Најкул автомобил на Саемот за автомобили во Франкфурт

ЕВ, како што се Porsche Taycan и Mercedes-Benz EQC доминираат на IAA, а тоа е на Саемот за автомобили во Франкфурт, иако егзотичните како Lamborghini Sian покажуваат дека супер автомобилите со бензин не се мртви. Еве неколку од најинтересните деби. PCMag ги разгледува производите самостојно, но можеме да добиеме придружни комисии од купување на врските на оваа страница. Услови на употреба

Повеќето големи шоуа за автомобили се одвиваат под еден покрив, но рекордната двегодишна ИАА, ака на Саемот за автомобили во Франкфурт, е распространета низ десетина или толку големи „хали“. Германските производители на автомобили како Мерцедес-Бенз и Фолксваген и разни брендови имаат дури и специјални згради за да ги покажат своите најнови возила.

Но, годинашната ИАА се чувствува помала и помирна од претходните години, поради невремето на совршени предизвици во автомобилската индустрија, како што е американската трговска војна, „Брексит“, тоне продажба во Кина и појавата на алтернативни форми на лична мобилност и наклонетост. технологија.

Овој последен фактор е во главите на директори на автомобили и во дисплеите на производители на автомобили, како што се ЕВ, како што се Порше Тајчан и Мерцедес-Бенц EQC доминираат во дебитантскиот список, иако егзотичните како Ламборгини Сијан покажуваат дека супер-моторите со бензин не се мртви.

Покажи како: Страна на една страница

 • Ауди АИтраил

  Ауди АИ: Отпечаток

  Ауди секогаш открива шоу-шопир на ИАА, а концептот на АИ: Трага не разочара. И не само затоа што може да распореди стадо беспилотни летала за да испрати видео-слики од тоа што е пред кабината и да го осветли патот кога се надвор од патот. АИ: Патеката работи на четири електрични мотори, по еден на секое тркало, напојувано од батерии со опсег од повеќе од 300 милји. Има автономија на Ниво 4 за возење по пат и надвор од патот Ниво 3, така што пилотите можат да уживаат во погледот како патник.

 • Концепт БМВ 4

  Концепт БМВ 4

  BMW концепт 4 привлекува големо внимание, претежно за големата марка на марки на „бубрезите“ на BMW што го прави да изгледа како тенок купе што има големи заби. Додека видовме супер-голема решетка на концепти како што се кросоверот iNEXT и iVision Dynamics, со навалена хауба и брз заден крај, остатокот од Concept 4 изгледа како помал препејтер од новата 8 серија. Од BMW соопштија дека Концепт 4 е „новото лице на поставата од 4 серии“, што значи дека моделот на производство веројатно ќе ја одржи таа луда решетка.

 • Битон М-Бајт

  Битон М-Бајт

  Битон покажал различни верзии на сите-електрични теренски SUV со пет патнички М-Бајт, но овој се движи кон производство, со планови да излезе на продажба во Кина во 2020 година и во САД во средината на 2021 година. Трошоците се проценуваат на околу 45,000 американски долари со избор на батерии кои обезбедуваат опсег од околу 225 милји или 300 милји. Додека М-Бајт изгледа конзервативно во однос на другите возила во IAA, внатре има екран кој ја протега ширината на контролната табла и друг на управувачот што останува свртен десно десно дури и кога тркалата се свртени.

 • VW ID 3

  Volkswagen ID 3

  За време на IAA 2015 се појави скандалот Дизелгејт, на крајот испраќајќи ги директорите на VW во затвор и предизвика најголемиот светски производител на автомобили во светот да влезе во електрични возила. Четири години подоцна, хечбекот „ID 3 EV“ ја претставува иднината на алтернативните горива на VW со лансирање на нова платформа за возила што ќе се искористи за создавање на голем број нови EVs. Првото издание добива батерија од 58 kW со опсег од повеќе од 250 милји; батеријата од 45 kWh со опсег од околу 205 милји и добра батерија од 77 kWh за околу 340 милји ќе дојде подоцна. ID 3 нема да се продава во САД, но кросоверот на ID 4 и Buzz ID ќе го направат во САД.

 • Ламборџини Сијан

  Ламборџини Сијан

  Дури и Ламборџини (вид) се приклучи на електричниот опсег на ИАА со нова секси Сијан. Хибридните супермаркети фрлаат повеќе обични акумулатори за суперпроводници да го напојуваат електричниот мотор и да го зголемат моторот со јадење на гас V12. Суперпроводниците додаваат само 34 коњски сили со снабдување на мотор од 48 волти поставен на менувачот со сок, но заедно со V12 обезбедува 819 коњски сили да се движат од нула до 62mph за помалку од 2,8 секунди. Само 63 Сирија се произведени и сите се продадени за 3,6 милиони долари.

