Коронавирус: Nintendo Switch производството, доцнењето на испорака & # 039; Не може да се избегне & # 039;

Нинтендо Јапонија во четвртокот соопшти дека одложувањето на производството и испорака на прекинувачи за конзоли и периферни уреди како што се контролорите „oyеј-Кон“ на јапонскиот пазар, бидејќи епидемијата на коронавирус е „неизбежна“.

Извршниот директор на „Нинтендо“, Шунаторо Фурукава, минатата недела изјави дека производството на популарни уреди во Кина е под влијание на вирусот.

Nintendo започна да пренесува дел од своето производство во Виетнам од Кина во 2019 година кога синџирот на снабдување беше погоден од сино-американската трговска војна, но немаше доволно капацитет во нацијата на Југоисточна Азија да го неутрализира нарушувањето од појава.

Погодено е и снабдувањето со гаџети на Ring Fit Adventure, кои веќе се тешко наоѓаат во некои земји, додаде Нинтендо.

Бројот на загинати од коронавирус на копното Кина скокна од 73 на 563, при што вкупната потврдена инфекција достигна повеќе од 28.000 таму, додека уште десет лица на карантирани крстарења во Јапонија тестираа позитивно за вирусот.

Здравствените експерти ги зајакнаа напорите да најдат вакцина за болест која предизвика стравувања од глобална пандемија.

© Томсон Ројтерс 2020 година