Лансирање на Xiaomi Mi A3 во Индија на 21 август

Xiaomi Mi A3 launching in India on August 21st

Вчера Xiaomi India го задева доаѓањето на Mi A3 со едноминутно видео во кое се прикажува Ману Кумар ainејн. Сега, Xiaomi India потврди дека ќе лансира претстојниот паметен телефон на 21 август во 12 часот напладне. Компанијата испрати и покани за медиуми за започнување настани. Задавачот ги открива поставките на задните три камери со главниот сензор 48MP и Android One.

Да се ​​потсетиме, А3 Ми беше официјално во Шпанија минатиот месец. Ова е ребрендирање верзија на Mi CC9e која беше лансирана во Кина. Овој паметен телефон е опремен со значително подобрување во однос на неговиот претходник, Mi A2. Mi A3 има 6 инчен AMOLED екран кој содржи HD + резолуција. Овој уред има вовлекување на капки вода на врвот и е опремен со скенер за отпечатоци од екранот. Доаѓа со заден панел со градиент стакло и може да биде достапен по избор на бои Сина, Бела и Сива. Задниот панел има и три поставки на задната камера кои се наредени вертикално. Овој модул се состои од главна камера од 48MP, која има сензор Sony IMX586, секундарна леќа 8MP и сензор за длабочина од 2 MP. Пред тоа, има напаѓач од 32 МП за нарцисоидност.

Лансирање на Xiaomi Mi A3 во Индија на 21 август

Внатре, Mi A3 има малку подобрен чипсет Snapdragon 665. На европскиот пазар, овој процесор е комбиниран со 4 GB RAM меморија и внатрешно складирање до 128 GB. Xiaomi може да лансира паметни телефони во различни варијанти во Индија. Mi A3 е поддржан од батеријата со 4,030mAh со поддршка за брзо полнење од 18W. Овој уред е дел од програмата Андроид Еден, која нуди заштитен адаж за интерфејс и софтвер и безбедносни ажурирања што се загарантирани.

Mi A3 се очекува да се продава по иста или малку пониска цена како и европската варијанта, со цена за под-РС од 20.000. Само неколку дена до започнувањето на настанот, каде ќе знаеме за цената и достапноста на паметните телефони.