Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносен, затворен, водоотпорен и …

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносен, затворен, водоотпорен и ...

Додека вашиот паметен телефон или таблет може да има вграден звучник, овие треба да бидат резервирани само за повременото видео на YouTube или повик без раце. Вие не сакате да слушате музика преку нив ако сакате да ги правите вашите песни правда. Bluetooth звучниците се многу подобра алтернатива и одлична вест е дека има многу опции за да одговараат на различни буџети или потреби.

ПРОЧИТАЈТЕ СЛЕДНО: Нашиот избор на најдобри звучници за десктоп што ќе купат за игри и музика

Како да го купите најдобриот Bluetooth звучник за вас

Што е Bluetooth?

Bluetooth е стандард за безжична технологија што овозможува комуникација на кратки растојанија. Можеби се сеќавате на тоа од несигурни слушалки за слободни раце од изминативе години. Денес, Bluetooth технологијата претрпе неколку прегледи, е посигурна од кога било и е способна да носи доволно податоци за висококвалитетна музика. Како такви, Bluetooth звучниците се зголемија во популарноста.

Сите паметни телефони и таблети ќе имаат поддршка за Bluetooth, исто како и повеќето лаптопи. Инаку, ефтина Bluetooth USB разводна Bluetooth може да додаде поддршка. Ова ќе ви овозможи да го поврзете претпочитаниот извор на музика со вашиот Bluetooth звучник, без разлика дали тоа е CD во вашата лаптоп единица, локално зачувана MP3-датотека или музика пренесена од Интернет, како што е BBC Radio преку iPlayer или најнови песни на Spotify .

Кога станува збор за различни типови Bluetooth и кодекси, се плаќа да биде во потрага по поддршка за Bluetooth aptX. Кодексот aptX генерално поддржува само поскапи звучници за Bluetooth заради цената на лиценцата, но дозволува стриминг на повисок квалитет, што резултира со CD-квалитетни песни без губење детали.

Спарување уред со Bluetooth е лесно: само треба да го ставите звучникот во режимот за спарување (методот ќе се разликува од производителот, но генерално е очигледен) и потоа побарајте го звучникот на вашиот уред. Инаку, блиската комуникација со терен (NFC) може да ви овозможи да го спарите вашиот уред со звучник компатибилен со NFC со едноставно допирање на двајцата заедно, автоматизирање на целиот процес.

Фиксни или преносни?

Ако барате Bluetooth звучник што можете да го понесете со себе, ќе сакате оној со вградена батерија. Секој вреден звучник за Bluetooth генерално ќе трае повеќе од најмалку осум часа, а некои ќе се удвојат. Повеќето звучници ќе се наполнат преку микро-USB кабел, што е корисно бидејќи често може да се носи само со полнач за вашиот паметен телефон, таблет и звучник Bluetooth (освен ако не сте сопственик на “уред”). Одредени Bluetooth звучници не се дизајнирани да се движат, што значи дека тие се без батерии и наместо тоа мора да бидат поврзани со електричната мрежа. Она што овие недостаток на преносливост треба да го надоместат со побогат, поцелосен звук.

Силен и водоотпорен.

Bluetooth звучниците прават одлични придружници на одмор или на отворено. Може да најдете водоотпорни и цврсти модели кои се идеални за носење покрај базенот или на авантури на отворено, без да се грижите за оштетување. Засилените модели ќе имаат заштита од шок, така што повремено можат да се справат со фрлање или фрлање. Кога станува збор за отпорност на вода, не заборавајте да го проверите IPX рејтингот, бидејќи тоа ќе ви каже колку далеку можете да преживеете изложеност на вода. Некои водоотпорни модели ќе имаат IPX7, што значи дека можат да преживеат потопени во вода до 1 милион вода најмалку 30 минути. Помалку водоотпорни модели можат да бидат само со IPX4 оценети и затоа можат да се справат со прскање на вода.

Возачи на звучници

Бидејќи звучниците Bluetooth се разликуваат многу по големина, тие можат да имаат многу различен број на двигатели внатре. Најмалите звучници може да имаат само два возачи, но најголемите звучници може да имаат значително повеќе. Различни големини на контролори ќе ракуваат со различни опсези на фреквенција. Воуферот ќе се справи со пониските фреквенции, така што доколку сакате да одговорите на басот, побарајте звучник со посветен вуфер. Средните и твитеровите ќе се справат со средната и високата фреквенција, соодветно. Во однос на квалитетот на звукот, генерално е подобро да имате посветен двигател за секој опсег на фреквенција, наместо да имате помалку возачи што прават двојна должност.

Без раце

Многу Bluetooth звучници исто така ќе имаат вграден микрофон, што значи дека можете да ги користите за практични повици без раце. Ова значи дека тие можат да послужат со корисна двојна намена и генерално се подобра опција отколку да го користите звучникот на вашиот паметен телефон.


Избрана

Најдобар Bluetooth звучник 2019: преносен, затворен, водоотпорен и ефтин Bluetooth звучници 1 Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносен, затворен, водоотпорен и ефтин Bluetooth звучници 2 Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и ефтин Bluetooth звучници 3 Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и ефтин Bluetooth звучници 4 Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и економичен Bluetooth звучници 5


Најдобрите Bluetooth звучници за помалку од 30 фунти

Tribit XSound Go: најдобар ефтин звучник за Bluetooth

Цена кога се разгледува: £ 24 | Купете сега од Amazon

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и економичен Bluetooth звучници 6

За помалку од 30 фунти, Tribit XSound Go нуди неверојатна вредност за парите. Не само што звучи добро, туку е целосно водоотпорно со оценка IPX7, овозможувајќи му да се нурне до 30 минути на длабочина од 1м, а уште подобро, има неверојатен 24-часовен век на батеријата.

