Најдобар бесплатен софтвер за обнова на датотеки 2019 година

Perangkat lunak pemulihan file gratis terbaik 2019

Најдобар бесплатен софтвер за обновување датотека

Во одреден момент, повеќето луѓе учат колку се важни резервните копии. Шансите се веќе да имате поставено нешто, можеби користите програма заснована на облак како Google Drive, Dropbox или Microsoft OneDrive. Можете редовно да зачувате сè на USB стап или на надворешен тврд диск исто така. Можете дури и да ги играте сите три.

Како и да е, додека синхронизирањето датотеки и папки на неколку уреди го олеснува зачувувањето, за жал, исто така, го олеснува случајно бришењето на истите. Обидувањето да ги организирате и преуредите папките е одличен начин случајно да ги замените важните датотеки, само да сфатите што се случува доцна.

Ова е местото каде што софтверот за обновување датотеки може да биде свој, и додека има некои скапи платени пакети, ние ќе ги наведеме најдобрите од бесплатниот софтвер за обнова на датотеки овде. Сепак, вниманието е дека тоа никогаш нема да биде силно како поскапата верзија и е наменета за ситуации кои бараат само лесно опоравување.

Дури и натаму, тие сè уште го имаат своето место и дефинитивно е добра идеја да имаат вакво нешто, како и во случајот – така што кога ќе сфатите дека сте згрешиле и погрешно поставиле нешто, можете да го опоравите брзо и лесно доволно, спречувајќи Потребно ви е голем платеник на прво место.

  • Дали сакате вашата компанија или услуга да бидат додадени во овој водич за купувачи? Ве молиме, испратете го е-пошта на вашето барање до [email protected] со URL-то за водич за купување во темата линија.

минијатул

(Кредит на слика: minitool)

1. MiniTool за обновување на моќност бесплатно

Ограничете според типот на датотека

Вклучувајќи оптички медиуми

Брзо

1 GB граница

Бесплатно обновување на податоците за енергија MiniTool е единствената програма во оваа рунда која ви дава важен совет за време на инсталацијата: не инсталирајте софтвер на уредот каде што сакате да ги направите податоците, затоа што можете да ги презапишете датотеките.

Избор на уредникот: MiniTool Враќање на податоци за енергија Бесплатен

Оваа верзија е бесплатна, но има и платено издание на располагање, исто така, ќе сфатите дека има некои ограничувања.

Може да повратете само 1 GB податоци, немате можност да ги зачувате резултатите од скенирањето за да ги направите подоцна, а некои други опции ги снема – но апсолутно ништо не го спречува ова да биде одлична бесплатна алатка за обновување, освен повремената реклама овде и таму.

Може да го ограничите скенирањето на одредени типови датотеки, а MiniTool Free Data Recovery Power е во можност да ги врати датотеките од партиции што не можете ни да ги видите, и има поддршка за отстранливи дискови, вклучувајќи оптички медиуми.

Скеновите се многу брзи, а резултатите можат да се пребаруваат за да може полесно да го пронајдете она што го барате. Извонредно парче софтвер што вреди да се внимава.

Делител

Диск диск

Кредит на слика: 508 Софтвер ДОО

(Кредитна слика: Вежба за дискови)

2. Вежба за дискови

Скенира локални и инсталирани дискови

Лесен за користење

Компјутер и Mac

Одликувајќи се со пријатен едноставен интерфејс, Диск вежба го прави обновувањето на датотеката многу едноставно. Нема потреба да се коцкате со комплицирани опции и оваа програма може да се користи за скенирање на локални и отстранливи дискови и мемориски картички. Скенирајте го дискот што сте го одбрале и вие сте соочени со список со датотеки што можат да се обноват, групирани по типот и имате можност прво да ги прегледате датотеките со слики. Ова е едноставна и ефикасна алатка со висока стапка на успех.

Она што се чини како убав допир за секој што е малку нервозен за обновување на податоците, е вклучувањето на брз туторијал за прв пат да се изврши програмата – но тој е многу едноставен и екстремен и има реална вредност, а на крајот функционира како реклама за надградба на верзијата Pro.

