследуваат на одредено географско подрачје.

Лево од географска карта сите се означени еден по еден град со потврдени случаи на зараза.

Со кликнување на мала ѕвезда до секој град, Детален опис од сите потврдени случаи на зараза. Јас сум прецизиран починати, текот на болеста за секој заразен и други интересни детали.

Пред да ја напуштам статијата, оставам неколку други корисни и интересни информации за Коронавирус.

Повеќе информации (Министерство за здравство)

Како прво, за да добиете сигурни, безбедни и доверливи информации, препорачувам да се консултира на веб-страницата на Министерството за здравство. Подолу се двете главни врски за овој вирус:

Јас исто така препорачувам се држат настрана од несигурни и импровизирани страници, и пред сè да избегнете да слушате погрешни и измислени совети што ги читате на социјалните мрежи.

Особено во случаи како овој, каде го ризикувате животот, аВерувајте на безбедни, сигурни и овластени страници, а не на советите на луѓето кои импровизираат како експерти на Фејсбук само за да имате одредена видливост.

Симптоми на Коронавирус

СЕ симптоми на коронавирус, како што е наведено од веб-страницата на Министерството за здравство на Италија, се:

 • температура
 • кашлица
 • респираторни тешкотии

Во тешки случаи, инфекцијата може да ја предизвика пневмонија, откажување на бубрезите па дури и смрт, особено кај оние со најголем ризик, а можеби веќе страдаат од други болести или физички проблеми.

ВНИМАНИЕ: треска, кашлица и тешкотии во дишењето не се нужно исти како оние со CoronaVirus. Затоа, може да биде многу едноставно сезонско влијание ако не се чувствувате добро, воопшто не ја завојувајте главата. Сепак, од суштинско значење е, особено во вакво време, да не се игнорираат овие симптоми и да не се потценуваат.

Како се пренесува CoronaVirus

Новиот коронавирус може да се пренесе од личност до личност, главно се шири преку близок контакт со болно лице.

Главниот начин на пренесување се капки што лежат здив на заразени луѓе со кои можеме да стапиме во контакт со:

 • плунка, кашлање и кивање
 • директни лични контакти
 • допирање со контаминирани (сè уште не измиени) раце уста, нос или очи

Како да се одбраните од CoronaVirus

Еве, за да заклучиме, неколку совети што ќе ви помогнат заштити се и брани се од CoronaVirus:

 • изми честопати раце
 • избегнувајте близок контакт со луѓе кои страдаат од акутни респираторни инфекции
 • не допирај се очи, нос и уста со раце
 • покријте ја устата и носот ако кивате или кашлате
 • не земајте лекови антивирусно или антибиотично, освен ако не е пропишано од вашиот лекар
 • исчистете ги површините со алкохол (најмалку 60%) или средства за дезинфекција базирана на хлор
 • користете ја маската САМО ДА се сомневате дека сте болни или им помагате на болните луѓе
 • контактирајте го бесплатен број 1500 ако имате треска или кашлица и сте се вратиле од Кина помалку од 14 дена
 • направени во Кина производи и парцели доаѓањето од Кина НЕ е опасно
 • миленичиња НЕ ширете го CoronaVirus

Како да се одбраните од CoronaVirus

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!