Најпродаваните паметни телефони од последните години: какви изненадувања

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Еве ги најпродаваните паметни телефони во светот во последните години. И има неколку изненадувања. Победи Apple и каде е Samsung?

До сега паметен телефон Јас сум повеќе или помалку природно продолжување на нашата рака со многу модели достапни на пазарот со опсег на цени и одлики за сите вкусови.

Во последниве години, да речеме 15 години, светот на мобилните телефони еволуираше станува попаметен од телефонот, со моќни уреди способни да прават многу работи.

Овде продаваме сè повеќе смартфони во светот и денес ги споделуваме како и вие рангирање на 5-те најпродавани паметни телефони во светот последниве години.

Пласман на најпродавани паметни телефони последниве години во светот

  1. 220 милиони – Apple iPhone 6 и iPhone 6 Plus
  2. 150 милиони – Нокиа 5230
  3. 80 милиони – Самсунг Галакси с4
  4. 78 милиони – Apple iPhone 7 и iPhone 7 Plus
  5. 70 милиони – Samsung Galaxy S3 и Apple iPhone 5

Помеѓу овие двата iPhone 6 доминираат на ранг (исто така и верзијата Plus) кој добро се продаде 220 милиони на парчиња, моделот што за Епл го означи пресвртот по неколку години на стопанството.

Потоа со 150 милиони е дихардот Нокиа 5230, што исто така го имав, беше првиот ефтин паметен телефон, преместен од оперативниот систем Symbian, тој веќе еволуираше за своето време и продаде многу парчиња.

На трето место е Самсунг Галакси с4 што остана во срцата на многумина со добро 80 милиони на продадени парчиња.

На четвртото место новите iPhone 7 (и 7 Плус) кој со 78 милиони сеуште се на продажба и можат да ја подобрат својата статистика и конечно на крајот на одредено рангирање го наоѓаме Галакси S3, на продажба до пред неколку месеци во Neo верзија, иiPhone 5 со 70 милиони на паметни телефони продадени секој.

И каков паметен телефон имате? Дали имате наведено еден од овие 8 паметни телефони? Ги имав сите со Galaxy S3 кој е животен партнер веќе неколку години.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!