Сега, можеби не звучи рафинирано или контролирано како Creative Muvo 2c (подолу), ниту пак се вклопува во дланката на вашата рака, но XSound Go е лесен за носење. Копчињата на копчињата за физички медиуми на врвот го олеснуваат менувањето на песните и прилагодувањето на јачината на звукот. Може да пристапите и до Google Now или Siri.

Ако сакате повеќе бас и повисок Bluetooth звучник, сметајте го најскапиот во компанијата MaxSound Plusнаместо тоа

Клучни спецификации – Звучници: 2; RMS Излезна моќност: Непознато; Безжичен: Bluetooth 4.2; Димензии: 170 x 58 x 56 mm; Тежина: 390g


Creative Muvo 2c: најдобар Bluetooth звучник за помалку од 50

Цена кога се разгледува: £ 30 | Купете сега од Amazon

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и ефтин Bluetooth звучници 7

Овој мал звучник со дланка има големо влијание. Creative Muvo 2c тежи само 159 g и доаѓа во осум различни бои за да одговараат на вашиот стил. Сертифициран е за IP66, што го прави водоотпорен и непропустлив. Нема ниту недостаток на влезови: Можете да го користите звучникот преку Bluetooth, кабел 0,5 mm, 3-кабел, микроSD картичка (слотот е на страната на звучникот), и најдобро од сè, преку микро-USB кабел на USB со вашиот компјутер.

Неговиот квалитет на звукот е изненадувачки добар. Неговиот бас има контролиран слем, средниот ред звучи напред, а високиот дел има неверојатно ширење на горниот крај. Ако барате мал звучник со рачна големина, добијте го Muvo 2c. Алтернативно, ако барате целосно водоотпорна (IPX7) алтернатива, размислете за Creative Muvo Play. Сè уште е цврста опција, таа не ја нуди истата ниска цена како Muvo 2c.

Прочитајте го нашиот целосен преглед на Muvo 2c за повеќе детали

Клучни спецификации – Звучници: 1; RMS Излезна моќност: Непознато; Безжичен: Bluetooth 4.2; Димензии: 38 x 93 x 67 mm; Тежина: 159g


Клип JBL 2: Најдобар звучник за надворешни работи

Цена кога се разгледува: £ 30 | Купете сега од Аргос

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и економичен Bluetooth звучници 8

Клип 2 е мал, разноврсен, IPX7 водоотпорен Bluetooth звучник кој го користи вградениот карабинер за да го поврзе во торба. Направено е за на отворено бидејќи неговиот груб дизајн ви овозможува да го наплаќате каде и да одите. Во однос на поврзаноста, има Bluetooth 4.1 и 3,55 милиметарски помошен кабел за приклучување во не-безжичен извор.

Што се однесува до квалитетот на звукот, доволно е гласно да се слушне во мала просторија или кога велосипедирате со тоа што е прикачено на вашата чанта, едноставно не очекувајте дека ќе ја наполни дневната соба. Има топол потпис за звук, што значи дека нема да се натпреварува со допаѓањата на Muvo 2c (погоре), иако ќе биде доволно ако сакате некоја музика во одење.

Прочитајте го целиот преглед на клипот JBL 2 за повеќе детали

Купете сега од Аргос

Клучни спецификации – Звучници: 2; Излезна моќност RMS: 3W; Безжичен: Bluetooth 4.2; Димензии: 94 x 42 x 141 mm; Тежина: 184г


Најдобрите Bluetooth звучници под 50

Tronsmart Element T6 – достапен звучник со звук од 360 степени

Цена кога ќе се разгледаат: 37 £ | Купете сега од Amazon

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и економичен Bluetooth звучници 9

Tronsmart Element T6 е практичен, Bluetooth звучник пријателски за кампување. Неговиот стабилен дизајн значи дека може да се земе со вас на екскурзии. Со батерија од 5, 200 mAh, звучникот може да се користи до 15 часа без да се полни.

Неговите импресивни звучници од 360 степени произведуваат гласен и импресивен звук. Со номинална моќност од 25 W, звучникот може да биде многу гласен, што го прави совршен за забави во градината. Нејзиниот двигател на огнот произведува длабок, низок крај бас кој татне низ целата работна површина. Неговата способност да репродуцира тонови на сабвуфер е неверојатна. И, не е далеку зад неговиот среден или висок опсег, со релативно јасен, но вдлабнат звук.

Клучни спецификации – Звучници: 1; Излезна моќност на RMS: 25W; Безжичен: Bluetooth; Димензии: 75 x 75 x 195 mm; Тежина: 546,2 г.


Juice Duet: ултра-пренослив стерео звук

Цена кога ќе се разгледаат: 42 | Купете сега од Amazon

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и економичен Bluetooth звучници 10

Juice Duet доаѓа со две одделни единици кои работат заедно за репродукција на стерео звук. Секоја од овие ултрапортабилни единици располага со контролер од 3W и пасивен радијатор. Овие не се толку импресивни од здрава гледна точка како некои од неговите поевтини ривали, како што е Tribit XSound Go, што би го препорачале преку Juice Duet за својата аудио верност.

Сепак, ниту еден друг буџетски звучник со Bluetooth не нуди вистинско стерео искуство – дури работи повеќе од 10 метри, што е одлично. Звучниците се исто така оценети со IPX4, што значи дека тие ќе преживеат прскање и со вградени контроли на медиуми, можете да ги контролирате вашите медиуми.

Клучни спецификации – Звучници: 2; Излезна моќност RMS: 2 x 3W; Безжичен: Bluetooth; Димензии: 155 x 97 x 56 mm; Тежина: 305гр


Philips BT3900 EverPlay – тенок дизајн со големина на џеб

Цена кога ќе се разгледаат: 50 £ | Купете сега од Amazon

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и економичен Bluetooth звучници 11

Philips BT3900 EverPlay е фантастичен мал звучник кој има скоро исти димензии како голем паметен телефон. BT3900 може дури и да издржи потопување во вода до длабочина од 1 m до 30 минути. На 220g, исклучително е лесно да се носи. Неговата лента е исто така интелигентно дизајнирана бидејќи работи како USB на микро-USB кабел за полнење, што е генијално.

