Лов на великаните: Кратка историја на ловецот чудовиште

Hunting Giants: Sejarah Singkat Monster Hunter 1

Лов на великаните: Кратка историја на чудовиштето чудовиште 2

На 26 јануари 2018 година, тоа траеше долго Ловец чудовиште Серијата ја направи најголемата претстава за главното внимание со огромното издание Ловец чудовиште: Светот. Прекрасна и убава локација, навистина голема игротека и застрашувачки предатори кои се ажурирани во HD, возраст со висока резолуција. Во комбинација со неколку промени низ големите и малите системи, Ловец чудовиште Издавачите на „Капком“ навистина се надеваат дека ќе ги привлечат гледачите што ги пропуштија во изминатите 15 години.

Кога сме блиски Ловец чудовиште Светот пристигнување, сега се чини дека е најдобро време да се раскаже еден постар, поли-долен момент од серијата. Следете ги промените од едноставни јапонски почетоци до откритија, успех во светот, можете да го видите Ловец чудовиште: Светот скоро неизбежна. Но, тоа е иднината – ајде да погледнеме во минатото.

Лов на великаните: Кратка историја на ловецот чудовиште 3

Чудовиште чудовиште / слобода чудовиште ловец

Во 2004 година, феноменот се роди. Како една од трите натпревари специјално развиени од Capcom за искористување на мрежните можности на PS2, онлајн мултиплеер отсекогаш бил еден од централните столбови на оваа серија. Според него, тоа беше прилично успешно, успеа да го создаде Фантазиска Starвезда на интернет Акцијата RPG се чувствува од ерата на Dreamcast, но е завиткана во костум за зачувување на природата.

Ова е местото каде што секоја основна рамка Ловец чудовиште игра изградена Играчите имаат задача да ловат гигантски beверови во различни живеалишта, рангирани во класи на потешкотии од 1 до 8. Три типа мисии – лов, собирање и фаќање – се мешаат и се совпаѓаат со разни биоми и газди за да направат разни можни мисии за конфигурација. Откако ќе успеете, ви се дава подарок и можност да добиете материјал (честопати директно од скриен трофеј) да се претвори во нова опрема. Ја користите оваа посилна опрема за да ловите посилни чудовишта, и така натаму и така натаму.

Ова беше лансирано до прилично просечен критичен прием и за многу ограничена публика. Втората верзија, Ловец чудовиште Г., Beе биде објавен во Јапонија една година подоцна. Сметајќи за продолжение, тој додаде оружје со двојни мечеви (носејќи вкупен број оружја што може да се игра до седум), и нова верзија на чудовиштето. Ловец чудовиште Г. ќе биде пренесена во ПСП во 2005 година по име Чудовиште ловец слобода.

Monster Hunter 2 / Monster Hunter Freedom 2 / Monster Hunter Freedom обединете се

Продолжението дојде набргу по првото проширување на играта. Ловец чудовиште 2 притиснете го PlayStation 2 во 2006 година, и само во Јапонија. Промените, покрај подобрената графика и новите околини, се многу фокусирани на изработка и додавање на многу мета-системи.

Претходно, само оружјето можеше да се надогради, но сега може и оклопот. Опремата исто така може да биде опремена со скапоцени камења кои ќе помогнат да се обезбедат оклопните комплети со нови пасивни способности. Кујната „Фејлин“, фарма и риболов база во вашата база и новото оружје (како лакови и долги мечеви) ги прошируваат можностите на неоткриена територија.

ПСП порта, Monster Hunter Freedom 2, ќе биде како целиот свет се подложи на овие промени во 2007 година. Ова е исто така верзија на играта што започна тренд на постојан проток на пребарување и бесплатни предмети што може да се преземаат веднаш по започнувањето. На крајот, играта беше прифатена на ист начин како и првата, и често се наведува како прво искуство на еден стар играч со серија „Monster Hunter“.

Monster Hunter Tri / Monster Hunter 3 Ultimate

Кога PlayStation 3 беше лансиран кон крајот на 2006 година, остави голем број на развивачи во неволја. Има огромна моќ на обработка и графички потенцијал, но неговиот мобилен широкопојасен мотор со осум процесори не е лесен за правење. Capcom не е имун и мора да донесе тешки одлуки за кои игри може да ги развијат за конзолите. Одлуката конечно ќе биде донесена Ловец чудовиште премногу комплицирано и скапо за развој на PlayStation и мора да се премести на друго место. Тоа место е Нинтендо Wii.

