Лансиран Real XT: Првиот паметен телефон 64MP во Индија е со цена под 250 долари

Realme XT: Praktis dengan smartphone 64MP pertama di dunia

Realme вети дека ќе го победи Xiaomi на индискиот пазар со паметен телефон 64 MP, а тоа е направено со Realme XT.

Новиот бренд лансираше уред во Индија денес, и добивате мобилен телефон со четири поставки за задната камера (главна 64MP, ултра широка 8MP, длабочина од 2 MP, и 2MP макро) и селфи камера од 16 MP во позиција за пад на водата.

Други важни спецификации вклучуваат процесор Snapdragon 712, батерија од 4.000 mAh со полнење од 20W и 6,4 инчен FHD + AMOLED екран со сензор за отпечатоци на екранот.

Избор на уредникот

Најави сензор за камера Samsung 108MP: И мислите дека 64MP е прекумерен?

Samsung Xiaomi потврди претходно минатата недела дека ќе воведе мобилни телефони со камера од 108 MP во партнерство со Samsung. Сега, корејскиот производител го лансираше сензорот, наречен Samsung ISOCELL Bright …

XT Realme излегува на продажба почнувајќи од 16 септември преку продавницата Realme и Flipkart, со почеток од 15.999 рупии (225 фунти) за моделот 4GB / 64GB. Варијантите од 6 GB / 64 GB и 8GB / 128 GB на овој телефон ќе се продаваат за 16.999 рупии (239 фунти) и 18,999 рупии (267 фунти).

Во меѓувреме, мобилниот телефон Xiaomi, 64MP, Redmi Note 8 Pro, се очекува да пристигне на пазарот само кон крајот на октомври или почетокот на ноември.

Кој паметен телефон 64MP ќе го изберете? Известете ги во коментарите! Ако не, можете да видите список на продавници XT Realme преку копчето подолу.

Погледнете ја реалноста XT