Неговиот 2-инчен контролер со целосен опсег и пасивниот радијатор нудат излез од 4W. Квалитетот на звукот е прилично тенок, со многу мало влијание на средниот бас и непостоечки одговор на субвуферот. Од страната на плус, мидиите и височините точно се репродуцираат.

Клучни спецификации – Звучници: 2; Излезна моќност RMS: 4W; Безжичен: Bluetooth; Димензии: 166 x 86 x 22 mm; Тежина: 220g


Tronsmart Force: Најдобро за помалку од 50 фунти

Цена кога ќе се разгледаат: 50 £ | Купете сега од Amazon

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и економичен Bluetooth звучници 12

Bluetooth звучникот на Tronsmart е плута. Со само 50 фунти, оваа силна мала единица успева да произведе до 40W моќност преку својата двојна поставка на контролерот. Сонично, изненадувачки е добро: Трите претходно поставени EQ-профили ви овозможуваат да го прилагодите звучникот на звучникот, особено во 3Д стерео режим, Force нуди неверојатна ширина и динамичност – тој целосно го трансформира звукот во нешто сосема специјално.

Звучникот може да нема најдобра контрола над басот или јачината на фреквенциите на средниот опсег, но во однос на неговата цена, тоа е сензационално. На друго место, звучникот обезбедува NFC за брзо спарување, вграден микрофон за повици, прифаќа microSD картичка и 3 -5 милиметарски помошен влез, е оценет IPX7, што значи дека ќе преживее и до 1м потопување, има стерео функција безжичен (TWS) кој ви овозможува да спарите две од овие во стерео и конечно има одлична батерија од 6, 600 mAh која трае до 15 часа, што кога ќе се исцрпи може да се полни преку својата модерна порта USB Type-C порта, фантастично.

Клучни спецификации – Звучници: 2; Излезна моќност RMS: 40W; Безжичен: Bluetooth; Димензии: 200 x 64 x 80 mm; Тежина: 989 г.


Најдобрите Bluetooth звучници под 100 фунти

Zenbre Z8Plus: неверојатно моќен и водоотпорен

Цена кога ќе се разгледаат: £ 70 | Купете сега од Amazon

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и економичен Bluetooth звучници 13

Zenbre Z8Plus е навистина импресивен по својата цена. Со само 70 фунти, овој Bluetooth звучник обезбедува 20W моќно аудио, е овластен IPX6, така што ќе ја преживее водата фрлена кон вас, има лента за преносливост, 20 часа траење на батеријата и може да се комбинира со друг Z8Plus да испорача вистинско стерео искуство.

Најимпресивен дел е можноста на звучникот да испорача одличен квалитет на звукот: басот се изговара, високиот дел се протега, звучната сцена од 360 степени е импресивна, а звучникот звучи смешно гласно без изобличување.

Меѓутоа, ако сакате уред кој е подостапен и не толку моќен, размислете да станете на слични цени звучникот на Sharp GX-BT280наместо тоа

Клучни спецификации – Звучници: 1; Излезна моќност RMS: 20W; Безжичен: Bluetooth; Димензии: 88 x 88 x 220 mm; Тежина: 1140g


Одблесок на звукот на звукот на Анкер: RGB диско светла

Цена кога ќе се разгледаат: £ 70 | Купете сега од Amazon

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и ефтин Bluetooth звучници 14

Барате говорник на партијата? Анкер можеше да го има токму она што ви треба. Soundcore Flare е звучник Bluetooth звук од 360 степени кој има главно светло за околно светло под главниот контролер. Светлината е управувана со ритам, што значи дека ќе одговори на музиката што ја играте, а тука можете да изберете и пет комбинации на бои.

Звучи добро исто така. Тоа е забавен звучник со многу баси, микро-звучни микрофон и убаво продолжение за висока употреба. Покрај звукот, тој е исто така IPX7 сертифициран и компатибилен со Alexa. Ако сакате нешто поголемо, посилно и со повеќе бас, се разгоре + (Постар брат на Ла Флер). Благодарение на додавањето на два контролори, тој нуди 25W моќност. Тој е одличен говорник, иако бонусот од 40 фунти може да обесхрабри некои луѓе.

Клучни спецификации – Звучници: 4; Излезна моќност RMS: не е откриена; Безжичен: Bluetooth 4.2; Димензии: 89 x 89 x 151,1 mm; Тежина: 531 г.


Крајно чудо од уши: Најдобар Bluetooth звучник под 100

Цена кога се разгледува: £ 90 | Купете сега од Amazon

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и економичен Bluetooth звучници 15

UE Wonderboom е мал, но моќен Bluetooth звучник кој може да наполни голема дневна соба со звук. Неговите светли бои и елегантен дизајн го прават тоа да се истакнува од другите звучници под 100 фунти на пазарот. UE Wonderboom е исто така сертифициран за IPX7, што значи дека ќе преживее потопен во длабочина од 1м 30 минути. Уште подобро, звучникот лебди.

Неговиот волумен, јасност и целокупниот квалитет на звукот е она што го прави овој звучник Bluetooth навистина посебен. Со јак звук од среден бас и одлична јасност на високи тонови, UE звучи спектакуларно. Ова е веројатно најдобриот звучник под 100 фунти што парите можат да го купат.