Ловец чудовиште Три беше еден вид незгодна игра, на почетокот. Повеќето од она што го очекувавме Ловец чудовиште Таму е; формулата за пребарување е сè уште непроменета, а многу работи што треба да се прават во центарот на градот Мога село потсетуваат на центри од минатото. Опкружувањето е поголемо и посветло, и најлесно е да се најде играта во серија во тоа време.

Но, три класи на оружје беа изгубени, заменети со новодојденец, Ax Ax Switch. Плус, околината е поголема за да се сместат подводни области. Пливањето е незгоден механичар кој станува многу вознемирувачки кога истовремено се борите со чудовишта. Овој фрустрирачки додаток штотуку воведе повеќе падини на игри кои веќе имаат многу стрмна крива за учење.

Како традиција со Ловец чудовиште, преносно пристаниште што се движи кон таканаречениот Nintendo 3DS во 2013 година Monster Hunter 3 Ultimate. Објавено заедно на Wii U, тој овозможува складирање на крос-платформа и играње на Интернет меѓу двата системи, што е многу невообичаено. Во него се додадени и исчезнати оружја, нови чудовишта и враќање на мисиите на Г ранк – екстра тврда верзија на мисиите што веќе беа достапни, што обично даваа шансите за ретки предмети по завршувањето.

Поради фактот што копчињата 3DS не се оптимален асортиман за да извлечат максимум од напнатите битки за игра, повеќето сметаат дека MH3U биде грешка во чекор што ретко се случува во постојана серија. Сепак, Nintendo подоцна го издаде додатокот на Circle Pad Pro, обезбедувајќи втор аналоген стап и засилување MH3U многу искусен

Monster Hunter 4 / Monster Hunter 4 Ultimate

Ловец чудовиште 4 беше исклучиво јапонски кога беше лансиран во есента 2013 година. Глобални пристаништа, Monster Hunter 4 Ultimate, ќе следи повеќе од една година подоцна во февруари 2014 година. Капком започна да се грижи за локализирање на овие игри на запад, затоа што тие никогаш не се продадоа значително. Но, конзистентната кампања на интереси од лојалните гејмери ​​ја турна играта на бреговите на Европа и Америка.

Ловец чудовиште 4 ќе заврши како прва игра што продаде повеќе од еден милион примероци во Северна Америка. Ова делумно се должи на подобрувањата во движењето, искачувањето и трчањето во играта. Има многу поголем акцент на вертикалноста и навредливоста кога виси на карпа или леташ во воздухот.

Едно од новите додадени оружја, стакленички инсекти, е совршено возило за воздушни шинигани, кои, кога се опремени со подобрени нијанси на игри за вкрстување, создаваат игра што не чувствува страшно да се игра за новодојденците.

Монтажите на чудовишта се воведени овде – зачудувајте ги да скокаат на грб и да ги тепаат на земја додека се обидуваат да ве ослабнат. Самите чудовишта повеќе комуницираат со нивната околина. Тие можат да се срушат во расипани дрвја или да паднат низ мрежни пајаци.

Благодарение на сето ова, плус повеќе занаетчиски активности што можете да ги внесете и далеку поистакнати приказни кои ве движат во голем број различни области, Monster Hunter 4 / Ultimate тешко да се игнорира.

Ловечки чудовишта генерации

Успех Ловец чудовиште 4 помош Генерација стана најпродаваната главна серија Ловец чудовиште игра, преместувајќи 4,9 милиони примероци од нејзиното лансирање во Јапонија во 2015 година до денес. Ова е единствената Ловец чудовиште играта за да не се добие „надградена“ верзија за да дојде на запад за да го замени оригиналот, најмногу затоа што Capcom во целост ја прифаќа понудата на целата „експанзија“ содржина како нови чудовишта и запчаници целосно преку DLC во моментот.

