Лаптопот Xiaomi Mi Gaming 2019 започнува на продажба во Кина почнувајќи од денес

Xiaomi Mi Gaming Laptop 2019 mulai dijual di Cina mulai hari ini 1

Претходно овој месец, Xiaomi го издаде својот втор лаптоп за игри, лаптопот Mi Gaming 2019, кој има импресивен опсег на спецификации. Денес, лаптопот Mi Gaming 2019 година ќе биде официјално достапен за купување во Кина преку JD.com во 10:00 часот по локално време со цени од 7.299 јени, околу 1.037 долари.

Овој лаптоп е достапен во три модели, во зависност од конфигурацијата. Основниот модел со 9-та генерација процесор Intel Core i5-9300H, NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti, 8 GB DDR4 RAM и 512 GB PCIe SSD дискови чинат 7.299 јени (1.037 УСД).

Постојат и други модели со цена од 8.399 јени (1.037 фунти), каде на класата SSD Model се поставени 9-та генерација Intel Core i7-9750H процесор, NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti, 16 GB DDR4 RAM (2 x 8GB) и 512 GB PCIe Горенаведеното ги има истите спецификации, но доаѓа со NVIDIA GeForce RTXTM 2060 и чини 8.799 јени, околу 1.250 долари.

Лаптопот Mi Gaming 2019 изгледа слично на минатогодишниот модел и има ист број пристаништа и отвори, 15,6-инчен екран со иста големина на предниот панел и точен распоред на тастатурата.

Екранот од 15,6 инчи нуди сооднос на екранот до каросерија од 81% и богатство од 72% во боја, и стапка на освежување од 144 Hz за неспокојна игра. Сите модели имаат двоен опсег WI-Fi, Bluetooth 5.0, 2 3W звучници, Dolby Audio и веб-камера со 1MP HD резолуција.

4 порти на USB 3.0, 1 порта за Етернет, 1 порт за микрофон, 1 приклучок за слушалки, 1 излезна порта за HDMI и 3-во-1 читач на картички поврзани со портот. Иако димензиите остануваат исти (364 х 265,2 х 20,9 мм), верзијата за 2019 година тежи малку помалку од 2,6 кг во однос на минатогодишниот модел, што е 2,7 кг.

Лаптопот Mi Gaming 2019 доаѓа со LED тастатура со позадинско осветлување со 4 бои со 3 различни режими, мулти-гест стаклена тастатура и е опремена со Microsoft Windows 10 Home. Има батерија од 55 W, за која се тврди дека обезбедува до 4,5 часа видео-репродукција, 4 часа видео проследување и 4,5 часа веб-прелистување.

(Извор)

коментари поддржани од HyperComments