Прочитајте го нашиот целосен преглед на UE Wonderboom за повеќе детали

Клучни спецификации – Звучници: 4; Излезна моќност RMS: не е откриена; Безжичен: Bluetooth; Димензии: 93,5 х 93,5 х 101,9 мм; Тежина: 430g


Philips EverPlay BT7900: импресивен дизајн и звук

Цена кога се разгледува: £ 95 | Купете сега од Amazon

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и економичен Bluetooth звучници 16

Philips EverPlay BT7900 е импресивен звучник кој е исклучително гласен по својата големина. Звучникот е сертифициран за IP57 и IPX7, што значи дека е водоотпорен (1м до 30 минути), огноотпорен и е отпорен на прав.

Тоа е два 1 .5 во. И 7W нудат вкупно производство од 14W, што е доволно силно. Неговиот квалитет на звукот е извонредно добар, од неговиот бас одговор до неговите директни микробранови звуци и светли височини. BT7900 е импресивен во целиот фреквентен опсег и исто така има широка звучна звук. Ако барате нешто малку покомпактно, добијте го BT6900.

Клучни спецификации – Звучници: 2; Излезна моќност RMS: 14W; Безжичен: Bluetooth; Димензии: 210 x 72 x 71 mm; Тежина: 530g


Најдобрите Bluetooth звучници под 150 фунти

Крајна експлозија на уши – најдобриот преносен паметен звучник

Цена кога ќе се разгледаат: £ 109 | Купете сега од Amazon

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и економичен Bluetooth звучници 17

UE Blast е преносен Bluetooth звучник кој функционира како паметен звучник кога е поврзан на Wi-Fi мрежа. Експлозијата ја интегрира AmazonAlexa станува неверојатно разноврсна. Благодарение на неговата оценка IP67, можете дури и да го фрлите звучникот во базенот. Тоа е прилично уникатна карактеристика, бидејќи нема многу паметни звучници кои нудат паметен асистент и водоотпорен дизајн.

Што се однесува до перформансите, звучникот емитува гласен и забавен звук. Совршено е за градинарски забави или за вашата одлична просторија. Нема да бидете разочарани.

Прочитајте го целиот преглед на Ultimate Ears Blast за повеќе детали

Клучни спецификации – Звучници: 4; RMS Излезна моќност: Непознато; Безжичен: Wi-Fi и Bluetooth; Димензии: 188 x 68 x 68 mm; Тежина: 640g


Криејтив Омни: преносен звучник со повеќе простории

Цена кога ќе се разгледаат: 110 | | Купете сега од Amazon

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и ефтин Bluetooth звучници 18

Creative Omni е мулти-соба Wi-Fi звучник кој исто така се поврзува преку Bluetooth, слот за microSD картичка и помошен приклучок. Звучникот може да се спари со друг Омни за да обезбеди репродукција низ целиот дом. Неговиот преносен дизајн и неговата тежина од 460г, исто така, значат дека може лесно да се носат во градината или паркот.

Квалитетот на звукот е неверојатно импресивен. Со четворица возачи вградени во својата мала школка, Омни звучи фантастично во целиот опсег на фреквенција. Има огромен бас, раздвоени миди, светли височини и широка звучна звук.

Клучни спецификации – Звучници: 4; RMS Излезна моќност: Непознато; Безжичен: Bluetooth 4.2; Димензии: 200,8 x 71,1 x 68,5 мм; Тежина: 460g


Докин Д Фина: Неверојатни баси под 200 фунти

Цена кога се разгледува: £ 120 | Купете сега од Amazon

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и економичен Bluetooth звучници 19

Dockin D Fine има вкупна моќност од 50W. Како што се очекуваше, звучникот звучи смешно гласно. Како и да е, вистинската starвезда на шоуто е неговиот квалитет на звукот: Докин Д Фина е способен да репродуцира одличен звук, тропа многу над својата предложена цена.

Неговиот бас е раскошно проширен на фреквенциите на сабвуферот, додека средниот бас-слем има многу присуство. Средствата се прецизни и звук напред. Со високотонци во звучникот, високата височина се протега добро. Целокупната звучна сцена е исто така неверојатна.

На 2,6 килограми, тоа не е многу преносно, иако во пакетот ќе пронајдете возбудлив торба за носење мрежи, што се дуплира како лесен ранец. Со заштита од прав и заштита од сечење, моќна банка од 6, 600 mAh и цврст квалитет на градење, Dockin D Fine е, искрено, неверојатен звучник за Bluetooth.

Клучни спецификации – Звучници: 2; Излезна моќност RMS: 50W; Безжичен: Bluetooth 4.0; Димензии: 285 x 100 x 103 mm; Тежина: 2600g


Ultimate Boom Boom 3: Најдобар Bluetooth звучник за помалку од 150 фунти

Цена кога ќе се разгледаат: 130 | Купете сега од Johnон Луис

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и ефтин Bluetooth звучници 20

Најновиот бум за уши 3 е звучник Bluetooth-оценет со IP67, што значи дека е заштитен од вода и прашина. Но, бум 3 го носи на друго ниво: звучникот лебди на вода. Што се однесува до неговиот дизајн, тој го следи неговиот претходник, Бум. 2 Со тоа што има стилска ткаенина од мрежа, околу звучникот.

Сонично, бум 3 има топол звучен потпис, што го прави идеален за мејнстрим музика. Произведува одличен удар со среден бас, додека репродуцира забавен звук од среден опсег. Уште подобро, звучникот има звук од 360 степени што навистина исполнува просторија. Ако барате лебдечки, водоотпорен звучник Bluetooth кој урива стил за помалку од 150 фунти, ова е местото.

