Најдобар телефон со Android One во 2019 година

Ponsel Android One Terbaik di 2019 1

Најдобро Андроид Еден телефон Андроид Централ 2019 година

Од сите телефони Android One што можете да ги купите во САД, наш најдобар избор е Nokia 7.1. Марката Нокиа, предводена од Глобал ХМД, лансираше многу паметни телефони во последните неколку години, а за северноамериканскиот пазар 7,1 беше најдобрата понуда.

Мобилните телефони на Nokia имаат наследство што треба да се градат многу добро, а бодовите се 100% точно со 7.1. Има издржлива алуминиумска рамка со елегантно задно стакло кое изгледа и се чувствува неверојатно. Предниот дел, екранот од 5,84 инчи е пријатно да се погледне. Не само што е јасен со резолуција од 2220 × 1080, туку неговата можност да репродуцира HDR10 содржина и да конвертира SDR видеа во HDR видеа значи дека сè е полно со боја и живост во секое време.

Што друго помага да се истакне Nokia 7.1? Lifeивотот на батеријата е одличен, чипот NFC дозволува плаќање без контакт со Google Pay, USB-C се користи за полнење и можете да го проширите великодушното складирање со база од 64 GB на дополнителни 400 GB ако планирате да зачувате многу локални датотеки.

Нема многу недостатоци на Nokia 7.1, но ќе покажеме дека двојната задна камера е едноставна добро и дека долниот дел на подножјето под екранот е на голема страна. Освен тоа, ова е stвездена слушалка.

Про:

 • Производство на премиум стакло / метал
 • HDR10 екран
 • Малку ниво
 • Одлична батерија
 • 64 GB простор за складирање
 • 3,5 милиметарски приклучок за слушалки

Конс:

 • Големо подножје
 • Задната камера е во ред

Најдобра вредност: Xiaomi Mi A2

Слично на Motorola One Vision, Xiaomi Mi A2 е меѓународен мобилен телефон кој се продава во САД иако овде не е официјално поддржан. Ја добивате истата намигнување што доаѓа со One Vision, но слично на тоа, тука е доволно добро да го игнорирате и сепак да размислите да го земете.

За почетниците, Xiaomi прави многу добра работа со хардверот Mi A2. Дизајнот на алуминиум е чист, едноставен и се чувствува суштински на сите вистински начини. На LCD екранот од 2160 × 1080, исто така, изгледа фантастично, нудејќи одлична боја и острина. Што се однесува до фотоапаратот, двоен сензори 12MP + 20MP можат да снимаат убави фотографии – како во дневните така и во ноќните поставки. Додадете го тоа заедно со извонредните перформанси и траењето на батеријата, а Mi A2 е сон за супер евтина цена.

Зборувајќи за цени, цената на Mi A2 опадна повеќе од објавувањето на неговиот наследник, Mi A3. Доколку не сте опседнати со најновиот смартфон, ова ја прави Mi A2 извонредна вредност.

Иако навистина го сакаме телефонот, има некои недостатоци што Xiaomi мора да ги направи за да добие A2 ефтин како тоа. Хардверот е генерално добар, но разочарувачки е што непостоечкото складирање може да се прошири, NFC за Google Pay и приклучокот за слушалки. Во зависност од вашите желби / потреби, карактеристиките што се отстрануваат ќе бидат прекинувачи на договорот или воопшто не претставуваат проблем.

Про:

 • Чист индустриски дизајн
 • Неверојатна камера
 • Цврст изглед
 • Добар изглед

Конс:

 • Складирањето не може да се прошири
 • Не поддржува Google Pay
 • Нема приклучок за слушалки 3,5 мм
 • Нема некои американски LTE опсези

Најдобар поглед: Motorola One Vision

Првиот Motorola One е сигурен уред Android One кој ги прави основните работи добро, но од гледна точка на дизајнот не е многу интересен. Со Motorola One Vision, Motorola го задржува фокусот да ви даде телефон без глупости што може да стори сé што барате додека малку пизаз.

