Напад на Титан: Преглед на напад – „Шингески не играј го ова“

Attack on Titan: Assault review - "Shingeki no don & # 039; t mainkan ini" 1

Нападот врз Титан, или Шингески не Кијоин како што рече Вејб, не е совршена серија. Лесно е да се види како луѓето сакаат светот, мистиците и темните теми, но кога станува збор за поддршка на тие елементи со пристојно извршување на приказната, може да ја испушти топката. И, очигледно, истата работа се применува при преземање на Attack on Titan на мобилен уред.

Attack on Titan: Assault е мобилен RPG кој има некои добри идеи, но егзекуциите се насекаде. Од генијално интерфејс, до светски битки и десетина други мали проблеми, тешко е да се види Attack on Titan: Assault како што било, освен пропуштени можности, дури и оној што одговара на остатокот од разочарувањето што ја има оваа серија.

Во Attack on Titan: Assault, ќе ги најдете сите стапици на вообичаената адаптација на аниме-на-мобилна игра. Механиката на Гача да собира знаци, тапи предмети потребни за израмнување на знаци и опрема, дневни бонуси за најава, достигнувања, дневни задачи … Ова е дефинитивно мобилна игра.

И, иако има фрустрации од типични мобилни игри, како што се тапи предмети потребни за да се израмнат, не е точка што обично дозволувам да го фрустрирам моето искуство. Но, играта прави многу работи во ред, така што ова нарушување се чувствува како попрскување чакал на тортата направена да личи на чоколадо, но всушност е направена од нешто кафеаво. И мириса.

Првичен проблем

Напад на Титан: Напад

Значи, да започнеме. На мојот уред со Android, кратко време по полагањето на упатството, се соочив со мојот прв brickид од тули. Кога се обидувам да ја играм следната главна мисија, ќе бидам заглавен на бесконечно оптоварување екран. Играта не замрзнува, таа едноставно одбива да се вчита неколку минути на уред со Android направен за играње игри. Присилното рестартирање не го решава овој проблем, тој секогаш, во иста мисија, ќе замрзне.

Нема проблем, затоа што сум доволно специјален за да можам да скокнам на мојот iPad и повторно да започнам. Уште еднаш го забрзав упатството, и за среќа, не се заглави на бесконечното вчитување на екранот и успеав да постигнам напредок.

И остатокот од играта е токму она што го очекувате. Играте преку мисии, порази група гиганти и полека отклучувате повеќе аспекти од играта. Судските сали за специјални битки, арени, галерии за воини и повеќе функции се отклучени, што ќе ви дадат повеќе зандани и битки за да го тестирате вашиот тим. Постојат многу нешта што треба да се поминат, ако се вклучени во подобрување на вашиот тим.

Но, за да ги видите другите проблеми на оваа игра и да продолжите да играте, навистина мора да ги игнорирате многуте грешки што ги има. За едно, UI е хаос.

Што гледам

Напад на Титан: Напад

Главното мени е целосно ѓубре, со икони што ја опкружуваат секоја страна на екранот, сите молат да кликнете на неа, без јасен показател за тоа што е таму. Искрено, што треба да мислите за „карневалот“? Па, ова е изненадувачки, ова не е нешто во универзумот што ќе го добијат фановите, не, тоа е гулш рулет што го користите за да истурите премија валута, се разбира.

Ако тоа не е доволно, тогаш на двата уреди што ги тестирав активните игри, главното мени е всушност малку скршено. Лизгајте сè до двете страни на екранот, а уметноста во позадина одеднаш завршува. Само што заврши, и јас сум прилично сигурен дека е затоа што им е потребно да се лизгаат понатаму за да се вклопат огромен број копчиња за питање на главното мени.

Ова не е единствениот аспект што се чувствува половина уништен. Дури и повикувањето нов војник – нешто што сакате да го платите – има ужасна анимација. Повеќето игри барем го прават ова да се чувствува како возбудлив настан што го сакате, но Attack on Titan: Assault го прави ова да се чувствува ефтино, со 2Д парчиња статичко лизгање на уметнички дела, пред карактери да се вртат низ backgroundидната позадина.

Дали е тоа главниот неуспех на играта? Дали е тоа непростлив криминал? Се разбира не. Но, тоа го намалува целото искуство. И кога играта се чувствува толку ефтина и безживотна, навистина needs треба целата помош што може да ја добие, но за жал, дури и најдобрите аспекти на играта не можат да се надеваат дека ќе ја спасат.

Mariaид на Марија

Напад на Титан: Напад

Борбата против титаните е во ред. Тоа може да биде многу забавно, искрено, дури и ако е можно поедноставно. Обезбедувате тим од најмногу шест војници од повикот Гача, ги зајакнувате, изберете Титан, а потоа одберете да се борите. Секој војник замавнува да ги прободе и QTE се појавува за да го допрете на екранот.

Вашите воини имаат посебни способности што ќе ги носат, некои од нив стануваат само моќни напади, волшебници за вашите други воини или лекуваат. Сите овие имаат тенденција да се пополнат во исто време, така што одеднаш имате пресврт каде покрај нормалните напади можете да користите и десетина специјални напади, што се чувствува како да елиминирате некои стратегии. Не постојат многу пати кога чувањето специјални напади за една или две вртења е навистина корисно, инаку најдобрата идеја е да ги користите само кога е можно.

Ако постои стратегија, тоа е при утврдување кои непријателски титани треба прво да бидат судени и спуштени. Навистина е така Не, борбениот систем не е добар, но има забавни анимации. Откако ќе го достигнете нивото 20, ќе можете да добиете картичка „Титан“ и да започнете да работите на theверовите со потпис на серијата во вашата игра. Тоа е ако ќе толерирате доволно игри за да стигнете дотаму.

Откако извесно време играв на мојот iPad, ја завршив мисијата по мисијата, пристигнав во новата мисија за приказна што беше потребна за напредок. И не можам да го играм. Не можам да го играм. Играта вели дека треба, ја истакнува сцената, но тропањето не прави ништо.

Но, за среќа, прислушувањето на екранот бесконечно откри скриено копче од долниот десен агол што ми овозможи да продолжам. Ништо не е лесно, и тоа е уште еден проблем што оваа игра го има меѓу многумина.

Дури и ако имате најдобро сценарио и играта работи добро за вас, никој не го игнорира фактот дека не е добро. Доволно е забавно да се игра за да се оправда вашето време. Играјте нешто друго, нешто друго, едноставно не трошете време и, секако, не и пари, за ова прашање.