Прочитајте го целиот преглед на Ultimate Ears Boom 3 за повеќе детали

Купете сега од Johnон Луис

Клучни спецификации – Звучници: 4; Излезна моќност RMS: не е откриена; Безжичен: Bluetooth (SBC); Димензии: 73 x 73 x 184 mm; Тежина: 608г


Denon Envaya DSB-250BT: преносливост со бас

Цена кога ќе се разгледаат: 130 | Купете сега од Amazon

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и економичен Bluetooth звучници 21

Denon Envaya DSB-250BT е многу сличен на UE Boom 3 (погоре), но овој посебен звучник нуди исклучителна репродукција на бас. Нејзиното изразено присуство на бас во средна близина е комбинирано со импресивно продолжување на субвуферот за да се овозможи бас звук. Патеките се исто така импресивни: одлична прецизност која овозможува многу емоции.

Покрај неговите Sonic карактеристики, Envaya е исто така разноврсна: ќе преживее целосен нуркање 30 минути на длабочина од 1м; Поддржува најновиот кодек со Bluetooth aptX за одличен безжичен пренос; Може да одговорите на повиците благодарение на вградените микрофони; И ако имате iPhone, можете да го активирате Сири, личниот асистент. Звучникот Денон не може да лебди, но звучно е најдобрата алтернатива во однос на бум 3.

Клучни спецификации – Звучници: 2; Излезна моќност RMS: не е откриена; Безжичен: Bluetooth (aptX); Димензии: 77 x 74 x 209 mm; Тежина: 750гр


KitSound Slam XL: звучник на партијата

Цена кога ќе се разгледаат: 130 | Купете сега од Amazon

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и економичен Bluetooth звучници 22

Ако барате говорник за забави и не ви пречи огромен звучник со обоени LED диоди, па дури и стромисти што можат да се активираат со копче, тогаш Slam XL е вашиот совршен натпревар. Овој преголем звучник има два 5-инчни драјвери со целосен опсег кои испорачуваат гласен и моќен звук, додека LED светилките можат да се прилагодат преку претходно назначените копчиња на горниот дел од уредот.

Звук, не е најточен звучник – страда од вдлабнатина средно и троно. Како и да е, со 100W моќност на располагање, ќе ја потресе куќата. На крајот на краиштата, ако сакате нешто гласно, разнобојно и не сакате да потрошите богатство, KitSound Slam XL е начинот да се оди.

Клучни спецификации – Звучници: 2; Излезна моќност RMS: 100W; Безжичен: Bluetooth; Димензии: 473 x 252 x 189 mm; Тежина: 4800g


Најдобрите Bluetooth звучници под 250 фунти

Creative iRoar Go: повеќенаменски звучник

Цена кога ќе се разгледаат: £ 160 | Купете сега од Amazon

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и економичен Bluetooth звучници 23

Creative iRoar Go е звучник Bluetooth за сè. Има голем број на карактеристики што го прават еден од најсеопфатните преносни звучници на пазарот: има оценка IPX6, импресивен звук, преносен дизајн и нема недостаток на опции за поврзување.

Се поврзува преку Bluetooth, NFC, микро-USB (за компјутер, Mac и PS4) и слот за microSD картички, како и влез и излез од 3,5 mmек. Тоа е неверојатно импресивно. Мудро за перформанси, iRoar Go испорачува моќен бас-удар и прецизни мида.

Клучни спецификации – Звучници: 5; RMS Излезна моќност: Непознато; Безжичен: Bluetooth 4.2; Димензии: 192 x 54 x 97 mm; Тежина: 810g


Аудио про Адон Т3: убава ретро-изглед

Цена кога се разгледува: £ 165 | Купете сега од Amazon

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и ефтин звучници за Bluetooth 24

Ако ви се допаѓаат вашите звучници со малку карактер и визуелен интерес, можеби ви се допаѓа Audio Pro Addon T3. Тоа е разумно голем, што ве тера да мислите дека тој би можел да биде звучен звучник, но има и вградена батерија. Иако можеби нема да го извадите во движење, носењето сè до крајот на градината за следната скара е секако можност со својата удобна и привлечна рачка.

Прочитајте го нашиот целосен преглед на Аудио Pro Адон Т3 за повеќе детали

Клучни спецификации – Звучници: 3; Излезна моќност на RMS: 25W; Безжичен: Bluetooth 4.0 (SBC); Димензии: 215 x 135 x 115 mm; Тежина: 2000гр


Loewe Klang M1: преносен, моќен и елегантен.

Цена кога е разгледана: 169 фунти Купете сега од HiFi Gear

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и економичен Bluetooth звучници 25

Ако баравте стилски и преносен Bluetooth звучник, Klang M1 може да биде вашиот партнер на небото. Овој звучник со мали димензии е лесен за носење и има одлични звучни можности за исполнување на просторијата – има добар удар од среден бас, импресивно ширење на високи тонови и одлично одделување на инструменти, што го прави пријатен звучник слушам музика.

Купете сега од HiFi Gear

Клучни спецификации – Звучници: 4; RMS Излезна моќност: Непознато; Безжичен: Bluetooth; Димензии: 133 x 63 x 23 mm; Тежина: 325гр


Крајна уши Megaboom 3: Најдобар Bluetooth звучник под 200 £

Цена кога ќе се разгледаат: £ 170 | Купете сега од Johnон Луис

Најдобар Bluetooth звучник 2019: Преносни, затворен, водоотпорен и економичен Bluetooth звучници 26

Megaboom 3 го заменува оригиналниот Megaboom и е постариот брат на Boom 3 (наведен погоре). Ги пренесува истите карактеристики на дизајнот, вклучително и неговата способност да лебди на вода додека играте музика – тој е оценет со IP67, така што може да се потопи и 30 минути на длабочина од 1м.

Кога станува збор за квалитетот на звукот, Megaboom 3 го надополнува Boom 3 на многу начини. Има подобар одговор на бас и посветла височина за подигнување. Со своите карактеристики за дизајн, звучни можности и лебдечки способности, Megaboom 3 е најдобриот Bluetooth звучник за помалку од 200 фунти.