 • Land Defender Defender

  Land Defender Defender

  Со сите криви автомобили што го прават своето деби на IAA, новиот Land Rover Defender 2020 стои цврсто со своето квадратно наследство, иако е повеќе заоблен и стилски од неговите претходници. 110 дефанзивец, кој излегува на продажба во пролет, ќе дојде со 2,0 литарски 4-цилиндричен мотор со турбо-мотор од 296 коњски сили, додека помалиот Дефендер 90 кој ќе го зафати изложбен салон подоцна оваа година ќе добие лесен хибриден погон кој се состои од 3,0 литри. Мотор 6 Цилиндерот е спарен со литиум-јонски акумулатор за вкупно 395 коњски сили. Додека Defender е направен за надвор од патот хардкор, повеќето купувачи ретко ќе го напуштат тротоарот, така што има можности за патувања, како што се адаптибилна контрола на крстарење, помошници на ленти за ленти и нов приказ за глава.

 • Mercedes-Benz Vision EQS

  Mercedes-Benz Vision EQS

  Tesla го смени начинот на гледање на купувачите на автомобили EV и предизвика да се фатат луксузни брендови како Mercedes-Benz. Тоа е добра работа кога Мерцедес создава концепти како Визија EQS. До сега, моделот и концептот на Mercedes EQ беа практичен двигател на кросоверите, но EQS ни дава идеја како односот помеѓу линијата ЕВ марка и нејзиниот предводник на S-Class предводник. Да не го надминуваме Telsa, EQS спортува два електрични мотори кои произведуваат повеќе од 469 коњски сили и 570 вртежен момент вртежен момент. Производствениот модел – можеби без дигитална решетка со 940 LED диоди – сепак ќе ја сврти главата со „светлосен појас“ што го затвора телото, со повеќе од 200 светла во форма на starвезда на задниот дел од автомобилот.

 • Хонда Е.

  Хонда Е.

  Го претпоставам: „Е“ на новиот хечбек на Хонда се залага за ЕВ. Овој модел на производство е многу сличен на оригиналниот симпатичен концепт и ќе носи карактеристики како што се распрскувачката рачка од вратата и дигиталната табла со пет екран, која вклучува двоен LCD екран на допир со 12,3 инчи. Со опсег од само 137 милји и мала батерија од 35,5 kWh, Honda E е дизајниран како градски автомобил, наместо како истражувач на патот, а електричниот мотор произведува до 152 коњски сили. Хонда Е ќе чини помеѓу 36,000 и 40,000 УСД пред попустите, иако нема да се продава во САД.

 • Концепт Хјундаи 45

  Концепт Хјундаи 45

  Хјундаи неодамна одржа ревија на автомобили со футуристички концепти и ја продолжи оваа серија со елегантни Концепт 45 кој дебитираше на ИАА. Клинчното електрично возило има ултра тенок покрив и нема Б-столбови за да го наруши страничното стакло, додека лизгачките врати на стилот на штала се отворени за да се открие футуристичка внатрешна кабина со ротирачки дневни столчиња што го олеснуваат влегувањето и излегувањето од возилото и може се соочуваат едни со други во автономен режим. Додека 45 нема да го видат производството во сегашна форма, Хјундаи вели дека го сигнализира правецот на дизајнот на производителот на автомобили за идните модели на ЕВ.

 • Веј X

  Големиот Wallид на Веј X

  Кинеските производители на автомобили секогаш даваат добри бонбони за очи на IAA, а концептот на Wey X X се одликува со светло сина боја и футуристичка форма. Веј Х е дизајниран како автономен ЕВ со опсег од околу 300 милји. Екстериерот има екран на предната страна и друг на задната врата за да комуницира со патниците додека внатре е „виртуелна табла“ и „лебдечко“ седиште и голема централна конзола со вграден монитор.

 • Порше Тајчан

  Порше Тајчан

  Иако Порше откри 202 многу очекувано Тејкан ЕВ пред ИАА, сепак се зборуваше за програмата. Воведувањето на првиот електричен модел некогаш произведен од легендарниот бренд за автомобилски перформанси се совпадна со тоа што Тејчан влегува во производство во новата фабрика. Тајчан има батерија од 93 КВ и опсег од околу 270 милји. Највисоката брзина е 161 км на час и забрзувањето на час е нула до 60 км на час за 3,2 секунди. Порше Тајчан започнува од 152.250 долари за Турбо и 186.350 долари за Турбо С.

 • Алпски Б3

  Алпски Б3

  Недалеку од футуристичкиот концепт на Хјундаи 45, доаѓа новиот и обоен Alpina B3 Touring. Но, не дозволувајте екстериерот со низок клуч да ве измами: Со директен 6-цилиндричен дво-турбо мотор што пумпа 462 коњски сили, спортскиот тренер Б3 е најмоќниот достапен серија BMW 3 и има максимална брзина од 186 км на час. И ако надворешноста е премногу тивка, секогаш можете да додадете изборно тркало од 21 инч.

 • Кинески мистерија автомобил

  Кинески мистерија автомобил

  Овој автомобил е многу интересен, но каква е статистиката? Мора да почекаме и да видиме. Немаше никаква литература или знаци на IAA, освен кинески пишување на автомобилот, а она што беше на штандот беше сосема тивко.