Кој го измисли WhatsApp? ОВДЕ Е ПРИКАЗНА

 Кој го измисли WhatsApp?  ОВДЕ Е ПРИКАЗНА

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Кој го создаде WhatsApp? Еве сè што треба да знаете за основачот на WhatsApp, кој го измисли и го направи. Приказната за WhatsApp и неговиот креатор

Кој го измисли WhatsApp

Во последните неколку месеци добив многу, многу барања од читателите на YourLifeПоднесена поврзани со WhatsApp и неговиот изумител.

Особено, читателите на нашата страница беа iousубопитни за тоа кој го измислил WhatsApp и воопшто кратка историја на оваа апликација.

Бидејќи, како и обично, не можам да одговорам на сите поединечно, решив да објавам статија во која ќе се обидам да ги разјаснам и да ги објаснам работите на наједноставен и најјасен можен начин.

Значи, без да се изгубам во веселбата, би рекол да одам директно до точка за да дознаам кој го измислил, создал и основал WhatsApp.

Кој го создаде WhatsApp?

На кратко, креирано е WhatsApp од Јан Ком и Брајан Актон.

Еве неколку дополнителни информации за како WhatsApp е роден, растел и го купил Фејсбук.

Како се роди WhatsApp?

Да ја знаеме историјата на WhatsApp, мора да тргнеме од оној на двајцата креатори, Јан Кум, по потекло од Киев и потекнува од сиромашно семејство.

Тој присуствуваше на средно училиште без греење, тој се закачи да eирка во надворешна бања на дворот, единственото од неговото училиште, немаше вода за пиење дома и телефонот малку се користеше бидејќи беше контролиран од надлежните органи.

На 16 години тој бега во Америка со својата мајка, но во САД (во областа на Планински поглед) работите продолжуваат да се одвиваат наопаку: малку пари, никаква помош од владата, проблеми до крајот на месецот.

Јан дипломирал, тогаш како самоук пристапи до компјутерски науки и програмирање.

Се запишал на Универзитетот (по волја на неговата мајка, тој нема интерес) и во меѓувреме најде работа во Ернст и Јанг. Подоцна, благодарение на еден пријател (Брајан Актон, ко-основач на WhatsApp) е ангажиран на Yahoo!

По 9 години во Yahoo! и професионален раст што го наведува да стане менаџер, Јан одлучува испушти сè со Брајан: таа околина не беше за нив, ги направи депресивни и несреќни.

И двајцата се обидуваат да се најдат Фејсбук, но тие се одбиени.

Во меѓувреме, таа е лансирана iPhone од јаболко и е Продавница за Апликации, и од тука доаѓа оригиналната идеја зад WhatsApp: креирајте апликација за уредување на телефонскиот именик и внесете статус: “Јас сум во теретана”, “Јас сум на работа”.

Правилната идеја во вистинско време: „Епл“ наскоро ќе вметне известувања за „push“; кога некое лице го сменило статусот, целата адресарна книга би ја знаела благодарение на нивната апликација.

Апликацијата е промовирана од неколку пријатели-партнери и започнуваат првите преземете, но нешто сè уште недостасува: инстант пораки, што се воведува набргу потоа: Покрај промената на статусот, можноста за испраќање приватни пораки поставете си работи, поставете прашања, закажете состаноци.

И тука, веднаш штом се воведе оваа функционалност, преземањата се зголемуваат и со нив се финансира собрани од двајцата развивачи. Прво доаѓаат 250 илјади долари, потоа 8 милиони, а потоа други до 58 милиони долари финансирање. Не е лошо!

Во меѓувреме, WhatsApp продолжува да расте и шири, толку многу Марк Цукерберг ја забележува апликацијата и одлучува да ја купи за 20 милијарди.

И еве како, за неколку години, WhatsApp се роди од никаде и стана најкористената програма во светот, додека останува потполно бесплатна и (барем засега) без рекламирање.

И сега?

Моментално Таткото на Whatsapp сè уште поседува 45% од акциите на Whatsapp (и Актон 20%). И како такво има и место во Управниот одбор на Фејсбук.

Само за информации, додавам дека минатата година Кум продаде повеќе од 274 милиони акции на социјалните мрежи, што е еднакво на 4% од вкупните нејзини акции на Фејсбук (кои изнесуваат 7 милијарди).

Сите јасно сега?

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!