Прочитајте го целиот преглед на Megaboom Ultimate Ears 3 за повеќе детали

Купете сега од Johnон Луис

Especificaciones clave – Altavoces: 4; Potencia de salida RMS: no divulgada; Inalámbrico: Bluetooth (SBC); Dimensiones: 87 x 87 x 225 mm; Peso: 925g


JBL Link 20: el mejor orador con Google Assistant

Precio cuando se revisa: £ 179 | Comprar ahora de Currys

El mejor altavoz Bluetooth 2019: altavoces Bluetooth portátiles, interiores, impermeables y económicos 27

El JBL Link 20 es un altavoz resistente a la intemperie bastante grande pero portátil con Google Assistant incorporado. Si lo ha emparejado con su teléfono, podrá interactuar con el altavoz con su voz. Otro aspecto clave es su clasificación IPX7, que lo hace adecuado para la piscina: sobrevivirá 30 minutos a una profundidad de 1 m.

En cuanto a su calidad de sonido, el Link 20 presenta dos controladores de rango completo de 10 W y 50 mm. El altavoz puede ir muy alto y no sufrirá ninguna distorsión. Tiene una firma de sonido en forma de V, así que no esperes los medios más claros o una gran extensión en el extremo superior.

Lea nuestra revisión completa de JBL Link 20 para más detalles

Comprar ahora de Currys

Especificaciones clave – Altavoces: 2; Potencia de salida RMS: 20W (2 x 10W); Inalámbrico: Wi-Fi, Bluetooth 4.2; Dimensiones: 93 x 93 x 218 mm; Peso: 950g


Bose SoundLink Revolve: increíble sonido de 360 ​​grados

Precio cuando se revisa: £ 200 | Compre ahora de Amazon

El mejor altavoz Bluetooth 2019: altavoces Bluetooth portátiles, interiores, impermeables y económicos 28

El Bose SoundLink Revolve es un altavoz Bluetooth pequeño y portátil que tiene un sonido impresionante de 360 ​​grados. Tiene un controlador potente que también llenará una habitación de tamaño mediano. Su calidad de sonido es impresionante, con su único controlador de rango completo que ofrece un sonido cálido. Incluso tiene un truco bajo la manga, ya que Bose usa un inteligente algoritmo de ecualización adaptativo de volumen, que mantiene una fuerte respuesta de graves sin importar el volumen.

El botón multifunción del altavoz también funciona con dispositivos Android e iOS para activar cualquiera Google Assistant o Siri respectivamente. El altavoz también es resistente al agua IPX4.

Lea nuestra revisión completa de Bose SoundLink Revolve para más detalles

Especificaciones clave – Altavoces: 1; Potencia de salida RMS: Desconocida; Inalámbrico: Bluetooth 4.0; Dimensiones: 82 x 82 x 152 mm; Peso: 660g


Esfera Tibo 2: Sonido multisala y potente

Precio cuando se revisa: £ 200 | Compre ahora de Amazon

El mejor altavoz Bluetooth 2019: altavoces Bluetooth portátiles, interiores, impermeables y económicos 29

La esfera 2 es un altavoz elegante que recuerda al Audio Pro Addon T3. Lleva la misma configuración de altavoz y tiene un diseño similar. Sin embargo, el altavoz Tibo tiene la ventaja, ya que se puede combinar con otro altavoz Sphere para crear una configuración de varias habitaciones (a través de la aplicación Tibo).

El altavoz tiene un diseño hermoso y, con sus botones convenientemente ubicados, puede cambiar rápidamente entre modos e incluso tener cinco estaciones de radio preasignadas a su disposición. Funciona con baterías y se puede usar mientras está enchufado a la red eléctrica. Tampoco suena mal: es preciso en todo el rango de frecuencia y tiene un sonido impresionante. Si quieres algo un poco más poderoso, considera el un poco más caro Esfera Tibo 4en su lugar

Especificaciones clave – Altavoces: 3; Potencia de salida RMS: 30W; Inalámbrico: Bluetooth y Wi-Fi; Dimensiones: 256 x 125 x 155 mm; Peso: 2450g


B&O Play Beoplay A1: pequeño, portátil y elegante

Precio cuando se revisa: £ 200 | Compre ahora de Amazon

El mejor altavoz Bluetooth 2019: altavoces Bluetooth portátiles, interiores, impermeables y económicos 30

El B&O Play Beoplay A1 combina un diseño magnífico con una calidad de sonido maravillosa. La construcción de aluminio y la correa de transporte de cuero hacen del A1 un altavoz Bluetooth sin duda elegante y premium, y el micrófono incluido significa que es un gran altavoz de conferencia. El sonido se dirige hacia arriba, lo que significa que se dispersa en todas las direcciones. Si tiene un teléfono inteligente que se carga a través de USB-C, le alegrará ver que el A1 también usa la conexión USB-C para cargar.

Lea nuestra revisión completa de B&O Play Beoplay A1 para más detalles

Especificaciones clave – Altavoces: 2; Potencia de salida RMS: 30W; Inalámbrico: Bluetooth 4.2 (SBC); Dimensiones: 133 x 133 x 48 mm; Peso: 600g


JBL Xtreme 2: Graves potentes e impermeables

Precio cuando se revisa: £ 235 | Comprar ahora de Currys

El mejor altavoz Bluetooth 2019: altavoces Bluetooth portátiles, interiores, impermeables y económicos 31

El JBL Xtreme 2 es un altavoz Bluetooth resistente a la intemperie (IPX7) y portátil que cuenta con increíbles cualidades sonoras. Diseñado para llevar sobre la marcha con una correa de mano, el Xtreme 2 es perfecto para llevarlo contigo, sin importar a dónde vayas.

