Маркетинг и комуникација, дали WhatsApp им пристапува на компаниите?

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Се повеќе е важно компаниите да најдат најсоодветен канал и методи за комуницирајте со вашите клиенти ефикасно, професионален и кој не е претерано скап за активност, ниту инвазивен кон приватноста на корисникот. Најновите вести на WhatsApp би можеле да се движат во оваа насока, но за компаниите кои се фокусираат на комуникација, можеби е од суштинско значење да се имаат платформи способни да контактираат со клиентите на повеќе канали и да управуваат со сè независно.

ТУРНИЧКОТО ОТВОР НА ВАТСАПП – Гласникот на гласникот, кој сега брои 1,3 милијарди активни корисници на ден, со убавина од 55 милијарди пораки испратени на секои 24 часа и преку размена на над 4,5 милијарди фотографии и една милијарда видеа, тоа ќе се движи во најкорисно и најфункционално насочување за корпоративна комуникација. WhatsApp всушност се обидува да заработи и да генерира профит со затворање договори со компании за промотивни цели: овие компании, накратко, треба да плаќаат такса на WhatsApp за да бидат слободни да контактираат со веќе стекнатите корисници или оние што сè уште треба да се стекнат; Проектот, сè уште во својата ембрионална фаза, затоа има за цел да изгради систем за директно поврзување на компаниите со нивните клиенти или идни купувачи во билатерален разговор што може да се користи како поддршка на клиенти или за промотивни цели. Willе биде задача на активностите да се направи добра употреба на алатката и да се спречат корисниците да ја деактивираат оваа опција или да го блокираат приемот на пораки од одредени корисници со профил на компанијата.

ПОСТАВНИ ПРАШАА – Друго решение што ќе и овозможи на вашата компанија да управува со рекламирање комуникации или поддршка и помош е обезбедено од онлајн услуги, како што е SMSHosting, која нуди можност за испраќање на Push Messages на уредите на клиентите. Тоа е интегрирана платформа за испраќање на chatbot пораки до Фејсбук Месинџер, Телеграма или „едноставно притискање“: предност е онаа што можат да контактираат со корисниците напп најпопуларните пораки или преку е-пошта или API за развивачи кои овозможуваат интеграција на статистиката и управување со контакти. За нови членови можете да ги искористите предностите на еден бесплатна проба на услугата за испраќање на притисок: едноставно внесете валидна адреса за е-пошта, мобилен број и изберете прекар и лозинка; тогаш ќе добиете код за активирање на периодот на бесплатен пробен период директно на мобилниот број даден во моментот на регистрација. Внесувајќи ги мобилните броеви на примателот, ќе имате можност да знаете кои канали се достапни за испраќање до секој корисник, како и да ги завршите вашите комуникации со текстови и слики или да се одлучите за итно или закажано испраќање на СМС. Willе имате предност да ја направите комуникацијата со клиентите појасна и потранспарентна од испраќањето персонализирани покани да примами корисници да се претплаќаат преку пораки на вашите канали: еден клик ќе биде доволен за да комуницира со клиентите. Услуги, како што е споменатиот погоре, може да се покажат многу корисни за маркетинг операции, како што се испраќање промоции или покани за настани, да испраќате потсетници за рокови и состаноци, да испраќате известувања, барања, да нарачувате нарачки или да испраќате ПИН и лозинка, како и да креирате предупредувања автоматски.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!