Најавени се Redmi Note 8 Pro & Redmi Note 8, и двете со quad задни камери

Note 8 Pro

Ксиооми најавени денес не се помалку од два нови паметни телефони неговото семејство Редми, и тоа е за Redmi Note 8 Pro и од неговата економска варијанта, Ред Белешка 8.

Се соочуваме со терминали што се произведуваат околу IPS панелите 6,53 инчи на резолуција Комплетен HD + напојуван од Сончевиот центар Медиатек Хелио Г90Т (4x Cortex-A76 @ 2.05 GHz + 4x Cortex-A55 + GPU Mali-G76 3EEMC4 @ 800 MHz) на кој може да се приклучите LPDDR4X RAM меморија 6 GB / 8 GB заедно со 64 GB / 128 GB внатрешно складирање. MediaTek SoC е наменета за гејмерите, затоа во форма користи систем за ладење парна соба (бакар и течност во внатрешните кола).

Оваа варијанта има дарежлива батерија 4500 mAm капацитет со брзо оптоварување од 18W, конфигурација на не помалку од четири задни камери во форма на главен сензор 64 мегапиксели Samsung ISOCELL Bright GW1 до тебе∎ широк агол, сензор за длабочина и макро 8 + 2 + 2 мегапиксели, додека се на предниот дел, во изрез, имаме 20-мегапикселна селфи камера.

Овој терминал ќе пристигне во Кина, во септември, во бела, црна и зелена боја со локални цени на размената 175 € (6 GB / 64 GB) и 225 евра (8 GB / 128 GB).

Белешка 8 Про

Оваа исечената варијанта користи панели 6,3 инчи управувано од SoC Snapdragon 665 придружени со 4 GB / 6 GB RAM меморија Со 64 GB / 128 GB внатрешно складирање. Вашата батерија паѓа на 4000 mAh, и се одржува фотографската конфигурација, освен тековниот главен сензор a Samsung ISOCELL GM2 од 48 мегапиксели. На предната страна, селфи-камерата е 13 мегапиксели, и двете имаат читач на отпечатоциНа грб.

Овој модел ќе излезе во продажба по почетна цена 125 € (4 GB / 64GB), преку 150 евра (6 GB / 64 GB) сè додека не достигнете 175 € (6 GB / 128 GB).

Белешка 8