Лаптопите на Asus ProArt серија нудат целосен асортиман за професионалци, гејмерите кои се во искушение со дисплеи за лаптоп со игри од 300Hz

Laptop Asus ProArt Series menawarkan rangkaian lengkap untuk para profesional, gamer yang digoda dengan laptop gaming display 300Hz

Заедно со објавувањето на професионалниот десктоп и монитор ProArt серија, Asus најави и 3 нови работни станици за лаптоп кои ќе бидат дел од серијата во настанот што се одвива пред настанот IFA 2019. Покрај тоа, компанијата ја задева гејмерската заедница со претстојниот Asus ROG Zephyrus S GX701 кој нуди ниво на освежување на екранот 300Hz лудо! Ајде да провериме што добиваат.

Asus ProArt StudioBook One

Заземајќи ја врвната позиција во серијалот ProArt, StudioBook One е првиот лаптоп кој има професионална графичка картичка Nvidia Quadro RTX 6000 според Asus. Се разбира, за најдобри перформанси е потребен процесор за висока класа и Асус го избра процесорот од 9-та генерација на Интел, кој заедно со дисплејот Пантоне 4К, се валидира со стапка на освежување од 120Hz и стакло од работ до работ, произведувајќи вистински beверови. Екранот исто така прикажува широк спектар на бои со 100% спектар на Adobe RGB и вредност Delta-E помала од 1,0. Како што тврди Асус, овој уред има моќен систем за ладење кој располага со лесен аеропростор оддел термички модул од легура на алуминиум. Кога капакот е отворен, шасијата е навалена 4,57 степени за да се зголеми протокот на воздух.

Asus ProArt StudioBook Pro X

ASUS ProArt StudioBook Pro X

StudioBook Pro е првиот StudioBook поддржан од првиот Nvidia Quadro кој доаѓа со ScreenPad 2 – корпоративен екран на допир, наместо класична трака, и четиристрана NanoEdge екран. Благодарение на тенокото рампа, целокупната големина на лаптопот од 17 “е скоро иста како просек од 15”. Се разбира, карактеристиките на екранот за гама се широки и покриваат 97% од просторот во боја DCI-P3. За напојување на уредот, Asus користи процесорот Intel Xeon и 9-от Gen Core i7 процесор, GPU Nvidia Quadro 5000 серија, додека опциите за складирање вклучуваат RAID 0 конфигурација, способна за брзина до 6 GBps.

AsusPro B9 (B9450)

AsusPro B9

Покрај моќниот модел StudioBook, Асус го откри и AsusPro B9 (B9450), „најлесниот деловен лаптоп во светот“ според компанијата со тежина од 880g. Благодарение на многу тенката рамка, лаптопот 14.1 има добар типичен волумен од 13,3 лаптопи. AsusPro B9 е дебел само 14,9 mm и, како што велат официјалните претставници на компанијата, има батерија што трае долго. Ова главно се постигнува благодарение на процесорот Intel Core 10th Gen кој е многу енергетски ефикасен. Складирањето може да достигне две SSD SSD 1TB со поддршка за RAID 0 или 1, има WiFi 802.11ax, најбрзо до денес со брзина до 1.32Gbps и Thunderbolt 3. Ова е исто така тестирано за воени стандарди MIL-STD 810G, има доверлив безбедносен чип Платформа модул 2.0 (TPM) за безбедност на податоците и IR-камери за проверка на автентикација на Windows Halo.

Asus ROG Zephyrus S GX701

Лаптопите на Asus ProArt серија нудат целосен асортиман за професионалци, гејмери ​​кои се во искушение со лаптоп со дисплеј со 300Hz 1

Но, Асус им изненади и на гејмерите. За време на настанот, тие го задеваат претстојниот лаптоп, кој требаше да биде првиот лаптоп во светот што има лаптоп Стапка на освежување 300Hz погледнете! Тоа Zephyrus S GX701 ќе биде достапен во октомври годинава и ќе има процесори со Intel 9-ти генерал, графички процесор Nvidia RTX 2080 и дисплеј со Pantone. Секако, тој ќе има Активен аеродинамичен систем на компанијата за ладење, Aura Sync осветлување и GPU Switch. Повеќе детали не се обелоденети додека се приближуваме до датумот на започнување.