Лансирани Nokia 7.2, 6.2 и други мобилни телефони од воената класа: Детали внатре

The Nokia 7.2 is a smartphone with a powerful 48MP triple camera featuring ZEISS Optics. (Photo: NokiaPowerUser)

HMD Global, дом на мобилните телефони на Nokia, денес објави пет нови телефони на Nokia. Два нови паметни телефони: Нокиа 7.2, паметен телефон со моќна тројна камера од 48MP кој има ZEISS Optics и Nokia 6.2, каде што PureDisplay ги исполнува софистицираните поставки за тројни фотоапарати кои се поддржани од искуството со АИ, сите во еден достапен паметен телефон.

Компанијата, исто така, го проширува своето карактеристично портфолио на телефоните за да се справи со новата категорија и категории на пазарот. Nokia 800 Tough е првиот солиден телефон на Nokia од HMD Global, што претставува нова функција во трајноста на мобилните телефони на Nokia и совршен век на траење на батеријата, спарена со важни модерни технологии како што се „Асистент на Google“, „WhatsApp“, 4G и други. Nokia 2720 Flip е компактен и тактилен, но ја промени својата употреба благодарение на интегрираната технологија за ВИ. Ова го прави идеален мобилен телефон за потрошувачи со потреби за пристапност или бараат дигитален детокс. Конечно, Нокиа 110 е за забава во многу достапен пакет.

Nokia

Nokia 7.2 располага со моќна трокреветна камера од 48 МП со технологија Quad Pixel и ZEISS Optics. Nokia 7.2 доаѓа во уникатен ZEISS bokeh стил достапен во режимот на портрет за да ви овозможи зачудувачки снимки и извонреден квалитет на сликата во кое било време од денот. Овој стил на буке го рекреира начинот на кој легендарните леќи ZEISS произведуваат големо визуелно влијание и замаглување на потписот. Овозможувајќи креативна слобода за обожавателите, Nokia 7.2 исто така им овозможува на преден план и непро opирни позадини да имитираат природни оптички bokeh. Нокиа 7.2, исто така, нуди напредна слика при слаба осветленост со ноќен режим со употреба на технологија за фузија со мала светлина во комбинација со многу чувствителна 48MP главна камера. Засновајќи се на силата на својот претходник, Nokia 7.2 комбинира два дена траење на батеријата, зачудувачка технологија PureDisplay и HDR со постојано вклучување, со безвременски нордиски дизајн за да го редефинира она што го очекуваат фановите од овој сегмент смартфони.

Првиот паметен телефон Nokia 6, кој лансираше три фотоапарати и технологија PureDisplay, Nokia 6.2 нуди одлично визуелно искуство и софистицирано сликање во достапен пакет. Нокиа 6.2 го носи секогаш вклучениот HDR во новиот сегмент на паметни телефони, во кој има технологија PureDisplay напојувана од специјален визуелен процесор кој произведува до една милијарда бои. Со комбинација на карактеристики на АИ и моќна камера со три сензори, Nokia 6.2 им овозможува на убителите да фотографираат детални фотографии, портрети од бокх и неверојатни снимки со широк агол што доловуваат повеќе. И со типично дводневно траење на батеријата, корисниците ќе можат да направат повеќе од она што го сакаат без вознемиреност од батеријата. Nokia 6.2 останува верен на своето нордиско наследство, придружувајќи се на безвременските занаети и најновите материјали за да донесе уникатни, бесконечни резултати.

Nokia

Придружувајќи се на портфолиото на телефони со супериорна опција на пазарот, Nokia 800 Tough е првиот солиден Nokia мобилен телефон од HMD Global. Тешкиот Nokia 800 не е само водоотпорен и отпорен на прав, туку е заштитен од капки вода и е дизајниран да издржи екстремни температури, што го прави идеален придружник за предизвикувачки работни места или авантуристички патувања. Исто така, ги донесува најновите функции што се очекуваат кај современите мобилни телефони, пакувањата во „Асистент на Google“, популарните апликации како што се „WhatsApp“ и „Фејсбук“, 4G конективност и многу повеќе.

Nokia

Nokia 2720 Flip е класичен флип телефон редизајниран за денешните корисници – компактен и тактилен, но е променет во употреба благодарение на интегрираната технологија за ВИ. Nokia 2720 Flip има познат дизајн на флип телефон, комбинирајќи едноставност и сигурност во траен уред. Нокиа 2720 Флип е опремена со WhatsApp и Фејсбук за да се обезбеди со какви проблеми сте поврзани. И со асистент на Гугл при притискање на копче, навивачите можат да се сработат повеќе со само нивниот глас. Ако се случи нешто неочекувано, Nokia 2720 Flip е опремен со копче за итни случаи и мени за информации за ICE (во случај на вонредни состојби) – совршен телефон за ваш вкус.

Nokia

Nokia 110 доаѓа со сè што ви е потребно за да се забавувате додека патувате; MP3 плеер за вашата музичка колекција, внатрешна камера и FM радио. Нокиа 110 е исто така опремена со вашите омилени игри, како што е класична Змија и батерија која ви овозможува да разговарате од изгрејсонце до зајдисонце со едно полнење. Нокиа 110 се базира на успешната формула Нокиа 105 со додавање камери, музика и игри за да донесе повеќе забава по многу слични цени.

Nokia

Оваа нова безжична слушалка за уши е направена да трае подолго кога се комбинира со преносен случај, кој може да се наполни до 30 пати за вкупно 150 спектакуларни часови за репродукција. Вистинската безжична Nokia слушалка за напојување испорачува висококвалитетен аудио благодарение на нивниот возач Graphene 6mm. Исто така, тие се водоотпорни до 30 минути на длабочина од 1 метар, доаѓаат со рејтинг IPX7. Можете лесно да го спарите со вашиот Nokia паметен телефон благодарение на нивната универзална компатибилност со Bluetooth 5.0. И, за да ви помогнеме да постигнете повеќе со вашиот глас, Nokia Power Earbuds се опремени со Google Assistant со само еден допир, што ги прави флексибилни и идеални дневни пријатели.

Достапност и цена:

  • Nokia 7.2 доаѓа во Cyan Green, јаглен и мраз, во варијанти на меморија од 4 GB / 64 GB и 6GB / 64 GB, со цена од 299/349 евра, соодветно, достапна од крајот на септември.
  • Nokia 6.2 доаѓа во керамички црн и мраз, во 3 GB / 32 GB и 4GB / 64GB меморија варијанти, секоја цена од 199/249 евра, достапна од октомври.
  • Nokia 800 Tough доаѓа во црн челик и пустински песок и ќе биде достапен на почетокот на октомври, со цена од 109 евра.
  • Nokia 2720 Flip доаѓа во сина, црна и розова боја, а ќе биде достапен во септември, со цена од 89 евра.
  • Нокиа 110 ќе биде достапна во океанските сини, црни и розови бои од средината на септември и ќе има цена од 20 УСД на глобално ниво.
  • Nokia Power Earbuds ќе биде достапен во јаглен црн и светло сив и ќе биде достапен од октомври, продаден на 79 евра.

Кликнете на Deccan Chronicle Technology and Science за најновите вести и прегледи. Следете нè на Фејсбук. Твитер.