Без сомнение, највпечатливиот дел за „Визија“ е неговиот екран 21: 9. Тоа е многу потесен и повисок од повеќето мобилни телефони таму, што овозможува многу подобро кинематско искуство кога гледате филмови или играте игри. Исто така изгледа одлично со резолуција од 2520 × 1080.

Искуството со софтверот Android One на One Vision е исто толку чисто како порано, но исто така добивате неколку неверојатни прилагодени дополнувања на Motorola како Moto Display, двапати го ротирате телефонот за да ја отворите камерата и многу повеќе. Во однос на спецификациите, имате корист и од задната камера од 48 мегапиксели (MP), USB-C за полнење и 128 GB внатрешно складирање што може да се прошири до 512 GB.

Сепак, има малку улов. И покрај тоа што можете да купите Motorola One Vision во САД, не можете формално се продава тука, тоа значи две работи – 1) Ова ќе работи на АТ & Т и Т-Мобиле, но вашата LTE врска можеби нема да биде толку силна во руралните области или преполните згради. 2) Телефонот не доаѓа со гаранција.

Про:

 • Супер тесен екран 21: 9
 • Неверојатни софтверски карактеристики на Motorola
 • Задна камера од 48MP
 • USB-C

Конс:

 • Пластична конструкција
 • Камерата ах
 • Не ги поддржува сите американски LTE опсези

Најдобро за фотографија: Nokia 9 PureView

За многу луѓе, камерата е еден од најважните фактори при купување нов мобилен телефон. Додека сите телефони на оваа листа имаат повеќе од доволно камери да споделат работи на Твитер и Инстаграм, Nokia 9 PureView вреди да се види дали сакате да ја однесете вашата игра за фотографија на следното ниво.

Опремен со вкупно пет камери на задната страна, од кои три се посветени монохроматски сензори додека другите две сликаат слики во боја, Nokia 9 PureView успева да фати голем број на луди детали и податоци со секоја снимка што ќе ја земете. Режимот за автоматско фотографирање е во ред, но вистинската магија се случува кога рачно пукате / RAW. Ова е камера која бара малку повеќе работа од повеќето други телефони, но ако го искористите времето / напорот, можете да направите некои навистина убави фотографии.

Покрај искуството во камерата, Nokia 9 PureView претставува и голем OLED екран, блескав дизајн и неверојатни хаптики – нешто што е сè уште премногу ретко кај повеќето телефони со Android. Се надеваме дека го напојува поновиот чипсет Snapdragon 855, а не постариот 845, а сензорот за отпечатоци на екранот може да претставува проблем во задникот.

Меѓутоа, ако можете да ги игнорирате тие поплаки, Nokia 9 PureView е единствен мобилен телефон што може да вреди да се инвестира за некои луѓе.

Про:

 • Уникатен систем со пет фотоапарати
 • Многу рачни контролни фотографии
 • Шарен OLED дисплеј
 • Впечатлив дизајн на стакло
 • Добар хаптички повратна информација

Конс:

 • Сензор за отпечатоци во бавен приказ
 • Користење на сигурен процесор во 2018 година
 • Слаб звучник

Најдобри опции со ниска цена: Nokia 4.2

Не се негира дека Nokia 7.1 е фантастична технологија, но во исто време, ние исто така разбираме дека Nokia сепак може да биде премногу скапа за нов мобилен телефон. Доколку сакате да го одржите вашиот буџет помал, нашата главна препорака оди на Nokia 4.2.

Еден од најновите телефони Android One што доаѓа, Nokia 4.2 има сериозна вредност. Има 5,7 инчен екран со мала крило на солза, отклучување на лицето и дизајн на метал + стакло што изгледа и се чувствува исто толку добро како мобилниот телефон кој чини стотици долари повеќе.

Зборувајќи за својот дизајн, Nokia 4.2 има неколку неочекувани таленти што ги ископавме. Постои специјално копче за барање Асистент на Google, заедно со LED сијаличка за известување што го обвиткува копчето за вклучување. Колку е пријатно тоа?

Поточно, Nokia 4.2, исто така, спакува способен Snapdragon 439 процесор, 32 GB засили складирање (до 400 GB), сензор за отпечатоци и NFC за Google Pay. Екранот не е најостр на само 720p HD и постарата микро-USB порта смрди, но за цената, тешко е да се жалите премногу.