La calidad del sonido es impresionante: es fuerte, clara y proporciona una firma de sonido divertida, por lo que es ideal para todos los géneros musicales. El Xtreme 2 combina fuertes características sonoras con un diseño resistente y es el mejor altavoz Bluetooth por menos de £ 250.

Lea nuestro JBL Xtreme completo 2 revisar para más detalles

Especificaciones clave – Altavoces: 6; Potencia de salida RMS: 40W; Inalámbrico: Bluetooth; Dimensiones: 288 x 136 x 132 mm; Peso: 2390g


Los mejores altavoces Bluetooth de menos de £ 500

Marshall Kilburn II: el mejor orador de aspecto vintage

Precio cuando se revisa: £ 269 | Compre ahora de Amazon

El mejor altavoz Bluetooth 2019: altavoces Bluetooth portátiles, interiores, impermeables y económicos 32

Marshall es conocido por sus amplificadores de guitarra y el altavoz portátil Kilburn II encapsula todo lo que hay que amar de la compañía. Diseñado como un amplificador, el altavoz Bluetooth tiene una elegante rejilla de altavoz frontal, botones de volumen y el clásico logotipo de Marshall abofeteado en el frente.

Su calidad de sonido también recuerda a un amplificador carnoso. Está lejos de ser analítico: hay una firma de sonido cálida, con un destacado slam de graves medios y medios empotrados. Sin embargo, si está buscando algo similar, no tan ruidoso, el Stockwell II es una alternativa más portátil y liviana. Este último cuesta £ 220, así que, a menos que tenga poco espacio, le recomendamos el Kilburn II.

Lea nuestra revisión Marshall Kilburn II para más detalles

Especificaciones clave – Altavoces: 3; Potencia de salida RMS: no divulgada; Inalámbrico: Bluetooth 5.0 (aptX); Dimensiones: 243 x 162 x 140 mm; Peso: 2500g


Ultimate Ears Megablast: el altavoz inteligente más versátil

Precio cuando se revisa: £ 270 | Compre ahora de Amazon

El mejor altavoz Bluetooth 2019: altavoces Bluetooth portátiles, interiores, impermeables y económicos 33

El Megablast es un excelente altavoz inteligente con tecnología Bluetooth incorporada. Al igual que Wonderboom y Blast, el Megablast puede ser usado por la piscina. Cuenta con cuatro potentes controladores que son extremadamente fuertes sin distorsionarse. Con una respuesta de medios graves muy fuerte y una energía de agudos enérgica, el Megablast tiene una firma de sonido cálida y divertida.

Si está buscando un altavoz Bluetooth grande, potente y portátil con Amazon Alexa incorporado, eso es todo.

Lea nuestra revisión de Ultimate Ear Megablast para más detalles

Especificaciones clave – Altavoces: 4; Potencia de salida RMS: Desconocida; Inalámbrico: Wi-Fi, Bluetooth; Dimensiones: 237 x 88 x 88 mm; Peso: 1190g


Libratone Zipp 2: El altavoz inteligente con mejor sonido

Precio cuando se revisa: £ 279 | Compre ahora de Amazon

El mejor altavoz Bluetooth 2019: altavoces Bluetooth portátiles, interiores, impermeables y económicos 34

The Libratone Zipp 2 ofrece mucha potencia: llenará una gran sala de estar. Sus características de calidad de sonido son impresionantes en todo el rango de frecuencia: tiene graves pronunciados y una respuesta de agudos detallada. En cuanto a la conectividad, es compatible con una conexión por cable e inalámbrica, con Wi-Fi y Bluetooth a su disposición. Amazon Alexa, Spotify Connect y AirPlay 2 también están integrados, lo que lo convierte en un altavoz Bluetooth extremadamente versátil y versátil.

Lea nuestro Zipp completo de Libratone 2 revisar para más detalles

Especificaciones clave – Altavoces: 4; Potencia de salida RMS: Desconocida; Inalámbrico: Bluetooth; Dimensiones: 122 x 122 x 261 mm; Peso: 1200g


Dali Katch: un altavoz portátil, elegante y mediocéntrico

Precio cuando se revisa: £ 325 | Compre ahora de Amazon

El mejor altavoz Bluetooth 2019: altavoces Bluetooth portátiles, interiores, impermeables y económicos 35

El Dali Katch es un increíble altavoz Bluetooth que suena tan bien como parece. Gracias a sus controladores finamente sintonizados, el altavoz reproduce algunas de las frecuencias de gama media y alta más impresionantes que jamás hayamos escuchado de un altavoz no conectado a la red.

También se vuelve ridículamente ruidoso y no se corta ni distorsiona al máximo volumen, lo cual es ideal si quieres disfrutar de la música en el jardín. Con pintura metálica, bordes biselados y una correa extensible para el bolso, el Dali Katch es impresionante a la vista.

Lea nuestra revisión completa de Dali Katch para más detalles

Especificaciones clave – Altavoces: 6; Potencia de salida RMS: 2 x 25W; Inalámbrico: Bluetooth 4.0 aptX; Dimensions: 268.5 x 47 x 138mm; Weight: 1,100g


JBL Boombox: The best Bluetooth speaker for bass

Price when reviewed: £400 | Buy now from Currys

El mejor altavoz Bluetooth 2019: altavoces Bluetooth portátiles, interiores, impermeables y económicos 36

The JBL Boombox is the epitome of cool. It combines that retro boombox design with an elegant, modern-day twist. It’s big, loud and even has IPX7 waterproofing. That means you can bust out your moves by the pool, or have it sit by the dancefloor while it blasts plenty of bass towards you.

In terms of its sonic qualities, the JBL Boombox very much appeals to bass-getters. It’s not particularly suited for those who want to listen to a Mozart concerto. If you want something cool with some serious bass-in-your-face sound, this is it.

