МИУИ 12: новости и компатибилни телефони

МИУИ 12 вести

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

МИУИ 12 за Ксиооми и Редми е официјален: еве ги сите новости. Откријте кои паметни телефони се компатибилни со MIUI 12 и кога ќе се појави ажурирањето

МИУИ 12 вести

Xiaomi го најавува новиот MIUI 12 во Италија: поддржани нови функции и уреди.

Како што се очекуваше, пред неколку часа Ксиооми официјално го претстави новиот интерфејс MIUI 12 посветен на нивните паметни телефони.

Доколку имате и уред произведен од Xiaomi или Redmi, Силно препорачувам да ја прочитате оваа статија за да дознаете какви се веста за MIUI 12 и кога ќе пристигне на вашиот паметен телефон!

Главната вест на МИУИ 12

Еве ги главните иновации воведени со ова важно ажурирање од Ксиооми.

Накратко: MIUI 12 е имплементиран со серија оптимизации за корисничко искуство во можност да ги воодушеви новите и веќе лојални корисници. Според компанијата, клучните точки на новото ажурирање се: пореалистично корисничко искуство и приватност.

Супер позадина

Новата „Супер позадина“ носи со себе реконструкции на иконски планетарни форми засновани на официјални слики на НАСА. Оваа функционалност е комбинација Секогаш вклучен приказ, почетен екран и заклучен екран, давајќи му на корисникот „просторно“ искуство.

Темниот режим е подобрен

Една од најочекуваните карактеристики на MIUI 12 е Темниот режим е подобрен.

Воведена е новата верзија на прилагодувањето на софтверот потемна палета на бои за позадини и системски апликации, исто така, дава можност да се примени темната тема на софтвер од трети страни.

Не ја пропуштајте можноста да автоматски прилагодете го контрастот на екранот, со цел да понудиме одлично искуство во контексти на слаба осветленост. Сето ова, исто така, ќе ви овозможи да оптимизирајте ја потрошувачката на енергија, како и од намалете го напрегањето на очите.

Мултитаскинг

МИУИ 12 ги воведува „лебдечките прозорци“, многу удобно за мултитаскинг.

Windows може да биде преместете, затворете и пременете ја големината преку брзи гестови. Земајќи конкретен пример, благодарение на оваа одлика, доколку пристигне СМС-порака додека гледаме видео, можеме да одговориме директно преку прозорецот што лебди, без да ја паузираме репродукцијата на видео. Погодно!

Фиока за апликации

Тоа е нов метод за прегледување апликации, кој ви овозможува да направете го почетниот екран почист и поцврст.

Не ја пропуштајте можноста да автоматски групни апликации врз основа на вашите преференции, така што ќе можете да ги пронајдете што е можно побрзо.

Приватност

Кинеската компанија имплементираше неколку карактеристики што овозможуваат останете ажурирани појасно и прецизно во однос на дозволите дадени на апликациите. Сега сите дозволи што ги користи разните софтвер можат да се видат со неколку кликања и дозволите можат брзо да се променат.

За да го направи корисникот повеќе информиран од оваа гледна точка, МИУИ 12 воведува известување за дозволи: системот испраќа известувања за трепкање кога некои апликации се обидуваат да користат чувствителни дозволи во позадина (како што се оние што се однесуваат на камерата, геолокацијата и микрофонот); на овој начин корисникот ќе може брзо да забележи каква било „злоупотреба“ и да одлучи дали или не да им овозможи на апликациите да ги користат овие дозволи.

MIUI 12 исто така ја штити приватноста на корисникот за време на споделување на фотографии: информациите за локацијата и метаподатоците можат да се отстранат пред да се испраќаат артиклите.

Пренос на екран

Благодарение на МИУИ 12, тоа ќе биде можно пренесува документи, апликации, видеа и игри со една чешма. Се разбира, мултитаскинг може да се користи и тука: прозорците можат да се намалат во секое време.

Многу интересно можност за користење на функцијата за пренос на екранот дури и кога екранот е исклучен, многу корисна функција за заштеда на батеријата.

Исто така е можно скријте ги вашите известувања и повици, за да не ги прикажувате на надворешни монитори.

Ултра режим на заштеда

MIUI 12 поддржува режим на ултра штедење, што овозможува да се прошири автономијата на уредот.

Со активирање на оваа одлика, системот открива сè што троши премногу енергија и ја ограничува, без притоа да влијае на функционалноста на паметниот телефон (повиците, пораките и мрежното поврзување остануваат целосно функционални).

Дизајн и анимации инспирирани од природата

На ниво на графички интерфејс, MIUI 12 воведува пристап оддолу нагоре и ревидирани и нијансирани анимации што го прават корисничкото искуство повеќе течност. Особено, благодарение на Mi Render Engine и Mi Physics Engine, движењето на иконите симулира 3D крива.

Не изостануваат подобрувања во многу други анимации, од отворање и затворање на апликации до префрлување од една до друга апликација. Новиот режим на графика ја прави интеракцијата со мобилниот уред повеќе непосредна и поефикасна.

Излез МИУИ 12 во Италија

Еве ги МИУИ пати на ослободување 12. Откријте дали вашиот паметен телефон ќе го добие ажурирањето на MIUI 12 и особено кога ќе го прими.

Во следните недели

 • Xiaomi Mi 9
 • Xiaomi Mi 9T
 • Xiaomi Mi 9T Pro
 • Редми К20
 • Redmi K20 Pro

Во иднина

 • Redmi Note 7
 • Redmi Note 7 Pro
 • Redmi Note 8 Pro
 • Redmi Note 8
 • Redmi Note 8T
 • Ред Белешка 9
 • Redmi Note 9S
 • Redmi Note 9 Pro
 • Redmi Note 9 Pro Max
 • ПОКОФОН Ф1
 • ЛИТЕЛ Ф1
 • Xiaomi Mi 10 Pro
 • Xiaomi Mi 10
 • LITTLE F2 Pro
 • LITTLE X2
 • Xiaomi Mi 10 Lite
 • Xiaomi Mi Note 10
 • Xiaomi Mi Note 10 Lite
 • Xiaomi Mi 8
 • Xiaomi Mi 8 Pro
 • Xiaomi Mi MIX 3
 • Xiaomi Mi MIX 2S
 • Xiaomi Mi 9 SE
 • Xiaomi Mi 9 Lite
 • Redmi Note 7S
 • Xiaomi Mi Note 3
 • Xiaomi Mi MIX 2
 • Xiaomi Mi MAX 3
 • Xiaomi Mi 8 Lite
 • Redmi Y2
 • Редми С2
 • Redmi Note 5
 • Redmi Note 5 Pro
 • Редми 6А
 • Редми 6
 • Redmi 6 Pro
 • Redmi Note 6 Pro
 • Redmi Y3
 • Редми 7
 • Редми 7А
 • Редми 8
 • Редми 8А
 • Редми 8А двоен

Па да, доволно чудно за врвот на опсегот објавен пред многу кратко време, серијата Ми 10, ќе мора да почекате малку подолго.

Сите убави, но кога излегува МИУИ 12? Кога можам да го ажурирам мојот паметен телефон на MIUI 12?

Во моментот сè уште нема прецизни датуми, но првите корисници ќе можат да го ажурираат својот уред до стабилна верзија почнувајќи од следните неколку недели.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!