Не ажурирајте на Firefox 65: Можеби немате пристап до некои веб-страници

Не ажурирајте на Firefox 65: Можеби немате пристап до некои веб-страници

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Проблем со некои антивирусни сертификати ќе спречи пристап до неколку веб-страници на новата верзија на Firefox 65. Ажурирањата се блокирани и советот не е да се ажурираат

Не ажурирајте на Firefox 65: Можеби немате пристап до некои веб-страници

Мозила блокираше дистрибуција на автоматско ажурирање на новата верзија на прелистувачот, Firefox 65, што по бројните извештаи, ќе спречи пристап до неколку веб-страници за проблеми со неколку заверен со антивирус.

ПРОЧИТАЈТЕ ДА: Преземете Firefox 65 за Android, Win, MAC и Linux: Безбедност и приватност на сè

Ако деновиве ја ажуриравте Firefox (верзијата 65) и за време на нормалното отворање на неколку веб-страници, прикажете ја грешка:

Вашата врска не е безбедна SEC_ERROR_UNKNOWN_ISSUER

тогаш најверојатно грешката е предизвикана од новата верзија на Firefox, која според програмерите, би ја имала проблеми со антивирусни сертификати. Особено, се чини дека антивирус од Аваст е АВГ, тие би имале проблеми со сертификати и затоа би го блокирале пристапот до неколку веб-страници, а единственото решение е да оневозможи индексирање на страниците на HTTPS од антивирусот, особено оние од Аваст, АВГ и можеби дури Касперски, но особено првите две, од и многуте извештаи што пристигнаа.

Рајан ВандерМулен од Мозила кажа:

Нашите корисници кои го ажурираа Firefox на верзијата 65 и кои имаат инсталација на Avast и AVG, се соочуваат со оваа грешка редовно од објавувањето на ажурирањето во вторникот (29 јануари, ed.). Ние привремено ги запревме сите автоматски ажурирања на Firefox на Windows за да избегнеме проширување на проблемот.

Програмерите веќе работат на решавање на проблемот и натаму овие часови се објавува корективно ажурирање со фикс што оди до да се реши сите проблеми со кои се соочуваат во овие први часови од објавувањето на новата верзија на Firefox.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!