Про:

 • Издржлив и впечатлив дизајн
 • Копче за помошник на Google
 • Светло за известување
 • Капки за вода изрез
 • NFC чип за Google Pay
 • Двојна задна камера

Конс:

 • Резолуција на екранот од 720p
 • 32 GB внатрешно складирање
 • Микро USB

Најдобар дизајн: Xiaomi Mi A3

Следејќи го вонредниот Mi A2 од 2018 година, Xiaomi Mi A3 носи многу добар квалитет на табелата, особено во одделот за дизајн.

Mi A3 е направен од метал и стакло, со отпорен на гребење Corning Gorilla Glass 5 кој ги опфаќа предниот и задниот дел на телефонот. Целокупната компатибилност и резолуција изложена тука е на исто ниво на мобилен телефон што чини стотици долари повеќе. Во однос на бојата, белите и сините варијанти покажуваат промени во изгледот и текстурата во зависност од тоа како светлината околу нив ги погодува.

Во други области, Mi A3 има придобивки од исклучителен век на траење на батеријата, присуство на 3,5 милиметарски приклучок за слушалки и сигурна изведба на фотоапаратот.

Екранот од 720p е разочарување кога ќе се спореди со некои други телефони Android One на пазарот, но се додека можете да се справите со него (и сензор за отпечатоци од лош екран), Mi A3 дефинитивно вреди да се види.

Про:

 • Фантастичен дизајн
 • Долготрајна батерија
 • Има приклучок за слушалки
 • Сигурна камера

Конс:

 • Прикажи само 720p
 • Сензорот за отпечатоци на екранот е бавен

Најдобро во Индија: Нокиа 8.1

Конечно, да разговараме за Nokia 8.1. Ова е силна и згодна слушалка што ќе ја убиеме за да ја имаме, но како што стои, не можете да ја купите во Северна Америка. Меѓутоа, ако живеете во Индија, навистина ќе го третирате.

Nokia 8.1 е еден од најмоќните телефони во поставата на Nokia, во кој има спецификации како што се моќниот процесор Snapdragon 710, 4 GB или 6 GB RAM, 64 GB или 128 GB меморија, и импресивна батерија од 3.500 mAh. Исто така, вклучува USB-C за полнење, Bluetooth 5.0 и NFC ако сакате да користите Google Pay.

Ние сакаме на LCD екранот од 2280 × 1080 6,18 инчи на Nokia 8.1, но неговите големи облини изгледаат малку несоодветни во 2019. Исто така, за овие многу пари, подобро би било да се има официјален IP рејтинг за отпорност на вода.

Про:

 • Брзи, сигурни перформанси
 • Убав дизајн
 • Батеријата трае до два дена
 • Способна задна камера

Конс:

 • Големо ниво
 • Нема отпорност на вода

Поентата

Не можете да тргнете наопаку со еден од телефоните „Андроид Еден“ на оваа листа, но на крајот, тоа е Нокиа 7.1 е нашиот прв избор.

Имав можност да користам телефон минатата година, а она што најмногу ми се истакнуваше беше колку е добро направено. Нема ништо за дизајнот на Nokia 7.1 што го прави да се чувствува како слушалка од 349 американски долари, наместо тоа, се чувствува како многу поскап мејнстрим.

Кога ќе започнете да го користите вашиот телефон и ќе почнете да го цениме неговиот прекрасен изглед, долг век на траење на батеријата и одликите како NFC за Google Pay, целото искуство се обединува за да создаде вистински фантастичен телефон кој ќе трае наредните години.

Кредит – Тимот што работи на овој водич

О Маринг Isо е уредник на Централни вести за Android и сакал сè со екрани и процесори, бидејќи може да ги запомни. Тој зборува / пишува за Android во една или друга форма од 2012 година и честопати го прави тоа додека кампуваше во најблиската кафуле. Имате совет? Постигнете на Твитер @ JoeMaring1 или испратете е-пошта до [email protected]!

Можеме да добиеме провизија за набавки користејќи ја нашата врска. Учете повторно.