Лансирани во Techno Camon 15 & 15 Pro со 48MP Quad фотоапарати во Индија: Спецификации, одлики и цени

Tecno Camon 15 Pro

Tecno Camon 15 Pro

Tecno сега ја ажурира својата серија Camon во Индија со лансирање на смартфоните Teco Camon 15 Pro и Camon 15. Двата уреди се опремени со поставки за четири камери и нудат големи батерии. Моделот Pro покажа дека се појави pop-up камера за авто-up, додека втората беше задоволна од дисплејот за дупчење. Да ги разгледаме деталните спецификации и цените на двата уреди.

Спецификации Tecno Camon 15 Pro

Tecno Camon 15 Pro

Бидејќи е скапо од ова дуо, Tecno Camon 15 Pro доаѓа со предниот дел на сите екрани и самостојна поп-ап-камера. Добива Full HD + 6.53 инчен екран кој има резолуција на екранот од 2340 x 1080 пиксели. Покрај тоа, овој панел има максимална осветленост од 480 удари и покажува сооднос на екранот-на телото од 91,2 проценти.

За напојување на телефонот во неговото јадро е окта-јадниот процесор MediaTek Helio P35 2.35GHz, заедно со 6 GB RAM и 128 GB внатрешно складирање. Вториот може да се прошири до 256 GB со користење на microSD картичка.

За фотографија, Камон 15 Про добива вкупно четири камери на задниот дел. Поставувањето се состои од примарна леќа од 48 мегапиксели, ултра широк агол со 115 мегапици со 5 мегапиксели и камера со длабочина од QVGA. Исто така, има ултра ноќен леќа кој е поддржан од голем отвор за бленда f / 1.79 и DSP за да помогне да заземете повеќе светлина во ноќната фотографија. За селфи, однапред е поставена камера 32MP.

На предната страна на софтверот, уредот работи со HiOS 6.0.1 базиран на Android 10. Батеријата од 4.000 mAh го поддржува сето ова. Овој телефон поддржува заклучување на лицето и исто така добива скенер за отпечатоци од задната страна. Опциите за поврзување на одборот вклучуваат двојна 4G VoLTE, WiFi, Bluetooth 5.0, GPS, дво-SIM и микро USB порт.

Спецификации на Tecno Camon 15

Tecno Camon 15

Tecno Camon 15, од друга страна, добива 6.55 инчен екран со HD резолуција + 1600 x 720 пиксели и дупка за удирање на неа. Овој телефон покажува сооднос на екранот до тело од 90%.

Под хаубата, тој се напојува со окта-јадрен процесор споен со 4 GB RAM меморија и 64 GB внатрешно складирање. Точните информации за чипсет не се познати. Исто како и моделот Pro, просторијата може да се прошири до 256 GB преку микроSD картичка.

Во одделот за оптика, уредот добива камера од 48 мегапиксели, поврзана со леќи со широк агол од 5 мегапиксели, макро објективи од 2 мегапиксели и ултра ноќна леќа поддржана од DSP чип. За селфи има еден стрелец од 16 мегапиксели лоциран во дупката за удирање.

Овој телефон работи HiOS 6.0.1 над Android 10 и голем акумулатор за батерии од 5000mAh. Карактеристиките за поврзување вклучуваат двојна 4G VoLTE, WiFi, Bluetooth 5.0, GPS, дво-СИМ и микро USB порт.

Цена, достапност и зделки за лансирање

Цената на Tecno Camon 15 Pro во Индија е поставена на РС. 14.999 за единечен модел 6/128 GB. Камон 15, од друга страна, има цена во РС. 9.999 за моделот 4/64 GB. Двата телефони ќе се продаваат на Флипкарт, почнувајќи од 25 февруари.

Моделот Pro ќе биде достапен по избор на бои на Ice Jadeite и Opal White, додека Tecno Camon 15 ќе се продава во Shoal Gold, избор на фасцинантни виолетови и темни Jade бои. Како дел од лансирањето, компанијата исто така нуди бесплатни Bluetooth звучници во вредност од РС. 3.499 со Камон 15 Про.