Ми треба ефтин лаптоп за секојдневна употреба

Ми треба ефтин лаптоп за секојдневна употреба

Не секој има потреба од најновите Dell XPS или Apple MacBook лаптоп за нивниот дневен обем на работа. Вистината е дека додека премија лаптопите ја апсорбираат целата своја внимателност, повеќето корисници можат да се снајдат со помалку моќни уреди. На крајот на краиштата, повеќето луѓе го поминуваат поголемиот дел од времето на сурфање на Интернет и стриминг видео, задачи за кои не се потребни најмоќни или скапи компоненти.

Ми треба ефтин лаптоп за секојдневна употреба 1


Сфаќајќи го ова, нашиот читач на писма се надева дека ќе заштеди пари на лаптопите со екрани со 1080p и процесорот Intel Core i3, 4 GB или 8 GB RAM и 1TB хард дискови.

Бидејќи ви препорачуваме процесорски процесор Core i5 за кој било лаптоп што чини повеќе од 600 долари, ќе погледнеме исклучиво на уреди под таа цена. Startе започнеме со нашиот омилен двегодишен буџет за лаптоп: Acer Aspire E 15. Овој лаптоп со микрофон доаѓа со сите спецификации што ги бараат читателите – процесорот Core i3, 6 GB RAM и 1TB HDD – по цена од само 379 долари.

Екранот на Aspire е 15 инчи, остар 1080p, иако се надеваме дека е малку повеќе шарен. И додека Aspire E 15 не е најтенкиот лаптоп околу (дебел 0,8 инчи), тој нуди разновидност на пристаништа, вклучувајќи USB влез-Type C, HDMI порт, Ethernet врска, па дури и ДВД-уред. Ако планирате да го донесете овој лаптоп од 5 фунти, не грижете се да најдете излез; Aspire E 15 трае 8 часа и 48 минути на тестот за лаптоп лаптоп маг (континуирано сурфање на Интернет преку Wi-Fi со 150 јазли).

Сите разгледани работи, Aspire E 15 е одличен избор, дури и ако пластичните шасии на лаптопот и бројот на врисоци од bloatware се непрофитабилни.

Ми треба ефтин лаптоп за секојдневна употреба 2


Спин 3 е уште еден лаптоп Acer со спецификациите што ги сакаат нашите читатели. Овој 2-во-еден свиок-назад доаѓа со Intel Core i3-8130U, 4 GB RAM меморија и 1TB, 5400-вртежи во минута. 14-инчен, 1080p сјајен лаптоп екран е многу поостар и поживописен од екранот Aspire E 15. На 499 долари, Спин 3 е поскап од неговиот полубрат, но куп парични средства ве прават уред кој може да се претвори во таблет или да застане во режим на шатори.

ПОВЕЕ: Лаптопи со најдобра вкупна изведба

Чесното споменување оди во Surface Go. Иако се напојува со процесорот Pentium Gold 4415Y кој е помалку способен и нуди максимално складирање од само 128 GB, овој таблет од 400 долари има многу придобивки. За еден, 10-инчен екран е добар како и секој уред во овој опсег на цени. Панелот е светла, шарена и многу остра.

И покрај тоа што Pentium процесорот, Surface Go одликува добро во споредба со другите буџетски уреди, и влегувањето е многу лесно со препознавањето на лицето за влез во Windows Halo. Иако трошоците се многу скапи, ви препорачуваме да купите Surface Type за 99 долари, кој вклучува тачдад.

Но, сите горенаведени може да се чувствуваат дискутабилно ако ви треба само пристоен лаптоп со ДВД-уред. Погледнете ја таа страница за некои достапни опции, како што е Acer Aspire E 15 (E5-576-392H).

На крајот на краиштата, една од овие три опции ќе ви даде лаптоп со силни перформанси, остар дисплеј и добра тастатура – и сите без да го испразните вашиот паричник.

Кредит: Лаптоп Маг