Read our full JBL Boombox review for details

Buy now from Currys

Key specs – Speakers: 4; RMS power output: 60W; Wireless: Bluetooth; Dimensions: 495 x 254.5 x 195.5mm; Weight: 5,250g


Orbitsound Dock E30: Beautiful wooden design and superb sound quality

Price when reviewed: £400 | Buy now from Orbitsound

El mejor altavoz Bluetooth 2019: altavoces Bluetooth portátiles, interiores, impermeables y económicos 37

los Orbitsound Dock E30 is a versatile Wi-Fi and Bluetooth-enabled speaker. You can charge your smartphone through it too, as it has a front-facing USB-C port and a Qi wireless charging pad at the top.

The E30 features six drivers, which combine to deliver an excellent sound: the bass rumbles and is precise; the mids are forward- and accurate-sounding; the highs extend well and provide plenty of sparkle at the top end. Its most impressive trait is its wide and deep soundstage, while instrument separation is also incredible. The E30 has no trouble filling an entire room.

Buy now from Orbitsound

Key specs – Speakers: 6; RMS power output: Unknown; Wireless: Bluetooth (aptX), Wi-Fi; Dimensions: 291 x 150 x 114mm; Weight: 4,000g


Studio19 Solo E500X-EQ: An excellent speaker for the home

Price when reviewed: £400 | Buy now from Amazon

El mejor altavoz Bluetooth 2019: altavoces Bluetooth portátiles, interiores, impermeables y económicos 38

Studio19’s Solo E500X-EQ is a unique-looking Bluetooth speaker. Starting with its shape and size, the speaker is a floor standing unit that looks absolutely amazing. It’s made out of a solid aluminium shell with a speaker grille that’s located at the very top. It even has a soft white LED at its base, which makes the speaker look stunning under low-light conditions (if you find it distracting, it can be turned off).

Its design isn’t the only thing that stands out – the three-band EQ on the top of the speaker is also rather unique. Here, the Solo E500X-EQ has bass, middle, and treble level sliders, allowing you to set the speaker’s frequency manually.

As for the sound quality, it isn’t as refined as the Orbitsound Dock E30, but it certainly packs a punch. Its low-end rumble is wonderful, the highs extend well and its 360-degree sound fills an entire room.

Key specs – Speakers: 3; RMS power output: 200W; Wireless: Bluetooth 4.2; Dimensions: 143 x 143 x 602mm; Weight: 3,200g


Best Bluetooth speakers: Money no object

Naim Mu-so Qb: Compact design and stunning sound quality

Price when reviewed: £599 | Buy now from Amazon

El mejor altavoz Bluetooth 2019: altavoces Bluetooth portátiles, interiores, impermeables y económicos 39

The Mu-so Qb is a small-sized cube speaker that delivers serious power and style. Housed inside its metal shell are five drivers and two passive radiators. These deliver an impressive 300W of power, which is enough to fill a large living room. It’s not just loud, but its sound quality is also very impressive. Expect a punchy bass, a balanced mid-range and excellent treble energy. If you’re tight on space and want an incredibly versatile and great sounding Bluetooth speaker, this is it.

Read our full Naim Mu-so Qb review for details

Key specs – Speakers: 7; RMS power output: 300W; Wireless: Wi-Fi, AirPlay 2, Bluetooth aptX; Dimensions: 285 x 285 x 290mm; Weight: 5,600g


Naim Mu-so: Incredible sound and style

Price when reviewed: £995 | Buy now from John Lewis

El mejor altavoz Bluetooth 2019: altavoces Bluetooth portátiles, interiores, impermeables y económicos 40

If you’re looking for a premium-looking Bluetooth speaker that delivers incredible sound, this is it. Naim Audio, the British hi-fi manufacturer, has created one of the most stylish speakers we’ve ever seen.

But, it’s not just about the looks – it sounds fantastic, too. With six custom-designed drivers and its 450W amplifier, this speaker sets the benchmark for wireless speakers. The only caveat is its price. It’s incredibly expensive, but if you want the best of the best, this is the price you’ll have to pay. If you’ve got an unlimited budget, you might want to consider the Mu-so for Betley instead. It houses the same sonic qualities and feature set but has a slighlty more alluring design, instead.

Read our full Naim Mu-so for Bentley review for details

Buy now from John Lewis

Key specs – Speakers: 6; RMS power output: 450W; Wireless: Bluetooth aptX; Dimensions: 628 x 256 x 122mm; Weight: 13,000g


Escape P9: The best outdoor speaker

Price when reviewed: £999 | Buy now from Escape Speakers

El mejor altavoz Bluetooth 2019: altavoces Bluetooth portátiles, interiores, impermeables y económicos 41

There are many that advertise themselves as outdoor speakers but none are in the same league as the Escape P9. This sensational Bluetooth speaker is not only aesthetically pleasing to the eyes but it also sounds incredible. With the higher-quality aptX codec at its disposal, the P9 delivers an unbelievable accuracy throughout the frequency range, notably in the sub- and mid-bass tones where this speaker completely trumps the pack. But, that’s not all, it doesn’t distort at max volume – and boy, does it go loud. Think Notting Hill Carnival, outdoor festivals and very, very large garden parties – this has you covered.

Elsewhere, the speaker has an app, which allows you to tweak the EQ settings and utilise the integrated music services. There’s a USB and 3.5mm auxiliary jack for wired connections; a kettle plug to charge the LiFePo4 battery, which lasts 8hrs on a single charge. Last but certainly not least, it’s IPX4-certified so it’ll survive the rain.

Read our full Escape P9 review for details

Buy now from Escape Speakers

Key specs – Speakers: 5; RMS power output: 100W; Wireless: Bluetooth aptX; Dimensions: 293 x 293 x 731mm; Weight: 12,300g