Моќта на Moto G8 при рака: Чудовиштата на батеријата „Моторола“ сега имаат четири камери и Full HD

Moto G8 Power im Hands-On: Motorolas Akkumonster hat jetzt vier Kameras und Full HD

tl; д-р: Motorola ја донесе втората гранка од сериите Г8 во Германија со Moto G8 Power. Замената на Moto G7 Power, која се пофали за неговиот долг траење на батеријата, се враќа со 5.000 mAh, но исто така и значително подобрен хардвер. Новите одлики на паметните телефони може да се сметаат како неуспех.

Moto G8 Power доаѓа со цена од 229,99 евра со значително подобрен хардвер. Споредено со Moto G7 Power (тест), цената е зголемена за 20 евра врз основа на предложената малопродажна цена, но мала дополнителна такса е оправдана со оглед на многуте подобрувања.

Поголем екран со помали жлебови

За почеток, екранот е зголемен од 6,2 инчи на 6,4 инчи, што не бара позиција на претходниците лопати и наместо тоа сместува селфи камера во кружна ниша од горниот лев агол. Во ова патување, Motorola ја зголеми резолуцијата од претходниот HD + на FHD + со 2.300 1.080 пиксели. Новиот IPS панел обезбедува фонтови кои се појавуваат поостри од нивните претходници. Мерењата на батеријата направени од ComputerBase пред објавувањето покажуваат дека повеќе пиксели не се профитабилни за паметните телефони дизајнирани за долг век на траење на батеријата. Но, прво: Батеријата од 5000 mAh е сè уште добра за многу долго траење на батеријата, не е како Moto G7 Power со HD екран.

слика 1 од 6

Четири камери од теле до макро

Motorola го ревидираше и задниот дел од паметниот телефон од големи размери. Онаму каде претходно можеше да се смести само една камера, сега беше инсталирана флота од четири вертикално поставени леќи. Овој дизајн е компатибилен со смартфонот „Моторола“ што штотуку беше претставен со сензор за отпечатоци на логото на Batwing на задната страна. Новата главна камера нуди 16 мегапиксели, фотографира UHD, а не FHD видео и е почувствителна на светлина. Комплетно нов леќа за телефото, ултра широк и макро. Затоа, Moto G8 Power нуди подобри карактеристики од Moto G7 Plus 300 евра пред една година. Во моментов, корисниците на паметни телефони од областа на фотоапаратот бараат иста опрема како и поскапите уреди, а Motorola ја исполнува оваа желба.

Новиот процесор Snapdragon е поефикасен

Овој процесор исто така беше надграден: Motorola се префрли од Snapdragon 632 во Snapdragon 665 кој беше направен од Samsung 11 nm. Motorola го спари чипот до LPDDR4X RAM меморијата што е побрза и друга меморија што може да се надогради до 64 GB. Новиот SoC е придружуван со подобрувања во полињата LTE и Bluetooth. Moto G8 Power исто така мора да работи без AC / WLAN на 5 GHz. Чипот Qualcomm всушност нуди технологија за експлоатација.

Моторола Мото Г8 моќност

слика 1 од 12

5.000 mAh обезбедува долг животен век на батеријата

Како добредојде како подобрувања на „Моторола“ во други полиња, главниот фокус на моделот на моќност секогаш беше на ефикасноста на батеријата. Со 5.000 mAh, Moto G8 Power ги нуди истите карактеристики како и минатогодишниот модел, но складирањето на енергија мора да обезбеди поголем дисплеј со 127 проценти повеќе пиксели. Процесорот, кој се произведува во поефикасно производство, неутрализира нешто друго, но на крајот новиот модел со мерка вредност што е сè уште многу добар не е баш компатибилен со траењето на Moto G7 Power.

Кога YouTube Streaming во 720p со осветленост од 200 cd / m², Moto G8 Power постигнува 17 часа што е многу добро, кога се користи продуктивно преку PCMark на Android 10, поминаа повеќе од 16 часа. Двете се многу добри мерења, но не и доволно за да го достигнат нивото на Moto G7 Power, кој управува со 23 или 21 час.

Првиот впечаток

Благодарение на батеријата од 5000 mAh, Moto G8 Power останува смартфон од средна класа со многу долг рок на траење, но овој пат Motorola сака да привлече повеќе корисници од оние кои сакаат голема батерија. Дури и со четири-камера и цел HD екран, паметните телефони сигурно ќе добијат најмногу корисници во текот на денот, иако во екстремни ситуации промените сега бараат мал компромис. Цената е доста фиксна на околу 230 евра, но нејзиниот претходник е само 160 евра во онлајн мало и останува алтернатива.

Преглед на спецификациите

ComputerBase ја доби Moto G8 Power на заем и под NDA од Motorola да го испроба. Производителот не влијае директно на извештаите и нема обврска да ги објави. Единствениот услов е датумот на објавување што е можно порано.

Оваа статија е интересна, корисна, или и двете? Уредниците ја ценат целата поддршка во форма на блокирани рекламни оневозможени или претплати на ComputerBase Pro. Повеќе за темите за рекламирање на ComputerBase.