Лансиран е лаптопот Mi Gaming 2019 година со 9-та генерација Intel Core процесор, цените започнуваат од CNY 7.499

Mi Gaming Laptop 2019 with 9th Gen Intel Core processors launched, prices start at CNY 7,499

Xiaomi го лансираше својот прв лаптоп ориентиран кон игри во март минатата година. Денес компанијата го лансираше изданието 2019 година на лаптопите Mi Gaming.Овој лаптоп е опремен со внатрешни додатоци и се нуди во три конфигурации во врска со хардверот. Ајде да видиме:

Лансиран е лаптопот Mi Gaming 2019 година со 9-та генерација Intel Core процесор, цените започнуваат од CNY 7,499 1

Технички спецификации:

Нема голема разлика помеѓу ланскиот лаптоп Mi Gaming и последното издание за 2019 година, што се однесува до целокупниот дизајн. Овој нов модел има 15,6 инчен екран кој е ист како и FHD резолуцијата. Овој лаптоп нуди ист 81 процент од екранот на телото кое е опкружено со тенок поднож. Екранот нуди 72 проценти спектар на бои и поддржува стапка на освежување од 144Hz за непречена игра. Лаптопот Mi Gaming прикажува алуминиумска шасија и LED-тастатура со осветлување со осветлување во боја на RGB со четири бои.

На предниот дел на хардверот, лаптопот Mi Gaming 2019 година може да се конфигурира со 9-та генерација Core i7 процесор. Во однос на графиката, купувачите добиваат опција да избираат помеѓу графичкиот процесор GeForce GTX 1660 Ti или RTXTM 2060. Овој лаптоп спакува до 16 GB RDR RAM меморија и нуди 512 GB складирање во форма на SSD PCIe. Лаптопот Mi Gaming 2019 ја презема својата моќ од батеријата од 55Wh која ветува дека ќе обезбеди 4,5 часа видео репродукција, 4 часа видео стриминг и 4,5 часа веб-прелистување. Лаптопот работи Windows 10 OS Home надвор од кутијата.

Mi Gaming Laptop 2019 има двоен опсег Wi-Fi, Bluetooth 5.0, 2 x 3W звучници, Dolby Audio и 1MP HD веб камера. Во однос на поврзаноста, овој лаптоп е опремен со четири USB 3.0 порти, Ethernet порт, порт за микрофон, приклучок за слушалки, HDMI надвор и 3-во-1 читач на картички.

Цена и достапност:

Основната конфигурација на лаптопот Mi Gaming 2019 со Core i5 / GTX 1660 Ti / 8 GB RAM / 512 GB SSD е со цена од Јуан 7,499 (,000 76,000 фунти). Моделите со Core i7 / GTX 1660 Ti / 16GB RAM ќе ве чинат 8.599 јуани (87.300 фунти). Врвниот модел со Core i7 и GeForce RTXTM 2060 носи цена од 8,999 јуани (91.500 фунти). Само модели од врвен ред се достапни за претходна нарачка на mi.com. Лаптопот Mi 2019 за игри е исклучиво достапен во Кина и нема информации за општата достапност.