Сите лекции од претходните лекции Ловец чудовиште насловот се применува на големи ефекти на Генерација. Надвор од додатоците за кои се надевавме (нови чудовишта, нови локали и сл.), Ова Ловец чудовиште воведување на нов сет на системи наречени Hunter Styles и Hunter Arts. Постојат уште четири нови Hunter Styles, кои го менуваат начинот на кој го држите главното оружје од серијата. Некои стилови ви даваат нови потези, додека други даваат нови движења на имотите што се веќе таму. Hunter Arts е супер-големо движење што можете да научите дека има голем ефект на промена на играта кога се активира. Двата система се добро примени како добредојден модификатор за испробана и вистинска игра.

Фејлинс, доверлив партнер како мачка која ви помага во битки низ целата серија, конечно може да се игра Генерација. Prowler режимот ви овозможува да го доживеете ловот на мега чудовишта низ очите на овие мали миленичиња партнери, создавајќи нови начини за интеракција со мапите и непријателите што ги знаете со години.

Спиноф

Како и многу долгогодишни серии на видео игри, Ловец чудовиште има неколку спин-оф и експериментални наслови кои стојат веднаш до главната серија. Има тони спин-оф и ќе биде тешко да се покријат сè, но ќе допреме до најзначајните. Не како обично Ловец чудовиште најпопуларен наслов на серијата е spinoff.

Продажба на 4,9 милиони примероци, Чудовиште ловец чудовиште 3-ти не римејк или преработена од Ловец чудовиште Три или Обединете се ловци на чудовишта. Како замена, 3. преносен се сметаше за самостојна игра. Ова е комплетно преработено искуство во споредба со Слобода се обедини, спортови со серија нови светски центри, локации и чудовишта инспирирани од Азија. Исто така, го подобри и го надгради системот на битка и раст на Фејлин, кој ќе се промени подоцна Ловец чудовиште конкуренција. Оваа игра никогаш не излезе од Јапонија и Кореја, што е важно затоа што продаде толку многу копии без глобални изданија.

Постојат три обиди Ловец чудовиште MMORPG. Чудовиште ловец граница онлајн хит компјутер во Јапонија во 2007 година, и Xbox 360 во 2010 година. Следењето, 2013 година Ловец чудовиште онлајн, е бесплатна соработка за игра, поточно Кина со големиот издавач Тенсент. Следете директно на Чудовиште ловец граница онлајн дојде во Јапонија во истата година во форма Граничен чудовиште Гантер Г.. Секој MMO е во основа ист како вашиот стандард Ловец чудовиште игра, но со многу преполн центар на светот и промена на структурата за пребарување.

Група мобилни игри се развива и со лиценца. Динамичен лов на чудовиштето е игра со iOS со тежок удар што го скрати истражувачкиот дел од играта и се фокусира главно на играчи кои се борат со популарни чудовишта од главната серија. Битката е многу слична Бесконечно сечило, многу популарна игра за мобилни во тоа време. Друг голем напор на мобилните, Ловец чудовиште Истражуваатобидете се да ја поедноставите целата Ловец чудовиште искусете ги брзите и валкани верзии сами. Беше пречекан со многу возбуда, но на крајот не успеа.

Неодамна беше објавен голем спин-оф хит на т.н 3DS Приказни за ловечки чудовишта. Приказна е традиционалната JRPG што ја презеде франшизата, со голем фокус на линеарната приказна за ликот по име Rider. Вклучена борба, игнорирајќи ги скоро сите акциони елементи на вистинската серија. Тоа беше критички добро прифатено, предизвикувајќи многу разговори за иднината на овој спин-оф како серија на свои.

Ловец чудовиште Светот

На крајот на јануари 2018 година, Ловец чудовиште Светот ќе биде лансирана на глобално ниво, обележувајќи ја првата серија патувања назад кон домашната конзола на Сони со години. Исто така, носи многу неверојатни промени, прилагодувања и подобрувања за кои можете да дознаете повеќе за нашето затворено бета покриеност во декември или во Ловец чудовиште вики. 26 јануари не може да дојде доволно брзо!

Лов на великаните: Кратка историја на ловецот чудовиште 4

Retарет Грин

Лов на великаните: Кратка историја на ловецот чудовиште 5

@ jarrettjawn

Arарет ја споделува својата loveубов кон видео игрите и геј културата преку написот со одлики на „Gamepedia“. Тој е горд на неговиот длабок интерес за јапонски тепачки и неговиот богоугоден талент Бушидо.