Награда за Samsung Galaxy A90 со Snapdragon 855 и 5G врски

Galaxy A90 ќе биде опремен со чипсет Snapdragon 855

Galaxy A90 5G е позициониран помеѓу Galaxy S10e, предводникот на компанијата и Galaxy A80, премиум премија со ротирачка камера

А Samsung го претставува првиот средно паметен телефон од каналот Галакси со 5G врска. Е Галакси А90што е естетски идентично со Галакси А70 но далеку посилно од тоа Галакси А80. Според SamsungОвој паметен телефон е наменет за оние кои уживаат во животот, со голем 6,7-инчен екран и обработка што го сместува над другите модели во овој сегмент.

Galaxy A90 ќе биде опремен со чипсет Snapdragon 855Galaxy A90 ќе биде опремен со чипсет Snapdragon 855

Средно тело, горниот мозок

Дотогаш, единствените паметни телефони од Samsung која има мрежа 5G е најскапиот модел како Галакси S10 + 5G и Забелешка 10+ 5G. До Галакси А90 може да ја следи истата линија, Samsung требаше да се заврши со процесор Snapdragon 855 5Gда Qualcommвиден во специјални смартфони. Со 6 или 8 GB RAM меморија и 128 GB внатрешна меморија (проширен на дополнителни 512 GB), овој паметен телефон е во позиција помеѓу Галакси S10e и Галакси А80. Тоа е, има средно тело со горниот мозок и 5G.

Награда за Samsung Galaxy A90 со Snapdragon 855 и 5G 6 врскиGalaxy A90 има батерија од 4.500 mAh со поддршка за брзо полнење 25W

Обработката и поврзувањето не се единствените моменти на уредот. Екранот прикажува 6,7 инчи со Full HD + резолуција и технологија Super AMOLED, што го прави идеален за консумирање мултимедијална содржина. Дизајнот е Бесконечност-У, со пад за да се одржи предната камера од 32 MP и отворот f / 2.0. На задниот дел, има сет од три камери, од кои главните се 48 MP и отвор на отворот f / 2.0, сензор за длабочина од 5 MP, и конечно 8 MP широк агол со 123 °.

Дополнителни батерии и карактеристики

Овој паметен телефон има батерија од 4.500 mAh со поддршка за брзо полнење 25W што е теоретски поголема од новата Galaxy Note 10 и Note 10+. тоа Галакси А90 го означи и дебито на неколку одлични одлики до Галакси А линија, како дигитални читачи на екранот, поддршка за Samsung DeX и Врска до Виндоуспреку апликацијата Вашиот телефон. од Мајкрософт. Со Дек, корисникот може да го смени паметниот телефон во станица и сурфајте на Интернет, играјте игри, барајте и примајте известувања како компјутер.

тоа Галакси А90 5Г, изработени со единствена геометриска шема на браник, ќе бидат достапни во два класични избори во боја, црно и бело, почнувајќи од 4 септември во Кореја и потоа ќе бидат објавени на други пазари. Нема информации за цена.

И мислите дека Галакси А90 Дали е тоа повеќе за сегменти од горната класа или сè уште има посреднички карактеристики? Оставете го во коментарите.

Извор: Samsung.

Општи спецификации на Galaxy A90 5GОпшти спецификации на Galaxy A90 5G (Слика: Samsung)

Samsung Tech Specs Galaxy A90 5G

Екран Супер AMOLED 6,7 ″
FHD +
Екран Бесконечност-У
интегриран дигитален читач
Процесор Snapdragon 855 5G
Меморија 6 GB или 8 GB RAM меморија
Складирање 128 GB
Проширена меморија 512 GB само на 6 GB модели
Предна камера 32 МП (ф / 2,0)
Трикратна задна камера Главен сензор 48 MP (f / 2.0)
Средно сензор со широк агол од 8 MP (f / 2.2)
Сензор за терциерна длабочина од 5 MP (f / 2.2)
Поддршка Samsung DeX
Препознавање лице
5G врска
Тапан 4.500 mAh со поддршка за брзо полнење 25W
Операционен систем Андроид 9.0 пита под еден интерфејс со интерфејс
Димензија 164,8 x 76,4 x 8,4 мм
Тежина 206г
Боја Црно и бело
Оглас 4 септември