Управувачот со дискови е достапен за MacOS и Windows. Ажурирањето на Pro го зголемува бројот на компјутери што софтверот може да ги користи и отвора повеќе опции како што се напредно скенирање и поширока поддршка на датотечниот систем. Сепак, за повеќето луѓе, бесплатната верзија мора да ги содржи сите вообичаени можности.

Делител

ЕУСУС

(Кредит на слика: EaseUS)

3. Волшебник за обнова на бесплатни податоци EaseUS

Одлучете по папка

Опција за преглед

Граница за обновување од 2 GB

Чувајте ги работите убави и едноставни, Волшебникот за обнова на податоци EaseUS Free е пријателско и лесно достапно лице за враќање на изгубените датотеки. Вклучете ја програмата и ќе ви биде даден екран кој ќе праша кој погон сакате да скенирате за податоци што можат да се обноват – треба само да го притиснете копчето Скенирање. Нема опции за конфигурирање, но ако знаете точно каде недостасува датотеката, можете да ја одредите папката што треба да се скенира за да се забрза.

Резултатите се презентирани во преглед на прегледникот во стилот на навигација, кој е лесен за навигација, но за жал не е пронајден индикатор за квалитетот на датотеката – иако опциите за преглед се достапни. Потоа можете да ја изберете датотеката што ве интересира и да ја вратите.

Треба да се напомене дека бесплатната верзија на оваа програма ви овозможува само да закрепнете до 2 GB податоци (по дифолт 500MB, но ова може да се надогради од програмата) пред да треба да ја надградите верзијата до платената верзија. Иако ова не е доволно за целосно закрепнување на хард дискот, треба да биде доволно за да ви помогне да ги вратите вашите најважни датотеки кога ќе треба.

Делител

recuva.jpg

(Кредит на слика: recuva.jpg)

4. Рекува

Лесна вештерка

Опции за скенирање на длабочина

Безбедна опција за отстранување

Нешто силно од жанрот за обновување на податоците, Рекува успеа да изгради посветено следново – и не е тешко да се види зошто. Оваа програма може да ги поврати податоците не само од хард дискот и мемориската картичка, туку и од вашиот iPod.

Додека некои алатки за обновување податоци го прават ова лесно со едноставна интерфејс, Recuva ги презема работите понатаму и ве води низ целиот процес со волшебникот. Можете да направите долго-длабинско скенирање за да ги следите сите податоци што можат да се добијат, или можете да го ограничите пребарувањето ако барате нешто специфично – и среќни сте што ја имате оваа флексибилност.

Како дополнителен бонус, постои сигурна опција за бришење што го прави спротивното од главните карактеристики на програмата – бришење датотеки за кои верувате дека повеќе не се потребни и ги прави неповратни.

Недостаток на оваа програма е тешката промоција на Pro верзијата, но ако можете да слепите на ова, имате одлична алатка – и можеби ќе можете да живеете без поддршка за виртуелни хард дискови!

Делител

UnDeleteMyFiles Pro

Кредит на слика: сериозна страница

(Кредит на слика: UnDeleteMyFiles Pro)

5. UnDeleteMyFiles Pro

Различни алатки

Пребарувајте според типот на датотека

Слика од дискот

Иако зборот „про“ е вклучен во името, програмата е сè уште бесплатна; всушност, не постои про-верзија.

Екран UnDeleteMyFiles Pro можеби не е многу интересен, но не дозволувајте да ве направи премногу затоа што тука се вклучени неколку алатки, не само обновување на податоците. Обнова може да биде малку погодена и да промаши, бидејќи не постои индикација за квалитетот (или обновување) на датотеките – само треба да се надевате дека пронајдените датотеки се во нормална состојба.

Кога станува збор за обновување на податоците, навистина нема многу други опции освен можноста да пребарувате одредени типови датотеки за да ја намалите големината на списокот што треба да го решите.

Во дополнителни услови, добивате и алатка за слика на дискот што во основа го заштите вашиот диск за да можете да направите податоци како што сакате, безбедни алатки за бришење датотеки и обновување на е-пошта. Вреди да се обидете, дури и ако тоа не е нужно најдобриот од групата.