Најдобра стратешка игра во реално време за компјутер

Game strategi real-time terbaik untuk PC 1

Иако видео-игри со стратегија во реално време се достапни на конзоли, овој жанр е многу популарен на компјутер. Има нешто во врска со комбинациите на тастатура + глувче што го прави компјутерското играње толку удобно тука. Иако овој жанр не е она што ви се допаѓа, како што се партнери FPS, TPS и MMORPG, добрите игри со стратегија се фокусираат на квалитетот и карактеристиките што се планирани и извршени правилно.

Аспектот RTS на компјутерските игри се протега повеќе од две децении, така што на оваа листа ќе бидат прикажани неколку класични наслови на сите времиња, како и понови наслови. Ова се некои од најдобрите видео игри на РТС на сите времиња.

Предупредување за црвено C&C 2

Ужасни и ефтини перформанси. Најосновната заговор. Америка и Русија. Иако повеќето класици на Вествуд се фантастични, серијата игра Command & Conquer е моментален класик по првичното издание во 2000 година. Фракциите можат да бидат најдобриот дел од играта: тие се многу разновидни и различни, секоја од нив успешно носи многу различен стил на игра до табела.

Секако, кул кампањи и сцени (забавно за разлика од вулгарно), многу кул единици (особено во експанзијата на Yuri’s Revenge) и импресивните и балансирани мапи се дополнителни фактори кои ја прават оваа игра навистина класична.

C&C 3: војна во Тибериум

Иако ова нуди игра на атмосфера слично на Red Alert 2, двете наслови на Command & Conquer не се воопшто. C&C 3 е поставен во иднина, каде Тибириум, многу моќен ресурс, почнува да влијае на екосистемот на Земјата. И покрај тоа што приказната е добро осмислена и навистина забавна, играта тука ја прави оваа игра навистина импресивна.

Имате три фракции (ГДИ, Братство на Нод и Скрин), од кои секоја има свои кампањи, но што е уште поважно, секоја е многу избалансирана, со што влегувањето во мултиплеер е забавно. Покрај тоа, оваа игра нуди фантастични анимации и неверојатна графика засега (2007), како и совршена оптимизација.

Рим: тотална војна

Сега, ако сте вклучени во макро и микро управување и сте биле гејмер во 2004 година, можеби ќе се сетите кога беше објавен. Сместено во антички Рим, влезот во популарната серија Total War нуди фантастични опции за управување во текот на овој дел од светската мапа на играта, плус неверојатна и реална тактика и механизми за бојно поле во прикажување на борбената мапа.

Можете да управувате со сè, од храна, даноци, одржување на населени места до трупи, диви племиња и индивидуални генерали. На мапата за битки, вие сте реално одговорни за целата своја армија, никогаш порано не видена. Рим: Тоталната војна е класичен РТС кој успеа да донесе целосно ново ниво на реализам во светот на стратегиските игри.

Total War: Warhammer II

Серијалот Total War, и досега, е многу популарна во светот на игри. Оваа игра беше објавена на крајот на 2017 година и успеа да донесе многу работи во механиката на игри Total War кои беа добро осмислени и познати. Дури и ако не сте fanубител на Ворхамер, светот на фантазиите на работилницата за игри, ви гарантираме дека ќе уживате во оваа игра ако сакате добар RTS.

Оваа игра работи слично на Рим: Тотална војна (и сите други игри со вкупна војна), но и покрај тоа што основите се исти, таа носи многу нови работи на табелата. Четирите достапни фракции се нечовечки раси. Оваа игра ви овозможува да користите магија и да истражите фантастично знаење од Ворамхер.

Тотален воин потопло II

Друштво на хероите

Оваа игра е вистински напредок во жанрот за стратегија РТС. Никогаш порано немавте извонредна графика поврзана со фантастично АИ, пребарување на патеки и тактики да ги усогласите насловите толку непречено. Компанијата на хероите е РТС во вистинска смисла, основана во Втората светска војна со поинтересна и изненадувачка кампања која е брилијантна и мултиплеер. Дури и ако го играте сега, скоро 13 години по првичното објавување, сепак ќе бидете повеќе од задоволни со графика и физика.

Пешадиски единици, тенкови, воздушна поддршка, снајперисти, сите овие единици се многу избалансирани со околината. Секој дета detail што се разгледува, на пример, заземањето куќа му дава на вашата пешадија исклучителна заштита, но ја изложува на пламеници. Оваа игра може да биде наслов на стратегија во реално време, но РТС никогаш не е премногу за тактиките, во комбинација со вистински стратегии.

Светот во конфликт

Што ако Русија реши да ги нападне Соединетите држави, во последен момент од Студената војна? Светот во конфликт е стратешка игра во реално време создадена во 1989 година, која го истражува ова точно сценарио. Кампањата за единствен играч ве става во позиција командант на американските сили кои се обидуваат да ја пренасочат и бранат својата татковина од советските напаѓачи. Оваа приказна е навистина кул, засилена со графика, анимација и грозен реализам од бојното поле што беше уништено од бомби.

Но, тоа е стилот на игра што е единствен и фокусиран низ бојното поле што навистина ја прави оваа титула да се истакне. Светот во конфликт го заменува „изградениот“ аспект на играта (градежни фабрики кои градат единици) со погледи на единици. Секоја нова единица што ја барате е испратена до вас по воздушен пат.

Чесно спомнување

Theанрот РТС можеби не е премногу популарен во моментов, но не му недостасува фантастичен наслов. Еве неколку одлични игри во реално време стратегија што не функционираат, но вреди да се пробате.

  1. Грев на Сонцето – Овој фантастичен РТС го внесува жанрот во вселената. Иако тој не е првиот што ја користи оваа идеја, некои тврдат дека оваа игра е најдобра.
  2. Warhammer 40,000: Dawn of War II – Не се мешајте со Total War: Warhammer II, оваа игра има повеќе заедничко со компанијата на хероите отколку со ратите на Total War. Всушност, тој го користи истиот мотор и го разви и Relic Entertainment.
  3. Warcraft 3 – Ова може да биде најдобрата игра на списокот. Сепак, аспектот „стратегија“ не е најпопуларен. Warcraft 3 се користи за многу режими на игра, како што се оригиналните DotA и D-Day.

Која е вашата омилена игра на списокот? Дали најде еден од овие разочарувачки? Известете ги во коментарите и додадете неколку наслови што можеме да ги заборавиме.